Wymiana pocztówkowa w Twoim przedszkolu. Dlaczego warto rozpocząć współpracę z innymi placówkami?

W ostatnim czasie tak zwana wymiana pocztówkowa to prawdziwy hit wśród przedszkolnych akcji. Dzieci niezwykle chętnie angażują się w tego typu zajęcia, a współpraca z przedszkolami z całej Polski (a nawet i zza granicy) może przynieść wiele korzyści. Dlaczego warto rozpocząć wymianę pocztówkową w Twoim przedszkolu? Jakie są zalety uczestnictwa w tej akcji? Jak znaleźć przedszkola do współpracy? Przybliżamy zasady uczestnictwa w tym programie i przedstawiamy jego najważniejsze atuty dla najmłodszych.

Na czym polega wymiana pocztówkowa?

Wymiana pocztówkowa pomiędzy przedszkolami to akcja, której zasada działania jest niezwykle prosta. Przedszkola chętne do współpracy przesyłają do siebie głównie:

  • pocztówki, np. z widokami z miasta, w którym znajduje się przedszkole lub z wizerunkiem patrona placówki. Oczywiście, pocztówki mogą nawiązywać także np. do świąt i wydarzeń ważnych dla każdego podopiecznego przedszkola (Dzień Dziecka, Dzień Przedszkolaka itp.), zmieniających się pór roku, zwierząt, roślin czy zabawnych grafik.

Tak właściwie pocztówkowa współpraca może być związana z dowolną tematyką. Najczęściej jednak można się natknąć na przesyłanie pomiędzy przedszkolami pocztówek, dzięki którym dzieci mogą zapoznać się z innymi regionami Polski. Wymiana pocztówkowa to jednak nie tylko widokówki! Jednostki przedszkolne chętnie przesyłają do siebie również np.:

  • prace plastyczne dzieci,
  • listy.

Wymiana pocztówkowa = świetna zabawa

Wzięcie udziału w akcji związanej z wymianą widokówek z pozdrowieniami od maluchów z innych przedszkoli w Polsce lub za granicą to rewelacyjna zabawa dla najmłodszych. Dzieci w przedszkolach, które biorą udział w wymianie pocztówkowej ze zniecierpliwieniem czekają na każdą nową pocztówkę. Dla najmłodszych taka forma komunikacji jest zazwyczaj nieznana – tradycja przesyłania kartek z życzeniami z okazji świąt czy pozdrowień z wakacji niestety została zastąpiona przez SMSy i e-maile. Często kilkulatki spotykają się z możliwością przesyłania pocztówek dopiero w przedszkolu.

Dlaczego warto wziąć udział w tej zabawie?

  • dzieci poznają geografię Polski – zainteresowanie pocztówkami z widokami innych miejsc w Polsce jest zdecydowanie większe niż np. przeglądanie atlasu. W przedszkolach uczestniczących w wymianie pocztówkowej często powstają specjalne mapy Polski, na których umieszcza się otrzymane widokówki. Po otrzymaniu pocztówki nauczycielka przedszkola wspólnie z dziećmi może odnaleźć na mapie miejsce, w którym znajduje się współpracująca placówka. Takie zajęcia to prawdziwa lekcja geografii w praktyce!
  • maluchy bardziej interesują się turystyką i podróżami – szczególnie pocztówki otrzymane zza granicy potrafią wyzwolić w dzieciach wyobraźnię. Otrzymawszy pocztówkę np. z Kanady warto przeprowadzić lekcję na temat tradycji tego kraju i opowiedzieć dzieciom kilka ciekawostek związanych z tym krajem. Dzieci na pewno o wiele łatwiej przyswoją sobie informacje związane z zupełnie obcym dla nich miejscem.
  • dzieci uczą się, jak wysyłać listy – regularne wręczanie przez listonosza nowych pocztówek to doskonała okazja do zapoznania podopiecznych w Twojej placówce z tym zawodem. Oprócz poznania zawodu listonosza i pracy na poczcie dzieci mogą dowiedzieć się więcej i zapamiętać, w którym miejscu na kopercie znajduje się znaczek lub też jak wpisać adres osoby, do której chcemy nadać przesyłkę. Kto wie, może dzięki temu najmłodsi chętniej będą korzystali z usług poczty w przyszłości?
  • maluchy uczą się otwartej postawy na świat i przekonują się, że można nawiązać życzliwy kontakt nawet z obcymi osobami – być może dzięki temu będzie im o wiele łatwiej w przyszłości poznawać nowych ludzi i nawiązywać relacje.

Jak zacząć?

Wymianę pocztówkową trzeba rozpocząć od znalezienia przedszkoli chętnych do podjęcia tego typu współpracy. Gdzie ich szukać?

Obecnie najprostszą drogą znalezienia potrzebnych do wymiany widokówek przedszkoli jest kontakt za pośrednictwem Internetu. Warto śledzić informacje o wymianie pocztówkowej np. w serwisach społecznościowych, a w szczególności w grupach i na profilach poświęconych pedagogice przedszkolnej. Dobrym sposobem na znalezienie przedszkola, z którym będziemy korespondować jest także wyszukanie w sieci placówek, które już biorą udział w tej akcji. Wystarczy skontaktować się z placówkami i zdobyć ich adres – i do dzieła!

Gdzie szukać wsparcia dla tej akcji w naszym przedszkolu?

Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa, ale niestety wymaga ona pewnych niewielkich nakładów finansowych, szczególnie, gdy decydujemy się na współpracę z zagranicznymi placówkami. Aby znaleźć fundusze na ten cel najłatwiej zwrócić się do:

  • lokalnych władz – np. burmistrza czy wójta. Dzięki przesyłaniu pocztówek możemy rozreklamować naszą miejscowość a nawet pozytywnie wpłynąć na rozwój turystyki! Taka reklama nie jest zbyt kosztowna, a może być naprawdę ciekawa. Warto dowiedzieć się, czy lokalne władze byłyby zainteresowane udzieleniem wsparcia finansowego.
  • rodziców – wiele osób posiada w domu zbędne pocztówki, związane ze swoją miejscowością. Być może istnieje możliwość przyniesienia pocztówek do przedszkola przez dzieci – nie da się ukryć, że wtedy na pewno maluchy całkowicie zaangażowałyby się w zabawę!

Wymiana pocztówkowa to doskonały sposób na zainteresowanie dzieci geografią i kulturą innych regionów. To nie tylko wspaniała zabawa, ale i bardzo rozwijająca akcja. Nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością i z roku na rok coraz więcej placówek bierze w niej udział. A Wy? Bierzecie udział w takiej zabawie? Podzielcie się swoim doświadczeniem z wymianą pocztówkową! 🙂

___

Czy wiesz, że na początku pocztówki budziły zgorszenie z uwagi na brak prywatności informacji przekazywanych pomiędzy adresatem i odbiorcą? Szybko jednak pocztówka stała się tak popularna, że w ciągu 3 miesięcy od wprowadzenia tej formy korespondencji wysłano aż 3 miliony kartek pocztowych. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.