Najważniejsze cechy dobrej prezentacji multimedialnej na spotkanie z rodzicami

W dobie wszechobecnego Internetu wykorzystywanie narzędzi komputerowych do prezentacji stało się już powszechne. Prezentacje multimedialne są sporym ułatwieniem dla prowadzącego. Potrafią nie tylko skutecznie przykuć uwagę obserwatorów, ale także przekazać w skrócie najważniejsze informacje. Estetycznie wykonana prezentacja może zaciekawić nawet najbardziej znudzonego widza i sprawić, że zainteresuje się on tematem wyświetlanym na slajdach. Dobrze przygotowana i przemyślana prezentacja to także gwarancja dla prezentera, że żadne istotne informacje nie zostaną pominięte. Czym zatem powinna się cechować prezentacja multimedialna na spotkanie z rodzicami?

Prezentacja multimedialna – jaki program wybrać?

Prezentacja na spotkanie z rodzicami w przedszkolu czy żłobku to doskonały pomysł. Już podstawowa obsługa komputera umożliwia stworzenie naprawdę przemyślanego dzieła. Dzięki temu, że na rynku znajduje się sporo programów przeznaczonych do tworzenia prezentacji multimedialnych można naprawdę zaskoczyć odbiorcę. Po jakie programy sięgnąć, jeśli chcemy stworzyć przemawiającą do widza prezentację?

Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane programy do tworzenia multimedialnych prezentacji:

Microsoft Powerpoint – bezapelacyjnie najpopularniejszy program tego rodzaju. Umożliwia nie tylko wykorzystywanie gotowych szablonów, ale i tworzenie własnych. Prosta edycja, możliwość wstawiania zdjęć i animacje to dodatkowe atuty MS Powerpoint. Bardziej zaawansowani mogą skorzystać z opcji automatycznego przełączania slajdów czy dodawania ścieżki muzycznej.

Prezi – świetny program dla wymagających, którzy poszukują niekonwencjonalnych rozwiązań. Ciekawe przejścia od slajdu do slajdu i tworzenie mapy myśli to największe zalety tego programu. Wymaga on jednak większego doświadczenia w tworzeniu prezentacji.

Warto zajrzeć także na strony takie, jak Slides – oprócz przykuwających uwagę animacji jednym z głównych atutów tej strony jest możliwość sterowania prezentacją za pomocą innego urządzenia mobilnego, co także może się przydać w przygotowaniu spotkania z rodzicami.

Ciekawym rozwiązaniem jest także program Testeach. To darmowe oprogramowanie można wykorzystać do tworzenia prezentacji a następnie udostępnić rodzicom, aby mogli zajrzeć do slajdów w domu.

Mam już program… Co dalej?

Przygotowanie prezentacji na spotkanie z rodzicami będzie o wiele łatwiejsze, jeśli będziemy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

• przygotuj plan prezentacji – zaplanuj liczbę slajdów. Zbyt duża ilość może przytłoczyć odbiorców. Z kolei zbyt mała ilość slajdów nie pozwoli Ci na przekazanie rodzicom wszystkich informacji, na których Ci zależy. Ustal priorytety – porządek spotkania jest niezbędny, gdyż inaczej może zapanować chaos. Porządek spotkania z rodzicami pomoże w wyborze najważniejszych treści, które muszą znaleźć się na slajdach.

• Przygotuj slajd początkowy i końcowy – chociaż nie są przepełnione treścią, skutecznie wprowadzają w dany temat. Podziękowanie za uwagę po zakończonej prezentacji jest równie ważne. Slajd końcowy może zawierać także zachętę do zadawania pytań – na pewno rodzice chętnie skorzystają z takiej możliwości. Jeśli prezentacja składa się z kilku oddzielnych zagadnień, warto stosować takie slajdy tytułowe przed każdym z nich. Na pewno zrobi to dobre wrażenie na odbiorcach i jednocześnie będzie bardziej czytelne.

