Asystent nauczyciela przedszkola – kim jest i dlaczego warto mieć taką osobę w swojej placówce?

Dobór odpowiedniej kadry do przedszkola to jeden z podstawowych wyborów, które ma przed sobą każda osoba rozpoczynająca działalność w edukacji przedszkolnej. Wraz z rozwojem placówki trzeba zatrudniać kolejnych pracowników. Chociaż chętnych na stanowisko nauczyciela przedszkola nie brakuje, to jednak dyrekcja często ma problem z wyborem odpowiedniej osoby na to miejsce. Z pomocą przychodzi tu zatrudnienie jako asystent nauczyciela przedszkola. Kim jest? Jakie są jego główne obowiązki? Dlaczego powiększając placówkę warto pomyśleć także o zatrudnieniu takiego asystenta?

Asystent nauczyciela przedszkola to coraz częściej spotykane stanowisko pracy nie tylko w dużych przedszkolach, ale i w mniejszych placówkach. Jest to doskonała forma wsparcia codziennej pracy placówki a jednocześnie szansa na zyskanie cennego doświadczenia zawodowego dla osoby zatrudnionej na takim stanowisku.

Kim jest asystent nauczyciela przedszkola?

Asystent nauczyciela w placówkach przedszkolnych i żłobkach to osoba, której głównym zadaniem jest pomoc przedszkolnemu wychowawcy w codziennych obowiązkach.

Do obowiązków asystenta należą także:

• sprawowanie opieki nad dziećmi,
• pomoc w trakcie zajęć dydaktycznych – np. plastycznych czy muzycznych,
• czynności porządkowe.

Dodatkowo osoba przyjęta do pracy na tym stanowisku poznaje metody pracy z dziećmi i organizowania im wolnego czasu oraz uczy się właściwego postępowania z maluchami w różnych sytuacjach.

Konkretne wymagania, z którymi wiąże się praca na stanowisku asystenta nauczyciela przedszkolnego są związane z bieżącym funkcjonowaniem placówki. W niektórych przypadkach będzie to np. odprowadzanie dzieci do toalety, w innych – np. w przedszkolach anglojęzycznych – rozmawianie z maluchami po angielsku. Asystent nauczyciela w placówce przedszkolnej ma przede wszystkim pomóc nauczycielowi tak, aby ten mógł skoncentrować się na prowadzeniu zajęć i nie martwić się bezpieczeństwem tych dzieci, które znajdują się poza zasięgiem jego wzroku.

Dlaczego warto zatrudnić asystenta nauczyciela przedszkola?

Zatrudnienie na stanowisku asystenta nauczyciela przedszkola to jeden z najlepszych sposobów na wdrożenie planów o rozwoju placówki. Gdy podejmiemy decyzję o przyjęciu do pracy kandydata posiadającego odpowiednie kwalifikacje możemy po prostu przyuczyć go do zawodu nauczyciela przedszkola.

Inne zalety, jakie wypływają z zatrudnienia asystenta w Twoim przedszkolu to:

• zdobycie doświadczonego pracownika do swojej placówki, który w przyszłości może stać się jednym z kolejnych wychowawców. Koszty związane z zatrudnieniem asystenta nauczyciela przedszkolnego czy opiekuna w żłobku są dość niewielkie – zwłaszcza, jeśli kandydatowi czy kandydatce zaproponujemy niepełny wymiar godzin. Oczekiwania finansowe osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową nie są zazwyczaj zbyt wygórowane. Dzięki zapoznaniu asystenta z funkcjonowaniem placówki możemy w przyszłości zyskać doświadczonego opiekuna i rozwinąć przedszkole/żłobek,

• usprawnienie pracy nauczycieli przedszkolnych,

• podwójna opieka nad dziećmi – więcej osób w przedszkolu czuwa nad ich bezpieczeństwem. Rodzice będą spokojniejsi, a dzieci bardziej zadowolone, że więcej osób poświęca im czas.

Wymagania i kwalifikacje kandydata na asystenta w przedszkolu/żłobka

Planując zwiększenie kadry w swojej placówce wielu dyrektorów zastanawia się, jakie kompetencje musi mieć osoba ubiegająca się o pracę na stanowisku asystenta nauczyciela w przedszkolu.

Jeśli chcemy przyjąć do przedszkola/żłobka zwracajmy uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak:

• wykształcenie pedagogiczne – o pracę na tym stanowisku ubiegają się najczęściej studenci kierunków pedagogicznych. Jest to dla nich świetny sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Asystentem w przedszkolu/żłobku może zostać również osoba, która ukończyła kurs „Asystent nauczyciela przedszkola” w szkole policealnej.

• doświadczenie w pracy z dziećmi – pomimo, że do pracy jako asystent w przedszkolu/żłobku doświadczenie w pracy z dziećmi często praktycznie nie jest wymagane, warto podczas rozmowy kwalifikacyjnej podjąć ten temat. Osoby, które miały kontakt z dziećmi np. we własnej rodzinie na pewno będą wykazywały większą znajomość metod opieki nad dziećmi – przynajmniej na początku. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zatrudnić taką pomoc w żłobku,

• znajomość języków obcych – są to dodatkowe kwalifikacje, które są uzależnione od profilu działalności placówki. Płynne posługiwanie się językiem angielskim czy francuskim może stanowić sporą pomoc dla nauczyciela przedszkola w przedszkolach obcojęzycznych itd.,

• zdolności plastyczne/muzyczne/sportowe itp. – dodatkowe zdolności manualne, piękny śpiew czy umiejętność gry na gitarze czy innym instrumencie mogą stanowić spory atut kandydata do pracy jako asystent nauczyciela przedszkola. Osoba o takich zdolnościach może pomóc w organizacji kreatywnych zajęć tanecznych czy warsztatów ze śpiewu. Dzieci na pewno będą zachwycone!

• umiejętności interpersonalne – entuzjazm do pracy z dziećmi, cierpliwość, kreatywność i uprzejmość są bardzo ważne w tej pracy. Wybierając kandydata/kandydatkę do pracy jako asystent w przedszkolu/żłobku zwracajmy uwagę na charakter. Dzięki temu zyskamy pewność, że dzieci będą otoczone życzliwą opieką.

Powiększanie placówki edukacyjnej to zawsze spore wyzwanie. Zatrudnienie asystenta przedszkolnego wychowawcy czy opiekuna w przedszkolu pozwoli powoli i metodycznie zmienić kadrę. Kto wie, może dzięki temu zyskamy doświadczonego opiekuna, który zwiąże się z naszą placówką na stałe?

 

____

Czy wiesz, kim jest doula? Doula to osobista asystentka porodowa. Przyniesie pomoc i pociechę w trudnych chwilach. Jej zadanie polega na pilnowaniu porodu – nie od strony medycznej, ale emocjonalnej. Posiadanie własnej douli w czasie porodu staje się coraz popularniejsze w Polsce. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.