Dobra nazwa dla przedszkola, czyli jaka?

Nazwa dla przedszkola to jeden z najważniejszych elementów wizerunku placówki w najbliższej okolicy. To właśnie dzięki niej przedszkole zapada w pamięć rodziców i dzieci. Krótka, chwytliwa nazwa to gwarancja rosnącej popularności Twojego przedszkola w lokalnej społeczności. Jak nazwać przedszkole, aby odnieść sukces? Dlaczego nazwa ma aż tak duże znaczenie? Kilka słów o tym, jak wybrać nazwę dla swojej placówki i gdzie szukać inspiracji.

Nazwa przedszkola – zwłaszcza niepublicznego – ma bardzo duże znaczenie. Podstawowymi funkcjami nazwy placówki edukacyjnej dla najmłodszych są:

funkcja identyfikacyjna – dzięki nazwie odróżniamy przedszkole od innych placówek w najbliższej okolicy,

funkcja reklamowa – przekazuje zainteresowanym ogólny profil działalności placówki. Nazwa przedszkola często nawiązuje na przykład do zajęć językowych czy stosowanych metod nauczania. Stanowi zachętę dla rodziców i dzieci. Odpowiednio dobrana nazwa z pewnością przyciągnie rodziców – zwolenników nauki języków od najmłodszych lat czy metody Montessori. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Czy istnieje przepis na idealną nazwę dla przedszkola?

Poszukując idealnej nazwy dla swojego przedszkola łatwo można wpaść w pułapkę. Nazwa powinna być chwytliwa – łatwo wpadająca w pamięć rodziców, nauczycieli wychowania przedszkolnego i samych dzieci, ale niebanalna.

Wybierając nazwę dla przedszkola warto pamiętać o:

oryginalności – zwróćmy na to szczególną uwagę. Chociaż „Chatka Puchatka” to świetna nazwa dla przedszkola, ilość placówek o tej nazwie w Polsce jest naprawdę olbrzymia – wystarczy zajrzeć do internetowej wyszukiwarki, aby to sprawdzić. Oczywiście prowadzenie kolejnego przedszkola o tej nazwie również może odnieść sukces, ale jednak warto poszukać innej, bardziej kreatywnej nazwy, która będzie się kojarzyć wyłącznie z Twoim przedszkolem.

nawiązaniu do oferty edukacyjnej placówki – ważne szczególnie w przypadku prowadzenia wspomnianego już przedszkola językowego. Wybór odpowiedniej nazwy dla takiego przedszkola ma same plusy – rodzice jeszcze przed zapoznaniem się z ofertą edukacyjną będą wiedzieli, jakie metody nauczania są stosowane w konkretnym przedszkolu. Anglojęzyczne lub dwujęzyczne placówki chętnie nawiązują do tego faktu – np. Przedszkole Anglojęzyczne International School w Gdyni czy Przedszkole Dwujęzyczne Mały Europejczyk w Lublinie. Nawiązanie do oferty edukacyjnej to dobry pomysł także wtedy, gdy w przedszkolu stosowane szczególne metody nauczania, np. Przedszkole Kraina Montessori w Białymstoku.

Oczywiście, nazwa przedszkola może być zupełnie dowolna.

Chętnie stosowane są jednak następujące odniesienia, których głównym zadaniem jest wzbudzenie pozytywnych emocji u rodziców i dzieci:

nawiązanie do miejscowości, w której znajduje się przedszkole – szczególnie placówki w dużych miastach korzystają z takiego odniesienia. Jak wykorzystać nazwę miasta w nazwie przedszkola? Przykładami takich nazw są np. Wrocławskie Dzieciaki czy Wrocławskie Krasnale. Warto zwrócić uwagę w szczególności na tą drugą nazwę – nawiązuje ona nie tylko do lokalizacji placówki, ale także do niewielkich sylwetek, które można znaleźć w różnych częściach Wrocławia. Może w Twojej okolicy także znajdziesz legendę czy szczególne miejsce, z którymi mogłaby być związana nazwa przedszkola? Warto wykorzystać także adres przedszkola (np. Przedszkole Bajkowa Polanka w Poznaniu) – umieszczenie takiej informacji w nazwie przedszkola to nie tylko kreatywny pomysł, ale i spore ułatwienie. Rodzice i dzieci bez trudu zapamiętają adres placówki.

