Plac zabaw z palet. Tani, ekologiczny i efektowny, ale czy bezpieczny?  

Plac zabaw jest wizytówką każdego żłobka lub przedszkola. To on jako pierwszy podlega ocenie przez rodziców potencjalnego podopiecznego. Może zachęcać lub odstraszać. W zamierzeniu ma nie tylko robić wrażenie, ale również powinien być bezpieczny i podobać się dzieciom. Z punktu widzenia dyrektora dobrze, gdyby był także tani w realizacji i dalszej eksploatacji. Właśnie taki plac zabaw możesz urządzić swoim przedszkolakom/żłobkowiczom przy pomocy najzwyklejszych palet.

Nie przerażaj się tym pomysłem. Jeśli jesteś dyrektorem placówki prywatnej (prywatnego przedszkola/żłobka, klubu malucha itp.), nie masz obowiązku instalowania tylko urządzeń certyfikowanych. Oczywiście nie zwalnia to ciebie  z odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci, które będą się na nim bawiły. Pracując z wykonawcami, którzy będą zaznajomieni z normami dotyczącymi zalecanej budowy konkretnych urządzeń i zasadami dotyczącymi ich sytuowania, sprawisz, że twój unikatowy plac zabaw będzie również bezpieczny. Dodatkowa certyfikacja w celu sprawdzenia zastosowanych rozwiązań, sprawi, że będziesz pewna jego jakości. Jeśli wykorzystasz palety z odzysku, będzie tańszy i będziesz mogła chwalić się także jego proekologicznością.

 

1. Dowiedz się, czego chcesz, dzięki licznym inspiracjom

  

Jakie przykładowe elementy wyposażenia placu zabaw można zrobić z palet?

● stoliki i siedziska

domki, altany, zamki itp.

● namioty indiańskie (tipi)

● kącik tematyczny, np. kuchenny lub do majsterkowania

● ślizgawki i zabawki wielofunkcyjne

● stół do zabawy piaskiem

● klocki ogrodowe

● pojazdy, np. ciuchcia, ciężarówka, auto osobowe, samolot lub statek

● labirynty

● dekoracyjne postacie

2. Znajdź wykonawcę

Kogo właściwie szukasz?

Pomysł jest nietuzinkowy, więc wykonawca również nie może być przypadkowy. Szukaj ludzi doświadczonych, ambitnych i jednocześnie dbających o szczegóły. Zwróć uwagę na ich dotychczasowe realizacje. Potrafią naprawdę wiele powiedzieć o wykonawcy. Powinna być to osoba, która przed przystąpieniem do projektu zapozna się z twoimi pomysłami, z wymogami bezpieczeństwa i w formie rysunków przedstawi docelowe urządzenia. Rysunki nie muszą być szczegółowe. Ważne, żebyś potrafiła je zinterpretować i na ich podstawie zaakceptowała dane rozwiązanie, skorygowała lub odrzuciła.

Do zaakceptowania powinnaś również dostać wycenę przedsięwzięcia. Dla własnej orientacji dobrze znać przykładowe ceny mebli z palet (np.  ławki, stolika i kubików do siedzenia – 600 zł/zestaw) oraz koszt używanych (5,00 – 30,00 zł/szt.) i nowych (od 35,00 – 60 zł/szt.) palet. Używane są tańsze, ale będą z pewnością bardziej pracochłonne w obróce, co będzie miało znaczene przy szacowaniu kosztów robocizny. Decydując się na używane, dodatkowo będziesz mogła szczycić się ekologicznym charakterem swojego placu zabaw.

 

Przykładowe firmy wykonujące elementy z palet na zamówienie

● Meble z palet na zamówienie

● Fabryka Palet

● Ekopak

 

3. Zwróć uwagę wykonawcy na kwestie bezpieczeństwa

Dlaczego to takie ważne?

Twoje zamówienie nie będzie standardowe, a twój wykonawca zapewne nie wykonuje takich zleceń na co dzień. Powinien otrzymać od ciebie jasne instrukcje także odnośnie bezpieczeństwa. Zdecydowanie ułatwi mu to pracę, a tobie współpracę z nim. Nie krępuj się wyjść z inicjatywą i zwróć szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, przekazując swojemu wykonawcy poniższą listę polskich norm dotyczących wyposażenia oraz nawierzchni na placach zabaw. Zobliguj go do stosowania się do zapisów w nich zawartych.

 

Polskie normy bezpieczeństwa dla placów zabaw

● Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań

● Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 2: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek

● Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 3: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni

● Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 5: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań karuzeli

● Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 6: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących

● Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 7: Wytyczne instalowania, kontroli, konserwacji i eksploatacji

● Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 10: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań całkowicie obudowanych urządzeń do zabawy

● Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 11: Dodatkowe szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań dotyczące sieci przestrzennej

● Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki — Wyznaczanie krytycznej wysokości upadku

4. Certyfikuj swój gotowy plac zabaw

Dlaczego należy certyfikować plac zabaw?

Jeśli zamierzasz instalować na swoim placu zabaw urządzenia, które nie posiadają własnych certyfikatów bezpieczeństwa lub korzystasz z nieszablonowych rozwiązań, certyfikacja całego placu zabaw pod względem zgodności z normami wydaje się być koniecznością. Będziesz mogła spać spokojnie, gdyż będziesz pewna, że dołożyłaś wszelkich starań w celu eliminacji zagrożeń, które mogłyby czyhać na dzieci na twoim placu zabaw. Jeśli nie planujesz jego radykalnej metamorfozy i zamierzasz pozostawić na nim starsze urządzenia, certyfikacja obejmie również te egzemplarze. Jeśli mają już swoje lata, mogą od początku nie posiadać własnych certyfikatów lub możesz nie być pewna, czy kiedykolwiek je miały. Całościowa certyfikacja rozwiąże również ten problem.

 

Realne korzyści z certyfikacji placów zabaw

● weryfikacja zastosowanych rozwiązań i wskazanie tych, które wymagają korekty

● ostateczne potwierdzenie spełnienia wymagań normatywnych przez niezależnych specjalistów

● zwiększenie zaufania rodziców do bezpieczeństwa twojego placu zabaw

● wzrost jakości i konkurencyjności twojej placówki

 

Przykładowe ośrodki certyfikujące place zabaw

● Instytut Nadzoru Technicznego

● Ośrodek Badań Atestacji i Certyfikacji OBAC Sp. z o. o.

● Urząd Dozoru Technicznego

● Centrum Kontroli Placów Zabaw

● Europejskie Centrum Jakości i Promocji

 

5. Bądź dumna ze swojego osiągnięcia

Jeśli dotrzesz do tego punktu, zapewne będziesz dumna ze swego dokonania. Rodzice będą podziwiać twoją pomysłowość, inne dyrektorki będą prosiły cię o rady, a dzieci po prostu będą wyśmienicie się bawiły. Odwaga i determinacja się opłacą, zaoszczędzone pieniądze zasilą przedszkolny budżet, a wieść o nieszablonowym podejściu rozniesie się po okolicy, zachęcając nowych podopiecznych do rozpoczęcia przygody z edukacją właśnie w twojej placówce.

konsultacja: mgr inż. arch. Tomasz Soćko

____

Czy wiesz, że zużyte opony, to drugi (po paletach) najpopularniejszy materiał używany przy urządzaniu placów zabaw z recyklingu? Są doceniane dzięki swoim właściwościom amortyzującym i okrągłemu kształtowi. Można z nich zrobić kwietniki, huśtawki, bujaki, małe piaskownice, a nawet ozdobne figury zwierząt. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o płatnościach za żłobki i przedszkola.