Tydzień bez zabawek. Dlaczego warto go zorganizować? Jak zaplanować dzieciom czas bez przedszkolnego wyposażenia?

Wyobrażając sobie salę przedszkolną zazwyczaj mamy na myśli pięknie umeblowane pomieszczenia z oszałamiającą wręcz ilością zabawek. Przedmioty takie, jak samochodziki, klocki czy lalki i maskotki to obowiązkowe elementy wyposażenia w każdym przedszkolu. Jednak coraz częściej możemy natknąć się w placówkach edukacyjnych na tak zwany „tydzień bez zabawek”. Dlaczego warto zorganizować taką akcję w Twoim przedszkolu?

Jaki cel ma akcja „tydzień bez zabawek”?

Tydzień bez zabawek to ciekawy sposób na urozmaicenie zajęć w przedszkolu. Zdecydowana większość maluchów jest przyzwyczajona do korzystania z zabawek na co dzień. W niektórych przypadkach można uznać to nawet za swojego rodzaju uzależnienie, gdyż dzieci nieraz po prostu nie wyobrażają sobie wyjścia, w trakcie którego nie mają możliwości przytulenia ulubionego misia czy zabawy małym samochodem. Taka postawa spotyka się zwykle z aprobatą rodziców, którzy dzięki zabawkom mogą mieć „z głowy” problem z nudzącym się maluchem. Trzeba przyznać, że taka postawa zwykle niekorzystnie wpływa na rozwój i kreatywność dzieci. Jakie są zalety akcji „tydzień bez zabawek”, którą można zorganizować w każdym przedszkolu?

Rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności – brak zabawek w przedszkolu prowokuje maluchy do innego zorganizowania sobie wolnego czasu. Zachęcane do zabaw z wykorzystaniem papieru czy aktywności fizycznej maluchy na pewno szybko zauważą, że istnieją inne formy rozrywki niż zabawa lalkami czy klockami,

pokonanie nudy – jest coraz częściej spotykana u najmłodszych, gdyż dzieci są na co dzień otoczone różnymi zabawkami i nie muszą wykazywać fantazji w organizowaniu swojego czasu,

integracja dzieci i nauka nawiązywania relacji, mniejsza ilość konfliktów pomiędzy dziećmi – zabawy w grupie i inne metody walki z nudą w trakcie przedszkolnego dnia zbliżają do siebie dzieci i sprawiają, że koncentrują się one na nawiązywaniu relacji a nie na przedmiotach, które nieraz są powodem sporu maluchów,

wzmacnianie dziecięcej psychiki – rozpoznawanie własnych słabości i wypracowanie zachowań w nowych sytuacjach,

nauka szacunku dla przedmiotów, w tym dla zabawek,

zwiększenie sprawności manualnych dzieci – w trakcie tygodnia bez zabawek organizowane są różne twórcze zabawy – np. tworzenie konstrukcji z kartonów czy własnoręczne wykonywanie zabawek z materiałów.

Tydzień bez zabawek to nie tylko akcja, która jest korzystna z punktu widzenia dzieci. To dobre rozwiązanie także dla instytucji przedszkola. Dlaczego warto zorganizować taki tydzień w Twojej placówce? Kilka dni bez zabawek to szansa na :

zwiększenie popularności i atrakcyjności przedszkola – tydzień bez zabawek to świetna propozycja dla rodziców poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań. Tego typu akcje mogą zwiększyć zainteresowanie Twoim przedszkolem, jak również korzystnie wpłynąć na popularność placówki wśród rodziców. W wielu przedszkolach tydzień bez zabawek wiąże się z wykonywaniem konstrukcji z kartonów czy innymi, proekologicznymi zajęciami. Rodzice niezwykle cenią sobie tego typu programy w jednostkach przedszkolnych swoich dzieci,

szansa na prowadzenie zajęć w spokojniejszej atmosferze – grupa, w której dzieci są zajęte twórczą pracą są często o wiele spokojniejsze niż ich rówieśnicy bawiący się standardowymi zabawkami,

możliwość dokonania przeglądu zabawek i szybkiego wycofania zniszczonych/zepsutych przedmiotów,

przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji zabawek wykorzystywanych w przedszkolu – wykorzystywane codziennie przez dzieci przedmioty mogą stanowić prawdziwe siedlisko roztoczy i różnego rodzaju bakterii. Zgodnie z wytycznymi Sanepidu konieczne jest nie tylko mycie zabawek, ale i ich dezynfekcja. Gdy zabawki zostaną wycofane na jakiś czas z przedszkola, można zrobić to o wiele prościej bez obaw, że któraś z zabawek zostanie pominięta.

Więcej korzyści związanych z organizacją tygodnia bez zabawek w przedszkolach można znaleźć w artykule „Innowacja pedagogiczna. Przedszkole bez zabawek”.

Jak przygotować tydzień bez zabawek?

Akcja „tydzień bez zabawek” to doskonały pomysł, jednak nie należy go realizować w zbyt szybkim tempie. Przed wycofaniem z użytkowania wszystkich zabawek trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

porozumienie z rodzicami powinni oni przede wszystkim zostać poinformowani o planach wprowadzenia w życie planu „tydzień bez zabawek”. W miarę możliwości warto informować ich na bieżąco o tym, czym dzieci zajmują się w ciągu dnia. Dzięki temu rodzice będą mieć pewność, że maluchy nie nudzą się w placówce a to sprawi, że w pełni zaakceptują „tydzień bez zabawek”.

przygotowanie kadry – ustalenie zasad postępowania nauczycieli wychowania przedszkolnego jest bardzo ważne. Przyniesienie do przedszkola zabawek przez opiekunki może zniszczyć cały trud poświęcony na przygotowanie tygodnia bez zabawek. Warto przygotować również kreatywne scenariusze zajęć tak, aby zapełnić dzieciom czas, który spędziłyby na zabawie lalkami czy klockami.

przygotowanie potrzebnego zaplecza technicznego – zaplanowanie m.in. czy w przedszkolu zostanie zorganizowane pożegnanie z zabawkami przez dzieci. Konieczne będzie znalezienie miejsca, w którym zostaną przechowane przez tydzień wszystkie zabawki. Potrzebne jest także zapewnienie dzieciom materiałów, które wykorzystają w tygodniu kreatywnych zabaw – kartonów, kredek czy masy solnej.

Przed wprowadzeniem w życie tygodnia bez zabawek czasem warto sprawdzić, czy takie przedsięwzięcie spotka się z zainteresowaniem. Oprócz rozmów z kadrą, dziećmi i rodzicami warto wprowadzić w życie dzień bez zabawek. Pomoże on przygotować maluchy do tygodnia bez ulubionych przedmiotów w przyszłości a jednocześnie udowodni sceptycznie nastawionym do tego osobom, że jest to dobre rozwiązanie.

autor: Kinga Włodek

____

Czy wiesz, że jednymi z najstarszych zabawek są grzechotki i lalki? To one są najczęściej odkrywane przez archeologów w grobach dzieci w starożytnym Egipcie, Grecji czy Mezopotamii. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.