nawiązanie do położenia geograficznego – terenów zielonych w okolicy, przepływających w pobliżu przedszkola rzek itd. – jeśli Twoja placówka znajduje się w pobliżu lasu warto nawiązać do tego faktu w nazwie placówki. Placówki takie, jak Zielona Kraina w Bydgoszczy czy Przedszkole pod Lasem w Radziszowie od razu wzbudzają pozytywne emocje u rodziców, którzy cenią sobie kontakt dziecka z naturą. Innym, ciekawym sposobem na nazwę dla przedszkola jest odniesienie do położonej w pobliżu rzeki, np. Nadodrzańskie Skrzaty we Wrocławiu.

nawiązanie do wymyślonej postaci – jest to jeden ze skutecznych sposobów budowania wizerunku przedszkola w otoczeniu. Unikatowa postać – twór specjalistów od marketingu albo po prostu osób odpowiedzialnych za reklamę placówki – staje się znakiem rozpoznawczym przedszkola. Dobrym przykładem może być tu przedszkole i żłobek „Myszka Mepi” w Warszawie. Taka nazwa dla przedszkola pozostaje w pamięci nie tylko rodziców, ale i dzieci – szczególnie, jeśli nawiążemy w wystroju wnętrz do nazwy placówki (można to zrobić np. poprzez zakup maskotek przedstawiających bohatera naszego przedszkola).

Najczęściej spotykane nazwy przedszkoli

W przypadku przedszkoli niepublicznych wybór nazwy ogranicza jedynie wyobraźnia władz placówki i wszystkich pomagających im w tym osób. Nie da się jednak ukryć, że niektóre nazwy są chętniej wybierane podczas, gdy inne są spotykane naprawdę rzadko.

Do najczęściej spotykanych nazw przedszkoli należy zaliczyć:

nazwy związane z bajkami – przykłady takich nazw dla przedszkoli to np. „Akademia Pana Kleksa”, „Zaczarowany Ołówek”, „Czerwony Kapturek” czy „Jaś i Małgosia”,

nazwy związane ze zwierzętami i roślinami – np. „Pszczółki”, „Motylki” itd.,

nazwy nawiązujące do zabaw i przedmiotów używanych przez najmłodszych – np. „Kolorowe kredki”, „Koci łapci”, „Koraliki”, „Kolorowe nutki” itd.,

nazwy związane z kolorami – „Zielona góra”, „Różowy słoń” itp.

Jak wybrać nazwę dla przedszkola?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać nazwę dla nowo powstałej placówki, przede wszystkim zerknij na nazwy podobnych miejsc w najbliższej okolicy. W łatwy sposób można sprawdzić, jakie nazwy mają przedszkola w pobliżu za pomocą Internetu – korzystając z takich stron, jak www.przedszkola.info czy Mapy Google. Unikaj tworzenia podobnych nazw – unikatowa nazwa Twojej placówki – różniąca się znacznie od pobliskich przedszkoli – zagwarantuje Ci większą popularność i zminimalizuje ewentualne pomyłki rodziców. Dostosuj nazwę do oferty swojego przedszkola i spraw, aby wzbudzała pozytywne emocje. Nie zapomnij o konsultacjach z przedszkolną kadrą – może wspólnymi siłami wybierzecie ciekawą, oryginalną i przyciągającą uwagę rodziców nazwę? Powodzenia!

autor: Kinga Włodek

____

Czy wiesz, kto wymyśla nazwy nowych ulic? Nadawanie nowych nazw ulicom należy do obowiązków gminy, która może wymyślić i nadać nową nazwę odgórnie (uchwałą) lub podjąć taką decyzję po ogłoszeniu plebiscytu wśród mieszkańców. Jeśli na nowo powstałej ulicy zamieszkuje raptem kilkoro mieszkańców, gmina zaleca wymyślenie nazwy właśnie im. Nazwa ulicy nie powinna się powtarzać w obrębie jednej miejscowości. Najczęściej wybierane są nazwy upamiętniające historyczne postacie lub wydarzenia oraz nazwy odnoszące się do roślinności. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.