Idealne miejsce na Twoje przedszkole. Jak wybrać najlepszą lokalizację dla nowo powstałej placówki?

Lokalizacja przedszkola jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o sukcesie nowo otworzonej placówki. Wybór miejsca, w którym ilość przedszkoli czy żłobków jest niewystarczająca do przyjęcia wszystkich maluchów to dla władz placówki edukacyjnej gwarancja, że przedsięwzięcie spotka się z pozytywnym odbiorem zainteresowanych a jednocześnie przyniesie zyski. Okazuje się jednak, że wybór miejsca na niepubliczne przedszkole nie jest tak prosty, jak może się wydawać. O czym pamiętać, zanim jeszcze podejmiemy decyzję o utworzeniu przedszkola? Jak nie pogubić się w poszukiwaniach idealnej lokalizacji na naszą placówkę?

Problemy związane z brakiem miejsc dla maluchów w przedszkolach czy żłobkach możemy dziś znaleźć właściwie w każdym zakątku Polski. Tego typu kłopoty są powszechne zarówno w dużych ośrodkach miejskich, w których jest całkiem sporo punktów przedszkolnych, jak i innych form wychowania przedszkolnego. Trudności ze znalezieniem miejsca dla dziecka w tego typu placówce mają także rodzice z mniejszych miejscowości. Nic dziwnego, że potrzebne są kolejne miejsca dla maluchów. Znalezienie idealnego miejsca na żłobek czy przedszkole to spore wyzwanie, szczególnie wtedy, gdy w okolicy znajduje się sporo tego rodzaju obiektów. Warto więc kilkakrotnie zastanowić się przed ostatecznym wyborem miejsca na naszą placówkę.

Po pierwsze: research

Dokonanie rozeznania w tej tematyce jest niezbędne do podjęcia właściwej decyzji o lokalizacji przedszkola czy żłobka. W dzisiejszych czasach można zrobić to w niezwykle prosty sposób:

wykorzystaj zdobycze techniki – Internet w tym przypadku może być bardzo pomocny. Pamiętaj przede wszystkim o wykazach placówek edukacyjnych w interesującej Cię okolicy. W bazach przedszkoli można znaleźć nie tylko informacje o liczbie funkcjonujących obecnie placówek w danym regionie, ale także szczegółowe dane odnośnie adresu czy kontaktu z placówką,

nie wahaj się pytać – ta zasada sprawdzi się przede wszystkim w przypadku małych miejscowości, w których często brak danych na temat liczby nieprzyjętych do placówek dzieci. Jeśli w niewielkiej miejscowości funkcjonuje 1 przedszkole i podejrzewasz, że jest to zbyt mało, aby przyjąć wszystkie dzieci z okolicy – po prostu spytaj. Warto więc wykonać telefon do władz funkcjonujących już placówek w okolicy i spytać, jak wiele dzieci nie dostało się do przedszkoli podczas ostatniej rekrutacji. Jeśli ta liczba będzie wystarczająca do funkcjonowania kolejnego przedszkola w okolicy – nie ma na co czekać!

Pamiętaj także o rozmowach z rodziną i znajomymi, którzy posiadają dzieci w wieku przedszkolnym. Zebranie wielu opinii na tym etapie jest niezwykle cenne – dzięki temu można uzyskać odpowiedź na pytanie: czy zakładanie kolejnego przedszkola w danej okolicy ma sens?

oszacuj – na podstawie prostych obliczeń można szybko sprawdzić, czy warto założyć kolejne przedszkole w okolicy. Postępuj według określonego algorytmu:

– określ liczbę przedszkoli (publicznych, niepublicznych), punktów przedszkolnych i klubów malucha – korzystaj przy tym z baz posiadających interesujące Cię filtrowanie wyników,

– przemnóż otrzymaną wartość przez liczbę dzieci w wieku przedszkolnym, które statystycznie uczęszczają do tych placówek – takie informacje można znaleźć np. tu lub na stronie GUS. W ten sposób uzyskasz aktualnie dostępną ilość miejsc w placówkach oświatowych dla najmłodszych.

