Adoptuj porzuconego królika i zyskaj pupila dla swoich podopiecznych

Kontakt dzieci ze zwierzętami, szczególnie w pierwszych latach życia jest naprawdę bezcenny. Obcowanie nawet z małymi zwierzątkami powoduje, że dzieci w przyszłości stają się wrażliwsze i bardziej przyjaźnie nastawione do otaczającej je przyrody. Adopcja króliczka, jaką oferuje Stowarzyszenie Pomocy Królikom to ciekawy sposób na  rozbudzenie pozytywnych uczuć do zwierząt w maluchach.

1.  Zapoznanie z tematem

Dla większości dzieci, szczególnie tych, które mieszkają na co dzień w dużych miastach, króliki mogą stanowić zupełnie obce istoty. Mogą więc wzbudzić w maluchach strach i niepotrzebny stres. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na adopcję królika, warto na początku przygotować dzieci do wizyty takiego „gościa”.

● Doskonałym sposobem na wzbudzenie zainteresowania będą bajeczki opowiadające o opiece nad zwierzętami, jak na przykład książka pt. „Franklin chce mieć zwierzątko”. Taka lektura rozbudzi w dzieciach pozytywne uczucia a nawet sprawi, że zapragną posiadać własne zwierzę. Dla starszych podopiecznych idealnym sposobem na zapoznanie z tematem opieki nad królikami będą poradniki o opiece nad tymi zwierzętami, jak na przykład „Jak się opiekować i przyjaźnić. Króliki”.

● Dobrym pomysłem na naukę o królikach będą także rebusy i łamigłówki w tej tematyce, a nawet kolorowanki powiązane z tymi zwierzętami. Wprowadzajmy powoli do życia dzieci nowe zwierzęta.

● Gdy dzieci już wystarczająco poznają temat opieki nad królikami, warto zorganizować w przedszkolu spotkanie z ekspertami. Istnieje wiele możliwości przeprowadzenia specjalnych warsztatów, podczas których dzieci mogą dowiedzieć się więcej o metodach postępowania z królikami a nawet się z nimi pobawić. Organizatorzy takich spotkań (np. http://www.zwierzaki.edu.pl/) chętnie zapoznają dzieci z „króliczymi” zwyczajami.

2.  Adopcja królika krok po kroku

Jeśli przy przedszkolu znajduje się niewielki teren zielony z pewnością królik doskonale odnajdzie się w takim otoczeniu. Jak w praktyce przeprowadzić adopcję królika?

● Wejdź na stronę http://adopcje.kroliki.net/. Jest to oficjalny portal Stowarzyszenia Pomocy Królikom, które nieodpłatnie umożliwia zaopiekowanie się zwierzakiem. Na stronie internetowej można nie tylko wybrać płeć czy ubarwienie królika. Każde ogłoszenie szczegółowo opisuje stan zwierzęcia do adopcji – można poznać nawet jego historię chorób czy listę zabiegów, którym został poddany. Taka informacja może być istotna szczególnie dla osób, które obawiają się, że po wzięciu parki królików szybko doczekają się one potomstwa. Najczęściej zwierzęta są poddane kastracji lub sterylizacji.

● Wybierając zwierzę do przedszkola warto zwrócić uwagę na jego rasę – niektóre króliki są bardziej towarzyskie i lubią dzieci, inne mogą wydawać się dość agresywne w stosunku do najmłodszych, którzy czasem zachowują się naprawdę nieprzewidywalnie. Chęć zaadoptowania zwierzęcia do przedszkola warto zgłosić opiekunowi królików – na pewno pomoże on w wyborze najlepszego zwierzątka.

● Adopcja królika wiąże się z koniecznością przygotowania mu odpowiednich warunków – stałych dostaw pożywienia czy kuwetki. Jest to jednak doskonała okazja do wdrożenia do dzieci w obowiązki, które będą przy okazji stanowiły ciekawy sposób spędzania czasu.

3.  Zalety adopcji królika

Chociaż niektórzy mogą sprzeciwiać się takim pomysłom, jak adopcja królików to przedszkola, warto się jednak zastanowić, jak wiele korzyści płynie z takiego rozwiązania.

● Decydując się na adopcję można zapewnić bezpieczny dach nad głową skrzywdzonemu i porzuconemu zwierzęciu.

● Dzieci mogą zyskać ciekawą rozrywkę a jednocześnie nauczyć się, jak postępować ze zwierzętami. Na pewno będzie to cenna lekcja na przyszłość a także niebanalny sposób na spędzanie czasu z dziećmi.

● Posiadanie kilku królików w ogródku przy przedszkolu na pewno będzie stanowiło dodatkową atrakcję dla rodziców, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem przedszkola dla swojego dziecka. Szczególnie rodzice wrażliwi na przyrodę chętnie przekażą opiekę nad swoim maluchem placówce, która wspiera tego typu akcje.

3.  Ryzyko związane z adopcją królika

Dyrektorzy placówek oświatowych takich, jak przedszkola obawiają się zwykle, że zaadoptowanie zwierzęcia może wiązać się z wieloma kłopotami. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jednak więcej korzyści niż nieprzyjemnych skutków. Z jakimi problemami trzeba się zmierzyć i dlaczego warto pomimo nich zdecydować się na adopcję królika?

● Królik w przedszkolu nie jest zabawką, o czym może zapomnieć niejeden maluch. Warto więc wyznaczyć odpowiednie godziny, w których najmłodsi mogą bawić się z zaadoptowanym zwierzątkiem.

● Adopcja królika wymaga szczególnie na początku sporo wysiłku, ale dzięki temu można dowiedzieć się więcej na temat etapów rozwoju i opieki nad zwierzętami. To idealna forma rozwoju nie tylko dzieci, ale także pracujących w przedszkolu dorosłych! Warto zachęcić dzieci, aby przynosiły do przedszkola warzywa czy sianko dla królika – dzięki temu można zminimalizować koszty związane z inwestycją w adopcję zwierząt.

● Zaadoptowanie królika to inwestycja – choć można uczynić to całkowicie bezpłatnie, konieczne będzie przystosowanie sali przedszkolnej. Niektóre dzieci mogą być uczulone na króliki – trzeba o tym pamiętać organizując miejsce, w którym chcemy urządzić nowy dom dla zaadoptowanego zwierzęcia. Planując taką inwestycję należy przeprowadzić wywiad wśród rodziców a także odpowiednio przygotować personel, aby nie narazić zdrowia dzieci.  

Szczegółowe informacje na temat adopcji królików można znaleźć na stronie: http://adopcje.kroliki.net/. W ten prosty sposób każdy z nas może zrobić coś dobrego dla porzuconych zwierząt.

____

 

Magiczne sztuczki z wyciąganiem królika za uszy z kapelusza przekonały nas, że jest to jedna z akceptowanych form jego chwytania. Czy wiesz, że ta metoda jest niewłaściwa i sprawia zwierzęciu niewysłowiony ból? Królicze uszka są bogato unerwione, a co za tym idzie bardzo wrażliwe. dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.