• Wybierz odpowiednią kolorystykę i czcionki – powinny pasować do prezentowanych zagadnień. Wybór fikuśnych czcionek sprawi, że rodzice będą mieć problem z zapamiętaniem prezentowanych treści. Z drugiej strony, zwracająca uwagę czcionka czy pogrubienie najistotniejszych informacji może ułatwić to zadanie. Wyróżnij treści, na których najbardziej Ci zależy. Tło prezentacji również nie powinno być zbyt przytłaczające – unikaj zbyt bogatych zdobień, które mogłyby zakłócić przejrzystość. Warto zastosować gotowe szablony, które przyciągają uwagę widzów, ale nie dekoncentrują odbiorcy. Możesz także sięgnąć po kontrastowe barwy – pod warunkiem, że posiadasz dobrej jakości rzutnik.

• Wykorzystaj zdjęcia, rysunki i nagrania – na pewno zaciekawią rodziców. Chcesz poinformować ich o sposobie funkcjonowania swojej placówki? Szukasz pomysłu na przekazanie rodzicom informacji o konieczności ubierania dzieci na cebulkę? Pokaż im zdjęcia prosto z Twojego przedszkola, które wskazują, jak powinno to wyglądać.

• Umieszczaj na slajdach hasła – najczęściej popełnianym błędem jest zbyt duża ilość tekstu na slajdzie. Pamiętajmy, że prezentacja multimedialna ma za zadanie jedynie wspomóc (a nie zastąpić!) nas podczas przekazywania informacji rodzicom.

• Zaplanuj czas trwania prezentacji – zbyt długi wykład na temat wyprawki dla dziecka, którą rodzice muszą dostarczyć do przedszkola czy kilkudziesięciominutowe wystąpienie dotyczące procedury przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola może być nużące dla rodziców. Zastanów się, czy przygotowana przez Ciebie prezentacja będzie czytelna dla rodziców. Jeśli masz wątpliwości – przedstaw przygotowane slajdy innemu pedagogowi, który z pewnością wskaże błędy czy niedociągnięcia.

• Pamiętaj o sprawdzeniu poprawności prezentacji pod kątem ortograficznym i stylistycznym – ma to szalenie ważne znaczenie zwłaszcza w przypadku prezentacji dla rodziców dzieci w przedszkolu czy żłobku. Brak jakichkolwiek niedociągnięć sprawi, że rodzice potraktują Ciebie i Twoją kadrę jako profesjonalistów a Twoją placówkę jako miejsce, w których dzieci są całkowicie bezpieczne.

Przemyślana i perfekcyjnie przygotowana prezentacja to na pewno świetny sposób na przekonanie rodziców zainteresowanych skorzystaniem z usług świadczonych przez Twoją placówkę. Doskonale sprawdzi się także podczas spotkań z rodzicami czy różnego rodzaju szkoleń. Warto więc pamiętać o tych wszystkich podstawowych zasadach i przygotować prezentację, która wzbudzi prawdziwy zachwyt u wszystkich odbiorców. Pamiętajmy jednak, że przygotowanie prezentacji to nie wszystko. Konieczne będzie przede wszystkim odpowiednie przygotowanie się do wystąpienia przed rodzicami.

____

 

Czy wiesz, jak pokonać tremę przed wystąpieniem publicznym? Po pierwsze – dobrze się przygotuj. Naucz się również na pamięć kilku pierwszych minut wystąpienia (trema jest zazwyczaj największa na początku). W czasie mówienia oddychaj spokojnie i głęboko – ponoć to naprawdę działa. Dobrym pomysłem jest złapanie kontaktu wzrokowy z kimś sympatycznym, kto ci sprzyja i jest na sali. Miej przygotowane także w zanadrzu anegdoty, żarty, które pomogą we wprowadzeniu luźniejszej atmosfery (ale uważaj, by były to żarty stosowne w danej sytuacji). Przede wszystkim miej do siebie dystans i nie udawaj kogoś innego – możesz śmiało przyznać się do swojej tremy i żartować z niej (np. „dobrze, ze założyłem szerokie spodnie, dzięki temu nie widać, jak mi się trzęsą nogi ze strachu”). Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.