Bezpieczne przedszkole – jakie elementy wyposażenia przedszkola powinny mieć atesty? Jak urządzić przedszkole zgodnie z przepisami?

Po pokonaniu procedur związanych z rejestracją nowo powstałej placówki nadchodzi czas na urządzenie wnętrz przeznaczonych do użytku przez dzieci. Wybierając poszczególne elementy wyposażenia wnętrz w przedszkolach i żłobkach trzeba jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych kwestiach. Szczególnie ważne są w tym przypadku atesty i certyfikaty zgodności z Polskimi Normami. O czym pamiętać przy urządzaniu przedszkolnych pomieszczeń? Na co zwrócić uwagę i dlaczego jest to tak ważne?

Jednym z obowiązków dyrektora placówki oświatowej jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszych przebywających pod opieką przedszkolnej kadry. Wynika to z wielu rozporządzeń. Warto zajrzeć chociażby do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 6 z 2003r. poz.69; pełny tekst można znaleźć tu). Możemy tam przeczytać m.in.: „Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce (…)” (§2) oraz „sprzęty, z których korzystają osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki, dostosowuje się do wymagań ergonomii” (§9, ust.2). Kolejny warunek, który muszą spełnić placówki edukacyjne to: „Szkoły i placówki nabywają wyposażenie posiadające odpowiednie atesty lub certyfikaty” (§9, ust.3). Z podstawy prawnej wynika zatem, że certyfikaty i atesty powinny być nieodłącznym elementem zakupu przedszkolnego wyposażenia. O jakie dokumenty chodzi?

Jakie elementy wyposażenia podlegają wspomnianym wymaganiom?

Dokumenty, które umożliwiają wykorzystanie danego mebla w przedszkolu czy żłobku zależą od rodzaju wyposażenia.

Atest lub certyfikat jest potrzebny w przypadku:

● mebli,
● wykładzin, paneli, dywanów itd.,
● zabawek,
● sprzętów sportowych,
● sprzętu przedszkolnego,
● wyposażenia placów zabaw.

Atest czy certyfikat?

Atesty, certyfikaty a także inne dokumenty, które kupujący nabywa w chwili zakupu mają to samo zadanie: poświadczyć, że produkt jest wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i można bez obaw z niego korzystać. W przypadku wyposażenia przeznaczonego do użytku przez dzieci jest to niezwykle istotne. Rodzice przyprowadzający dzieci do przedszkola czy żłobka muszą mieć pewność, że podczas nieobecności mamy lub taty dziecku nic złego się nie stanie. Bezpieczne wyposażenie jest jedną z wielu gwarancji bezpieczeństwa malucha.

Certyfikaty bezpieczeństwa wskazują, że produkt spełnia wymogi ergonomii i ma naprawdę dobrą jakość. W przypadku niektórych mebli – np. krzesełek czy stolików – konieczne są specjalne atesty, które wskazują m.in. na dostosowanie wyposażenia do potrzeb podopiecznych w określonych grupach wiekowych. Atest to przede wszystkim troska o higienę; z kolei certyfikat zgodności z określonymi normami wskazuje na ergonomię wykorzystywanego sprzętu.

Poszukując mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz do przedszkola warto wybierać ofertę specjalistów w tej dziedzinie. Sporą popularnością cieszą się tacy producenci dziecięcego wyposażenia dla placówek, jak: Moje Bambino czy Dioralino. Chociaż dziecięce krzesełka czy stoliki można znaleźć właściwie w każdym sklepie z meblami to jednak wybór mebli z Ikei lub innego tego typu sklepu może być błędem – mogą pojawić się problemy z zaakceptowaniem takich mebli przez inspekcję z Sanepidu. Czy takie meble mogą stwarzać zagrożenie dla dzieci? Jak dotąd to kwestia sporna. Nie da się jednak ukryć, że przed otworzeniem placówki musi przejść ona pozytywnie przez kontrole między innymi ze strony Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Należy więc dostosować się do obowiązujących zasad.

Zwróć uwagę na zabawki

W przypadku takiego wyposażenia, jak meble czy dywany najczęściej nie ma problemu ze znalezieniem produktu o odpowiednich wymaganiach jakościowych. O wiele łatwiej napotkać trudności przy wybieraniu zabawek, dlatego też kupując maskotki czy lalki trzeba pamiętać o szczególnym zwracaniu uwagi na certyfikaty i atesty.

● Już przy zakupie warto poprosić o wgląd do deklaracji zgodności WE sprzedawanej zabawki. Jeśli sprzedawca dysponuje takim dokumentem – możemy być spokojni; zabawka spełnia wymogi i może być bezpiecznie wykorzystywana przez dzieci w codziennych zabawach.

● Pamiętajmy o wyborze produktów dobrej jakości – chociaż wyposażenie przedszkola w zabawki to dość duży wydatek to jednak w tym przypadku nie warto oszczędzać! Decydując się na zakup najtańszych zabawek nieraz możemy narazić dzieci na prawdziwe niebezpieczeństwo.

● Wybierajmy produkty dobrze oznaczone symbolem CE, posiadające czytelne ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach i przeznaczenie zabawki.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w przedszkolach,
zajrzyj do:

● Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.),

● Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 ze zm.),

● Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. 2011 nr 83, poz. 454),

● Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. 2010 nr 161 poz.1080).

 

____

Czy wiesz, że w rzeczywistości znak CE na zabawce nie gwarantuje testów żadnej niezależnej organizacji? Staraj się kupować zabawki dodatkowo ze znakiem GS lub SpielGut. Pierwszy z nich gwarantuje zgodność każdej zabawki z przepisami prawnymi. Drugi otrzymują wyłącznie zabawki nie zawierające substancji toksycznych. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.