Inspiracje dla dyrektorów i nauczycieli przedszkola – gdzie ich szukać?

Praca w przedszkolu to wymagające zajęcie. Od nauczycieli wychowania przedszkolnego wymaga się nie tylko ukończenia odpowiednich studiów i kursów pedagogicznych, ale o wiele, wiele więcej. W tym zawodzie potrzebne jest ciągłe dokształcanie się – nie tylko za pomocą szkoleń, ale także we własnym zakresie. Dzieci szybko się nudzą, więc pracujące w przedszkolach osoby muszą ciągle tworzyć nowe scenariusze zajęć. Gdzie szukać inspiracji na tematykę zabaw z dziećmi? Czym warto wspierać kadrę przedszkolną, aby dla dzieci przedszkole było miejscem nie tylko zabaw, ale i rozwijania swoich talentów?

Zabawa i nauka w przedszkolu zależy nie tylko od programu wychowania przedszkolnego. Duże znaczenie ma także indywidualne podejście do pracy nauczyciela. Wiele nauczycielek przedszkolnych swój wolny czas poświęca na poszukiwanie inspiracji do zabaw z maluchami. W przygotowaniach do prowadzenia zajęć z dziećmi w przedszkolu ważne jest nie tylko urozmaicenie dotychczasowych zadań. Warto wprowadzać także nowe techniki i sprawdzać, jak na nowe zajęcia reaguje grupa. Z roku na rok powstaje coraz więcej ciekawych scenariuszy zajęć i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w przedszkolach. Gdzie je znaleźć?

Fachowa literatura do pracy z maluchami

Podstawowym źródłem informacji dla nauczycieli wychowania przedszkolnego jest zwykle specjalistyczna literatura. Jakie pozycje polecamy szczególnie?

• Książki autorstwa prof. Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej – poradniki dotyczące wspierania rozwoju kilkulatków (np. „Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków”), „Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć?” czy „Jak nauczyć dzieci sztuki konstruowania gier?” Niezwykle cenione i popularne wśród przedszkolnej kadry w niejednej placówek.

• „Gry i zabawy ruchowe” autorstwa Romana Trześniowskiego – doskonale znana studentom i wychowawcom a także nauczycielom wychowania fizycznego w szkołach,

• Ciekawą pozycją jest również książka pt. „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły autorstwa Adele Faber. Dzięki tej lekturze można dowiedzieć się więcej na temat skutecznej komunikacji z dziećmi. Ta książka to jedna z ulubionych pozycji nie tylko przedszkolnych pedagogów, ale nawet i wielu rodziców.

Poradniki na temat wychowania dzieci w różnych grupach wiekowych można znaleźć właściwie w każdej większej księgarni – zarówno w tych stacjonarnych, jak i w Internecie. Zresztą, warto zajrzeć do sieci nie tylko po to, aby zamówić tam książkę. W Internecie można znaleźć mnóstwo ciekawych witryn ze scenariuszami zajęć – polecamy np. Eko kalendarz.

Podręczniki przerobione – i co dalej?

Książki dotyczące pedagogiki przedszkolnej mogą dostarczyć wielu inspiracji. Gdzie szukać inspiracji, gdy przerobimy już wszystkie scenariusze zajęć z dostępnej literatury? W jakich miejscach szukać kreatywnych i zaskakujących pomysłów?

• Zaglądaj na blogi tematyczne powiązane z działalnością przedszkoli – odwiedzając raz na jakiś czas takie strony, jak blog Pani Moni można nabrać energii do dalszego działania i odkryć zupełnie niespotykane dotąd pomysły na zajęcia z maluchami. Prowadzenie bloga stało się w ostatnich latach bardzo popularnym zajęciem, więc i nauczycielki przedszkola często piszą w sieci o własnych pomysłach na naukę i zabawę z dziećmi. Sprawdzaj również takie strony, jak pinterest.com – znajdziesz tam inspiracje właściwie na każdy temat.

• Bierz udział w szkoleniach dotyczących wychowania przedszkolnego – na takich stronach, jak blizejprzedszkola.pl czy edu-mach.pl możesz znaleźć informacje dotyczące zarówno stacjonarnych warsztatów, jak i tych przeprowadzanych przed ekranem własnego komputera – online. Takie dodatkowe zajęcia na pewno pozytywnie wpłyną nie tylko na kreatywność nauczyciela wychowania przedszkolnego, ale także i na jego motywację do pracy.

• Nawiązuj znajomości z osobami w „przedszkolnej branży” – uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach czy szkoleniach to idealny sposób na wymianę doświadczeń i zdobywanie informacji „z pierwszej ręki”.

• Udzielaj się w mediach społecznościowych – na Facebooku czy innych tego typu stronach możesz znaleźć mnóstwo inspiracji. Znajdź grupy związane z przedszkolami i obserwuj profile takie, jak Inspiracje Nauczycielki Przedszkola. Każdego dnia znajdziesz tam mnóstwo pomysłów na organizację czasu dzieciom. Warto przeglądać także specjalne forum dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, które można znaleźć na przykład pod adresem: nauczycieleprzedszkola.pl.

• Zerknij do wydawanej w tradycyjnej formie prasy – czasopisma takie, jak „Bliżej przedszkola” to w każdym miesiącu spora dawka inspiracji odnośnie kreatywnych zajęć z maluchami, ale nie tylko. W każdym numerze można znaleźć także wiele ciekawych porad z dziedziny psychologii, pedagogiki czy regulacji prawnych.

Jak widać, Internet to narzędzie, które może zdecydowanie ułatwić pracę współczesnego wychowawcy przedszkolnego. Korzystanie ze wspomnianych stron zajmie niewiele czasu, a efekty mogą być naprawdę zachwycające. Oczywiście warto pamiętać również o tradycyjnych pomocach dydaktycznych takich, jak książki pedagogiczne czy plansze edukacyjne. Dzieci, które biorą udział w urozmaiconych zajęciach na pewno będą w przedszkolu szczęśliwe i zapomną o nudzie. Zadowolenie dzieci i ich rodziców to chyba najlepsza nagroda dla każdego pedagoga, także tego pracującego w przedszkolu.

____

 

Czy wiesz, jak wytłumaczyć dziecku, czym jest inspiracja? Według słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego, inspiracja to natchnienie, pomysł; wpływ; poddawanie, podsuwanie myśli, pomysłu, sugestia – to oczywiście definicja dla dorosłych. Małemu dziecku najlepiej wytłumaczyć, że inspiracja jest „czymś”, co mu się bardzo podoba i co chciałoby wykorzystać do zrobienia „czegoś” nowego. Ważne jest w tym przypadku zaznaczenie różnicy pomiędzy kopią a dziełem inspirowanym. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.