Przyprzedszkolna hodowla motyli. Jak zacząć?

Wraz z początkiem marca rozpoczęła się optymalna pora do rozpoczęcia własnej przyprzedszkolnej hodowli motyli. Nie wymaga sporych kosztów finansowych, a zapewne będzie niezapomnianą lekcją przyrody. Jest również nauką odpowiedzialności, bowiem cykl hodowlany trwa kilka tygodni, w czasie których trzeba codziennie dbać o owady. Jeśli dodatkowo zaznajomisz wcześniej dzieci z tematem, osiągniesz świetne efekty dydaktyczne.

1. Rozbudzaj zainteresowanie tematyką motyli

Nie rzucaj od razu maluchów na głęboką wodę. Rozbudzaj zainteresowanie tematem stopniowo. Prowokuj je do zadawania pytań poprzez otaczanie ich fachowymi pomocami dydaktycznymi o motylach. Krótkie wiadomości przekazywane w momencie ich szczególnego zainteresowania, utrwalą im się nawet lepiej niż dłuższa pogadanka na ten temat. Odpowiadaj na pytania, ale nie wyjaśniaj im wszystkiego od razu do końca. Czując niedosyt wiedzy, dzieci chętniej powrócą do tematu.

Jak rozwijać zainteresowanie tematem motyli w praktyce?

● Zaopatrz się w książeczki o motylach przeznaczone dla dzieci. Pozwól im przeglądać je w wolnym czasie. Przysiadaj się do nich i pytaj, czy mają pytania dotyczące motyli. Warto, by były to rzetelne publikacje (np. „Jaki to motyl? Mój pierwszy przewodnik”), zwłaszcza jeśli masz do czynienia ze starszakami. Są również także publikacje przeznaczone dla młodszych dzieci, np. „Ogród motyli” L. Weston (od 0 do 3 r. ż).

● Pokaż na ilustracjach albo przy pomocy specjalnego modelu cykl życia motyla. To bardzo ważne, żeby uświadomić dzieciom, że piękne motyle na początku są niepozornymi poczwarkami (podobnie jak w bajce o Brzydkim kaczątku). To ten cykl będziecie później obserwowali w czasie własnej hodowli.

● Powieś w przedszkolnej sali plakat z wizerunkami motyli. Będzie nie tylko ozdobą, ale również pretekstem do pogłębiania wiedzy. Dzieci dowiedzą się, jak bardzo motyle mogą różnić się rozmiarami i ubarwieniem. Możesz go kupić lub szybko i łatwo wykonać przy pomocy internetu i drukarki.

[iframe src=”https://www.landpage.co/6ebf2e46-929a-11e8-90ec-02cbf204825c” width=”760″ high=”220″] 

2. Obserwuj wraz z dziećmi żywe okazy

Jeśli etap rozbudzania zainteresowania masz za sobą, możesz spokojnie przejść do obserwacji żywych motyli. Twoje maluchy są zapewne gotowe i chętne. Niestety nie każde przedszkole ma w pobliżu kwiecistą łąkę, która przyciąga całe stada motyli.

Jak prowadzić obserwację motyli z dala od natury?

● Możesz wybrać się z dziećmi na wycieczkę do motylarni. Zazwyczaj znajdują się przy ogrodach zoologicznych lub botanicznych (np. ZOO w Poznaniu, ZOO we Wrocławiu). Zdarzają się również typowo komercyjne motylarnie, zachwycające rozmachem i bogactwem okazów.

● Jeśli w twojej okolicy nie ma motylarni, pomyśl o zorganizowaniu dzieciom tematycznych warsztatów edukacyjnych. Można znaleźć prywatne hodowle, które zajmują się prowadzeniem takich warsztatów w szkołach i przedszkolach. Organizują zajęcia zarówno u siebie, jak i w placówkach edukacyjnych.

3. Załóż własną hodowlę motyli

Nie ma lepszej lekcji przyrody od tej, w czasie której naturę poznaje się poprzez samodzielną obserwację jej praw. Zastanów się, czy twoje przedszkole jest w stanie sfinansować własną hodowlę motyli (koszt 43,00 – 160,00 zł/zestaw). Jeśli tak, zaplanuj czasowo, kiedy ją rozpocząć, bowiem cykl hodowlany trwa 3 – 5 tygodni, w czasie których będziecie musieli codziennie zajmować się owadami. Weź pod uwagę przerwę wakacyjną, jeśli w twoim przedszkolu oznacza ona całkowite zamknięcie placówki. Pamiętaj także o tym, że motyle można hodować jedynie od marca do września, pod warunkiem zapewnienia temperatury powietrza powyżej 10 st. C. Szczegółowe instrukcje są dostarczane wraz z zestawami startowymi.

Polecane zestawy edukacyjne

LIVE BUTTERFLY PAVILION (do kupienia również na amazon.com)

Farma Motyli ZIELONA DOLINA

Jeśli odpowiedzialność wydaje ci się zbyt duża albo potrzebujesz czegoś mniej skomplikowanego dla młodszych dzieci (np. dla żłobkowiczów), lub po prostu wydatek wydaje ci się zbyt duży, pomyśl o zainstalowaniu tańszego i mniej pracochłonnego karmidełka dla motyli.

____

 

Czy wiesz, że motyle, tak jak i inne owady, mogą unieść 50-krotność masy swojego ciała? To tak, jakby człowiek mógł podnieść dwa duże samochody osobowe wypełnione ludźmi. dooplacenia.pl na co dzień unosi ciężar informowania rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz przypominania o przeterminowanych płatnościach.