– policz, jak wiele rodzin mogłoby być zainteresowanych Twoimi usługami – posiłkuj się danymi z charakterystyki demograficznej Twojej gminy lub miasta. Raporty związane z liczebnością dzieci w wieku przedszkolnym można często znaleźć np. na stronie internetowej gminy czy w raportach GUS. Można obliczyć to także samodzielnie – korzystając ze statystyk dotyczących ilości rodzin w danej dzielnicy/mieście i przeciętnej liczby dzieci w każdej rodzinie.

szukaj informacji – śledź na bieżąco informacje związane z edukacją najmłodszych w środkach masowego przekazu. Powtarzające się wiadomości o zbyt małej liczbie miejsc w przedszkolach mogą być doskonałym powodem do założenia kolejnej, doskonale prosperującej placówki w tej okolicy. Nie bagatelizuj raportów Ośrodka Rozwoju Edukacji czy Instytutu Badań Edukacyjnych,

Po drugie: analizuj

Po znalezieniu informacji w Internecie, rozmowach ze znajomymi czy władzami placówek oświatowych w okolicy analizuj sytuację na bieżąco. Okazuje się, że do zainteresowanych docierają często sprzeczne informacje odnośnie np. ilości wolnych miejsc w przedszkolach. Skąd takie rozbieżności?

• Brak zameldowania – W większych miastach pomimo dużej liczby placówek edukacyjnych ilość miejsc dla maluchów jest niewystarczająca przede wszystkim z uwagi na to, że miasta takie, jak Warszawa czy Wrocław każdego roku przyciągają tysiące młodych ludzi. Po znalezieniu dobrze płatnej posady w dużym mieście młode pary decydują się często na założenie tam rodziny. Osoby, które wynajmują mieszkanie czy posiadają zarejestrowaną działalność w mniejszej miejscowości nie decydują się na zameldowanie w miejscu ich zamieszkania. Potrzebne są więc kolejne miejsca w żłobkach i przedszkolach dla dzieci pomimo, że teoretycznie liczba osób chętnych do skorzystania z takich usług jest o wiele mniejsza.

• Wzrost liczby urodzeń – chociaż większość Polaków narzeka, że liczba urodzeń w Polsce jest stanowczo za niska, to jednak od niedawna możemy obserwować pozytywny trend – każdego roku przybywa dzieci. Dlatego też potrzebne są kolejne miejsca, w których rodzice znajdą fachową opiekę dla najmłodszych na czas ich pracy.

• Polityka – zachodzące w prawie zmiany sprawiają, że już we wrześniu br. może napłynąć do przedszkoli o wiele większa ilość podań o przyjęcie dziecka. Reforma oświaty ma bowiem zagwarantować 3-latkom miejsce w przedszkolach (dotąd przepis ten dotyczył 4-letnich dzieci). Przedszkola nie są jednak w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Jest to doskonały moment do założenia prywatnej placówki w okolicy.

Po trzecie: przygotuj atrakcyjną ofertę

Oprócz wymienionych powyżej przyczyn warto zastanowić się nad lokalizacją placówki także w kontekście uatrakcyjnienia przedszkolnej oferty:

• Spróbuj poszukać odpowiedzi na pytanie, czy w najbliższej okolicy istnieją przedszkola z niestandardową ofertą. Czy placówka taka, jak przedszkole ekologiczne spotkałaby zainteresowanie rodziców?

• Zastanów się, jak lokalizacja placówki może wpłynąć na wyróżnienie Twojego przedszkola na tle innych tego typu obiektów w okolicy. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę może okazać się na przykład leśne przedszkole. Organizacja sporego terenu dla maluchów może być jednak sporym wyzwaniem. Wykorzystaj ukształtowanie działki i roślinność – w ten sposób nawet niezużytkowane zarośla można zamienić w atut nowo powstałej placówki.

Wybierając lokalizację przedszkola trzeba mieć na uwadze wiele względów. Jest to z pewnością trudna decyzja, ale warto. Uważna obserwacja działalności okolicznych placówek w połączeniu z niekonwencjonalnym pomysłem na prowadzenie własnego „przedszkolnego interesu” może przynieść naprawdę wiele korzyści.

autor: Kinga Włodek

____

 

Czy wiesz, że w Polsce istnieje funkcja dziennego opiekuna dla dzieci? To forma pośrednia między opieką niani a żłobkiem czy przedszkolem. Od zwykłej opiekunki różni się tym, że zajmuje się nie jednym, tylko kilkorgiem dzieci. Natomiast od żłobka tym, że dziecko może przebywać w bardzo małej grupie dzieci. Opiekun niestety nie może działać na własną rękę – o jego zatrudnieniu decyduje gmina bądź instytucja prywatna. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.