Dresscode nauczycielki przedszkola

Pracownicy przedszkola stanowią jedną z najistotniejszych składowych każdej placówki. Podczas wyboru przedszkola rodzice często zwracają uwagę szczególnie na wygląd i zachowanie pań przedszkolanek. Jakie są oczekiwania w tym zakresie? Jak powinna na co dzień ubierać się nauczycielka w przedszkolu?

1. Nauczyciel przedszkola – szczególny zawód

Zawód nauczycielki przedszkolnej wymaga wygodnego ubioru. Na co dzień pani pracująca w przedszkolu uczestniczy przecież w zabawach prowadzonych przez nią dla najmłodszych. Z drugiej jednak strony – nie przesadzajmy. Chociaż pani, która opiekuje się dziećmi w przedszkolu czasem bierze je na kolana czy z nimi tańczy, to jednak nie wykonuje różnego rodzaju akrobacji w przeciwieństwie do ćwiczących maluchów. Jak zatem powinna wyglądać na co dzień przedszkolna „ciocia”?

● Chociaż w niektórych placówkach można spotkać się ze szczególnymi wymogami co do ubioru nauczycielki przedszkola, na ogół jest to kwestia umowna. Dobrym rozwiązaniem będą klasyczne ubrania wykonane z miękkich materiałów takich, jak dzianina. Materiałowe spodnie w połączeniu z elegancką bluzką to odpowiedni kompromis dla pań, które cenią sobie wygodę, ale jednocześnie chcą wyglądać szykownie. Kadra musi wyglądać profesjonalnie – niewskazany będzie w tym przypadku zarówno dres, jak i zbyt wydekoltowana bluzka.

● Gdy planowane są zajęcia z dziećmi w plenerze, można postawić na wygodniejszy ubiór. Tutaj ważne będą przede wszystkim wygodne buty na płaskiej podeszwie, gdyż panie nieraz muszą nadążyć za uciekającymi urwisami, co w butach na wysokim obcasie byłoby wręcz niemożliwe.

2. Największe błędy związane z wyglądem nauczycielki przedszkola

Oprócz kwestii związanych z wyborem odpowiednich ubrań ważne jest również dobranie kadry pod względem indywidualnych upodobań i charakteru przyszłych pracownic przedszkola.

● Nie zapominajmy, że nauczycielki przedszkola muszą wzbudzać zaufanie zarówno wśród rodziców, jak i wśród dzieci. W związku z tym nauczycielka przedszkola nie powinna mieć widocznych tatuaży ani zbyt kontrowersyjnych fryzur, często spotykanych obecnie wśród młodych osób. Może to nie tylko sprawić, że rodzice potraktują ją jako osobę niekompetentną, ale także wzbudzi strach wśród dzieci. Nauczycielka, która budzi postrach wśród najmłodszych na pewno nie będzie potrafiła odpowiednio zapanować nad grupą.

● Idealna wychowawczyni w przedszkolu nie powinna również nosić zbyt długich kolczyków. Wywołuje to niepotrzebne ryzyko zarówno dla nauczycielki, jak i dla dzieci. Zbyt absorbująca biżuteria (np. bogato zdobione naszyjniki) również nie jest na miejscu. Co więcej, w tym zawodzie mile widziane jest zrezygnowanie z kolczyków w innych widocznych miejscach twarzy i ciała niż uszy. Warto zwrócić na to uwagę już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

● Zbyt elegancki ubiór – na co dzień panie pracujące w przedszkolu mogą pozwolić sobie na trochę „luzu”. Wybór eleganckich kostiumów może być dobrą propozycją na spotkanie z rodzicami, jednak w dzień zabaw na powietrzu taka stylizacja może stanowić przeszkodę dla koniecznej w tym zawodzie swobody ruchów.

● Niechlujny ubiór – niestety, niektóre osoby pracujące w przedszkolach uważają, że tutaj przede wszystkim najważniejsza jest wygoda. Zdarza się więc, że wychowawczynie pojawiają się w pracy w ubraniach odsłaniających biust lub plecy, z błyszczącymi i kiczowatymi nadrukami czy też w prześwitujących strojach. Takie zachowanie w przedszkolu jest niedopuszczalne – wygląd nauczycielki ma być po prostu schludny. Swoim ubiorem sygnalizuje ona swój profesjonalizm.

● Pamiętajmy o odpowiedniej fryzurze i makijażu – kolejnym błędem popełnianym przez kadrę przedszkola są nieodpowiednie fryzury. W przypadku długich włosów muszą one zostać związane przed rozpoczęciem pracy. Podobnie wygląda kwestia makijażu – musi on być delikatny i schludny. Niewskazany jest zarówno zbyt wyzywający  makijaż oczu, jak i intensywne konturowanie twarzy czy ust.

Chociaż temat wyglądu pracowników przedszkola może wzbudzać wiele kontrowersji, warto jednak pod tym względem kierować się podstawowymi zasadami schludnego wizerunku. Jak wskazują różnego rodzaju badania, wygląd zewnętrzny zostaje poddany analizie przez odbiorcę jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy. Profesjonalnie wyglądające nauczycielki przedszkolne to nie tylko zachęta dla rodziców, ale także gwarancja zaufania dzieci.

____

Czy wiesz, że rok 2012 był pierwszym w historii świata, w którym na tatuaż zdecydowało się więcej kobiet, niż mężczyzn? A w krajach rozwiniętych do posiadania tatuażu przyznaje się obecnie 40% społeczeństwa? dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.