Zostać dyrektorem przedszkola/żłobka – jak się do tego zabrać? Kilka przydatnych wskazówek.

Zajmujesz się pracą z dziećmi? Masz wieloletni staż w zawodzie pedagoga i chcesz przestać pracować „na etacie”? Marzy Ci się własna, dobrze prosperująca firma? A może jesteś rodzicem zmęczonym nieporozumieniami z dyrekcją przedszkola, do którego uczęszcza Twoje dziecko i uważasz, że lepiej zająłbyś się organizacją pracy w placówce edukacyjnej? Dobrze trafiłeś! Sprawdź, od czego zacząć założenie własnego żłobka/przedszkola i jakie kompetencje musisz mieć, aby mieć uprawnienia do pracy na kierowniczym stanowisku w tego typu placówce.

Z roku na rok w Polsce pojawia się coraz więcej przedszkoli i żłobków. Nic w tym dziwnego – zapotrzebowanie na tego typu usługi jest coraz większe. Sytuacja demograficzna w Polsce zmienia się na korzyść placówek edukacyjnych dla najmłodszych. Dlatego też wiele osób zastanawia się, od czego zacząć przygotowania do założenia żłobka/przedszkola. Chociaż może to się wydawać naprawdę skomplikowane, inwestycja w taką placówkę w odpowiednim miejscu może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Od czego zacząć?

Krok 1. Odpowiednie kwalifikacje

Aby zostać dyrektorem żłobka czy przedszkola należy posiadać ściśle określone prawnie kompetencje. Jakie?

Szczegółowe kompetencje dyrektora żłobka określa ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 – czytamy w niej, że dyrektorem placówki, w której przebywa do 20 dzieci może zostać osoba, która ma 5 lat doświadczenia w pracy z dziećmi i co najmniej wykształcenie średnie. Jeśli w żłobku będzie przebywać więcej niż 20 dzieci konieczne jest wykształcenie wyższe i minimum 3 lata praktyki w pracy z dziećmi. W przypadku przedszkoli publicznych konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie oświatą. Pomimo, że osoba, która chce zostać dyrektorem przedszkola niepublicznego nie musi kończyć tego typu kursu, warto w niego zainwestować. Podczas zajęć z funkcjonowania rad pedagogicznych w szkołach czy systemów oceniania w edukacji można znacznie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kierowania i administrowania placówką oświatową. Kursy związane z zarządzaniem oświatą można znaleźć np. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie czy też Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Więcej informacji można znaleźć na stronie Internetowych Aktów Prawnych – Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 maja 2003r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (Dz.U. 2003 nr 89 poz. 826).

Kwalifikacje dyrektora przedszkola niepublicznego to kwestia do uzgodnienia przez założyciela placówki – w obecnym systemie prawnym nie ma szczegółowych informacji na ten temat. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku konieczne jest sprawowanie nadzoru pedagogicznego a takie kompetencje ma tylko osoba z wykształceniem pedagogicznym. Jeśli więc dyrektorem niepublicznego przedszkola zostaje osoba bez wykształcenia pedagogicznego nadzór pedagogiczny należy powierzyć wtedy innej osobie. Wg rozporządzenia w takich placówkach nie musi być to dyrektor (warto zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego).

Krok 2. Odpowiednie miejsce

Wybór odpowiedniej lokalizacji dla przedszkola jest kluczowy w przypadku założenia nowej placówki. Jeśli w najbliższej okolicy interesującego Cię miejsca znajdują się już inne przedszkola to przekonanie do siebie rodziców może być naprawdę trudne. Rodzice niechętnie decydują się na zmianę placówki, jeśli obecna spełnia ich wymagania. Z drugiej strony, rosnące potrzeby lokalnej społeczności mogą sprawić, że założenie kolejnej placówki to doskonała decyzja. Więcej informacji na temat tego, jak wybrać lokalizację dla swojej placówki znajdziesz w tym artykule na naszym blogu.

Krok 3. Odpowiedni lokal

Lokalizacja wybrana. Czas znaleźć odpowiedni lokal. Co oznacza to pojęcie w przypadku przedszkoli/żłobków?

● Sprawdź wymagania dotyczące bezpieczeństwa i wymagania sanitarne dotyczące tego typu placówek – są one bardzo restrykcyjne, gdyż bezpieczeństwo najmłodszych to kwestia priorytetowa w żłobkach i przedszkolach. Budynek musi być dostosowany do potrzeb maluchów, ale nie tylko. Niektóre wymagania mogą dla laika okazać się zaskakujące. Gdy znajdziesz już wymarzony lokal do wynajęcia, przed podpisaniem umowy obejrzyj go np. ze strażakiem czy rzeczoznawcą. Wynajmowany lokal musi uzyskać niezbędne pozwolenia, a nie zawsze jest to możliwe. Trzeba będzie sprawdzić nie tylko metraż, ale także na przykład wysokość pomieszczeń. Specjalista na pewno pomoże stwierdzić, czy założenie przedszkola/żłobka w wybranym przez Ciebie miejscu może się udać.

Wybierz się do urzędu gminy – możesz tam uzyskać dodatkowe informacje na temat założenia własnego przedszkola. Czasem w wybranym przez założyciela przedszkola lokalu musi pojawić się gminny architekt, aby sprawdzić, czy może funkcjonować tam tego typu placówka. Wizyta architekta w lokalu to dobry pomysł również dlatego, że dzięki jego poradom będzie można maksymalnie przystosować lokal do potrzeb najmłodszych.

Przygotuj się na spore wydatki – po wynajęciu lokalu konieczne będzie skompletowanie niezbędnego wyposażenia zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Być może trzeba będzie przeprowadzić remont, aby dostosować pomieszczenia do małych użytkowników. Decydując się na założenie żłobka/przedszkola warto przygotować biznesplan, aby realnie ocenić koszty. Jest to nieuniknione szczególnie wtedy, gdy chcemy starać się np. o dotację na założenie przedszkola.

Krok 4. To dopiero początek

Założenie przedszkola czy żłobka to poważne przedsięwzięcie. Niestety, przejście przez wymienione powyżej trudności nie gwarantuje sukcesu. Trzeba pamiętać jeszcze np. o obowiązkowej rejestracji placówki czy uchwaleniu statutu. Zadbanie o catering, zatrudnienie pracowników i promocja Twojego przedszkola to kolejne wyzwania, które dopiero na Ciebie czekają. Jednak decyzja o założeniu kolejnej placówki edukacyjnej coraz częściej spotyka się z pozytywnym odbiorem wśród lokalnej społeczności. Nic dziwnego, że w kolejnych latach powstaje coraz więcej żłobków i przedszkoli. Oby tak dalej!

autor: Kinga Włodek

____

Czy wiesz, że słowo dyrektor pochodzi od łacińskiego dirigere i powstało oryginalnie ze słowa directum, co oznacza ‚wyprostować, kierować, urządzić’? Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.