13 zajęć dodatkowych, które wyróżnią twoje przedszkole

\Bogata oferta zajęć dodatkowych niewątpliwie przyciąga zainteresowanie rodziców. Każdy rodzic chciałby mieć wpływ na to, jaka wiedza i umiejętności są przekazywanie jego dziecku. Tak samo, jak oferta zajęć dla dorosłych ciągle się wzbogaca, tak samo wzbogaca się oferta zajęć dla dzieci. Warto być na bieżąco z zajęciami, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców.

1. Ruchowe

●  ZUMBATONIC

Zumbatonic to zajęcia, które zacierają granicę między ćwiczeniami fitness, a taneczną zabawą. To okazja, żeby zaszczepić w maluchach zamiłowanie do aktywnego trybu życia, które będzie później w nich rozkwitało. Każde dziecko pragnie być trochę jak rodzic i mieć swoją zumbę.

KG fitness Studio (Radom)

Kraina tańca (Zielona Góra)

●  JOGA

Joga wycisza umysł, dodaje sił i energii. Pomaga w panowaniu nad własnymi emocjami. Czy nie tego potrzebują maluchy, którym nie brakuje na co dzień w przedszkolu licznych atrakcji i wrażeń?  Dzięki jodze dzieci stają się uporządkowane i twórcze. Zajęcia wpływają również pozytywnie na samoocenę ćwiczących.

Strefa Jogi i Medytacji Czwarte piętro (Zgierz)

●  ROLKI

Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, stąd niestety są zależne od warunków atmosferycznych. Przedszkola najczęściej organizują je cyklicznie jedynie w miesiącach ciepłych. Pomimo tych trudności warto zorganizować dzieciom jazdę na rolkach, bo świetnie wpływa na  zmysł równowagi. Do organizacji zajęć wcale nie jest potrzebne specjalistyczne wyposażenie i miejsce. Dzieci mogą przynosić swoje rolki i jeździć np. po odpowiednio utwardzonym parkingu przedszkolnym.

DZIECIAKI W FORMIE (Kraków, Warszawa)

2. Językowe

●  CHIŃSKI

Z Chin pochodzi większość zabawek i produktów przemysłowych, których używamy na co dzień. Są również krajem z najliczniejszą populacją. Umiejętność posługiwania się językiem chińskim jest obecnie bardzo ceniona na rynku pracy. Szacuje się, że ta tendencja się utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas. Rodzice poważnie myślący o przyszłości swojego dziecka z pewnością docenią możliwość posłania dziecka na zajęcia z języka chińskiego.

INSTYTUT JĘZYKA CHIŃSKIEGO (Warszawa)

3. Artystyczne

●  BALET

Zabawa zabawą, ale warto wiedzieć, że rozwój talentów baletowych rozpoczyna się już na etapie przedszkola. Jeśli dziecko jest szczególnie umuzykalnione, zwinne i rozwinięte fizyczna, może później starać się o przyjęcie do baletowej szkoły podstawowej. W tych zajęciach naprawdę nie chodzi tylko o dziewczęce fascynacje tiulowymi spódniczkami.

Edukacja Artystyczna Dzieci (Kraków)

●  CERAMIKA

Te zajęcia nie są nowością, ale wciąż cieszą się dużą popularnością wśród przedszkolaków. Małe dziecięce rączki mają naturalną potrzebę ugniatania, wałkowania i formowania, która świetnie współgra z bujną wyobraźnią maluchów. Ponadto uczy cierpliwości, wycisza i świetnie przygotowuje do nauki pisania.

Stowarzyszenie Amfora (Warszawa)

●  ZAJĘCIA TEATRALNE / AKTORSKIE

Potrafią mieć naprawdę terapeutyczną moc, m. in. doskonalą mowę, ćwiczą pamięć i płynność ruchów. Pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka. Maluch identyfikując się z postacią, którą aktualnie odgrywa, przeżywa również jej emocje. Cieszy się i smuci. Poznaje, czym jest dobro, a czym zło. Każdy występ teatralny jest dla niego stresem, który uczy się opanowywać, ale również sukcesem, który pozytywnie wpływa na jego samoocenę.

TASMANIA (Warszawa)

●  ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE Z ELEMENTAMI HISTORII SZTUKI

Te zajęcia pokazują, że historia sztuki wcale nie musi być nudna. Pozwalają na pokonanie bariery dążenia do realizmu w pracach plastycznych (trawa naprawdę nie zawsze musi być zielona, a dach czerwony). Maluchy mogą wreszcie poczuć się jak prawdziwi artyści, którzy bez skrępowania mogą realizować swoje śmiałe wizje.

Centrum Artystyczne Sztukarnia (Warszawa)

4. Naukowe

●  LEGO ROBOTYKA

Są to zdecydowanie najlepsze zajęcia, na które rodzic może posłać swoje dziecko z nadzieją, że w przyszłości zostanie inżynierem. Z resztą podobają się nie tylko rodzicom, bo maluchy naprawdę przepadają za nimi. Ponadto uczą pracy w grupie, współdziałania i naturalnie wyłaniają liderów. Warto pokazać dzieciom, że współczesna technologia ma do zaoferowania coś więcej niż tablet, internetowe gierki i bajki na youtube.com.

HobbyTime.pl (Warszawa)

●  EKSPERYMENTY NAUKOWE

Przedszkolaki mają w sobie nieodpartą chęć poznawania świata, a w dodatku są w wieku, w którym łatwo jest je zarazić pasją do nauki. Lubią mieszać ze sobą różne substancje i obserwować efekty. Eksperymenty są dla nich niemalże jak magia. Z dumą przynoszą do domów pamiątki po owych działaniach i opowiadają rodzicom o tym, co robili na zajęciach naukowych.

LABOKIDS (Poznań)

●  MATEMATYKA I FIZYKA

Dzieci bardzo często słyszą od dorosłych, że matematyka i fizyka są trudne. To sprawia, że odnoszą się do niej niechętnie. Matematyczno-fizyczna przygoda rozpoczęta już w przedszkolu w formie zabawy z pewnością pozwoli im wejść w ten świat o wiele przyjemniej i nie zrazić się do królowej nauk.

MathRiders (34 miasta)

Szkoła Matematyki Alfa (Kraków)

5. Inne

●  GOTOWANIE

Zajęcia kulinarne to nie tylko okazja do rozwijania dziecięcych pasji, ale również metoda na uczynienie malucha bardziej samodzielnym w kwestii przygotowywania posiłków. A wiadomo, że samodzielnie przygotowane (z niemałym wysiłkiem) jedzenie smakuje najlepiej. Zwłaszcza w gronie koleżanek i kolegów. Przedszkolne zajęcia z gotowania służą również propagowaniu zdrowego odżywiania.

DZIECIAKI W FORMIE (Kraków, Warszawa)

ENCE RĘCE (Zielona Góra)

●  SZACHY

Zdecydowanie są szkołą cierpliwości i strategicznego myślenia. Dzieci uczą się, że trzeba przestrzegać ścisłych reguł i zasad. Mały szachista wykazuje się dyscypliną, ale i wyobraźnią. Ćwiczy radzenie sobie zarówno z sukcesem, jak i porażką. Te wszystkie umiejętności z pewnością przydadzą się maluchowi w dorosłym życiu.

AKADEMIA GAMBIT (Białystok)

____

Czy wiesz, że mózg 3-latka zużywa energię przewyższającą dwukrotnie tę, której potrzebuje dorosły? Natomiast najlepszą metodą stymulacji mózgu dziecka wciąż pozostaje wysiłek fizyczny. dooplacenia.pl stymuluje rodziców do płacenia za opiekę nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach.