Popularyzacja Twojego przedszkola. Jak skutecznie wypromować swoją placówkę w lokalnym środowisku?

Promocja przedszkola/żłobka jest istotna szczególnie na początku prowadzenia działalności. Zachęcenie rodziców do skorzystania ze swoich usług pozwala przede wszystkim na szybszy rozwój placówki, ale wynika z niego również wiele innych korzyści. W dzisiejszych czasach sytuacja na rynku reklamy bardzo dynamicznie się zmienia. Trzeba być na bieżąco. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie wypromować swoje przedszkole w lokalnym środowisku – dobrze trafiłeś! Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na zwiększenie liczby chętnych do uczęszczania do Twojej placówki.

Nie tylko w dużych miastach, ale także i w mniejszych miejscowościach powstaje coraz więcej placówek oświatowych, przede wszystkim dla najmłodszych dzieci. Pomimo zwiększającej się z roku na rok liczby maluchów przedszkola i żłobki muszą ze sobą rywalizować. Dzisiaj placówka edukacyjna to nie tylko miejsce, w którym dziecko jest pozostawione pod sprawdzoną opieką do momentu powrotu rodziców z pracy. Oferta edukacyjna przedszkoli jest na coraz wyższym poziomie. Dzięki temu rodzice mogą wybrać taką propozycję, która najkorzystniej ich zdaniem wpłynie na rozwój ich dzieci. Jak odnieść sukces w tej dziedzinie? Gwarancją powodzenia w prowadzeniu przedszkola jest skuteczna promocja placówki.

Krok 1. Tradycyjna reklama przedszkola

Jedną ze skuteczniejszych i sprawdzonych form promocji jest korzystanie z tradycyjnych metod reklamy takich, jak:

  • ulotki  w miejscach, w których często przebywają rodzice z małymi dziećmi. Do takich miejsc należą nie tylko place zabaw czy centra handlowe, ale również kawiarnie i szkoły. Ciekawie zaprojektowana ulotka może naprawdę zachęcić rodziców do zapoznania się z ofertą edukacyjną placówki. Warto pamiętać o chwytliwych hasłach reklamowych na ulotkach a także o umieszczeniu najważniejszych informacji o przedszkolu. Na ulotkach reklamowych powinny znaleźć się oprócz danych kontaktowych takie informacje, jak adres strony internetowej. Dzięki temu zainteresowani szybciej dotrą do bardziej szczegółowych informacji na temat Twojej placówki,
  • banery w widocznych miejscach – szczególnie w miejscach, w których tworzą się korki umieszczenie baneru reklamowego jest bardzo skuteczne. Codzienne spoglądanie przez rodziców na reklamę przedszkola na pewno przyniesie pozytywne rezultaty.

Krok 2. Działania internetowe – promocja Twojego przedszkola w sieci

W dzisiejszych czasach Internet jest jednym z podstawowych źródeł informacji właściwie na każdy temat. Nie inaczej jest również w przypadku placówek edukacyjnych, zwłaszcza niepublicznych. Jak zadbać o popularyzację swojego przedszkola w sieci?

  • Profesjonalna strona www – dostarczy nie tylko podstawowych informacji o zajęciach prowadzonych każdego dnia czy kadrze przedszkola. Przygotowana w perfekcyjny sposób strona internetowa jest dla potencjalnego klienta oznaką profesjonalizmu w prowadzonej działąlności. Nic dziwnego, że spora część niepublicznych placówek edukacyjnych decyduje się na skorzystanie z usług firm zajmujących się tworzeniem stron www. Jeśli nie posiadasz zbyt dużego budżetu na promocję w sieci, na początku warto zainteresować się takimi propozycjami, jak Przedszkolowo.pl. Prowadząc stronę internetową pamiętajmy także o takich zabiegach, jak pozycjonowanie stron  – pomoże w optymalizacji treści i pozwoli wyprzedzić o krok inne przedszkola w okolicy.
  • Media społecznościowe – to właśnie na takich stronach, jak facebook.com można obecnie najskuteczniej poszerzyć krąg swoich odbiorców. Zdecydowana większość osób korzystających na co dzień z Internetu posiada konto na co najmniej jednym portalu społecznościowym. Warto więc zadbać o promocję na takich stronach poprzez prowadzenie tak zwanego „fanpage” swojej placówki i umieszczanie na bieżąco zdjęć i informacji w zakładkach związanych z edukacją. Warto zwrócić uwagę takżę na grupy, które skupiają np. rodziców czy nauczycielki przedszkola. Do takiej grupy może należeć nawet kilkaset tysięcy osób, więc jest to bardzo duże grono osób potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z naszych usług,
  • Reklama w lokalnej prasie, radio czy telewizji – ciekawe artykuły nawiązujące do prowadzonej przez przedszkole działalności czy reportaże na antenie lokalnej stacji radiowej to świetny pomysł na zainteresowanie swoimi usługami kolejnych rodziców.

Krok 3. Marketing szeptany, czyli opinia zadowolonych rodziców

Przekazywanie informacji pomiędzy rodzicami jest najskuteczniejszym sposobem na przyciągnięcie do przedszkola kolejnych osób. O czym należy pamiętać, gdy chcemy, aby rodzice korzystający z naszej placówki byli naprawdę zadowoleni i polecali swoim znajomych właśnie nasze przedszkole?

  • Bogata oferta zajęć – rodzice zwracają coraz większą uwagę na ofertę edukacyjną placówki. Liczą się tutaj nie tylko zajęcia językowe czy sportowe, ale także np. nauka gry na instrumentach. Warto zaproponować rodzicom coś zupełnie nowego, chociażby zajęcia z malarstwa czy naukę judo. Dodatkową zachętą dla rodziców będzie z pewnością np. profilaktyka stomatologiczna. Zadowoleni rodzice na pewno przekażą informację o bogatej ofercie innym zainteresowanym.
  • Doskonale urządzone wnętrza i ciekawy plac zabaw – dobrze wyposażone przedszkole na pewno zachęci wszystkich, którym zależy na komforcie maluchów. Kolory i ciekawie urządzony plac zabaw to dodatkowy atut, a przy okazji nietypowy sposób na popularyzację placówki w lokalnym środowisku.
  • Festyny i dni otwarte w Twojej placówce – dla rodziców, którzy dopiero zastanawiają się nad powierzeniem dziecka pod opiekę przedszkolnej kadry będzie to świetny sposób na poznanie nauczycieli i oferty edukacyjnej przedszkola. Odpowiednio przygotowane atrakcje dla najmłodszych na pewno wywołają uśmiech nie tylko na twarzach dzieci.

Promocja przedszkola to spore wyzwanie dla dyrekcji szczególnie tych placówek, które dopiero rozpoczynają działalność. Chociaż odpowiednia reklama może być dość kosztowna, to jednak na pewno warto pamiętać o promocji, szczególnie w lokalnym środowisku. Jest to bowiem jeden z najskuteczniejszych sposobów na rozwój placówki.

___

 

Czy wiesz, że pierwsze przedszkola powstały w końcu XVIII w. we Francji a ich działalność była związana przede wszystkim z rozwojem ochronek, które były przeznaczone głównie dla dzieci z ubogich rodzin? Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.