Halloween w przedszkolu/żłobku – kontrowersyjny temat czy niepotrzebna dyskusja?

Koniec października każdego roku to czas, w którym odżywa dyskusja na temat organizowania imprez w stylu amerykańskiego Halloween. Chociaż pomysły na zorganizowanie Halloween nie pojawiły się w Polsce w tamtym roku czy dwa lata temu, ta kwestia nadal wzbudza wiele emocji. Sprawa ta dotyczy przede wszystkim przedszkoli, chociaż akcenty związane z Halloween pojawiają się coraz częściej także w żłobkach. Jak pogodzić sprzeczne interesy rodziców, którzy oczekują od placówki edukacyjnej uczczenia tego święta z opinią osób całkowicie negujących konieczność istnienia Halloween w Polsce? Czy da się to zrobić w pokojowej atmosferze? Jak miałby wyglądać taki kompromis?

Halloween – o co w tym chodzi?

Na początek przyjrzyjmy się bliżej samej istocie tego popularnego szczególnie za granicą święta. Halloween to święto, które jest obchodzone głównie w krajach anglosaskich (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Sama nazwa Halloween pochodzi najprawdopodobniej od angielskiego określenia dotyczącego uroczystości Wszystkich Świętych – w języku angielskim All Hallows’ Eve oznacza wigilię przed tym dniem. Podczas Halloween, a raczej wieczorem 31. października organizowane są przede wszystkim bale przebierańców. Uczestnicy zabaw przebierają się najczęściej w stroje związane z mrocznymi klimatami – czarownice, diabły, wampiry czy zombie. Pomysły na potworne przebrania pochodzą często z pasujących do tego klimatu filmów, jak np. Dracula.

Najpopularniejsze zwyczaje związane z tym „strasznym” świętem to:

  • cukierek albo psikus – znany chyba każdemu. Podczas Halloween dzieci w krajach anglosaskich odwiedzają domy z pustymi pojemnikami, gotowym na przyjęcie cukierków od pobliskich mieszkańców. Jeśli ich nie otrzymają – odwiedzana przez nich osoba otrzyma przysłowiowego „psikusa”,
  • przygotowanie lampionów poprzez umieszczenie świeczki wewnątrz pozbawionej miąższu dyni,
  • wróżby – w każdej postaci. Halloween to święto, podczas którego nie może zabraknąć zabaw w przepowiadanie przyszłości.

Zażarta dyskusja – zwolennicy kontra przeciwnicy

Zwolennicy przyjęć organizowanych w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych przekonują, że to sposób na doskonałą zabawę i pretekst do spotkań. Uczestnictwo w zabawach halloweenowych to dla nich przede wszystkim sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Nic dziwnego, że rodzice opowiadający się za wprowadzeniem do kalendarza Halloween oczekują od przedszkoli przygotowania zabaw dla ich pociech w tym dniu.

Ich przeciwnicy argumentują, że celebrowanie tego święta jest sprzeczne z polską tradycją. Wiele osób sprzeciwia się wprowadzaniu tego święta do kalendarza polskich świąt także ze względu na pogański (a dla niektórych wręcz okultystyczny) charakter Halloween. Zwolennicy usunięcia Halloween z kalendarza przekonują, że wprowadzanie takich zabaw szczególnie do placówek edukacyjnych może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na najmłodszych i nie przekazuje im pozytywnych wartości. Kto ma rację?

Postawa dyrekcji i kadry placówki

Dyrekcja przedszkola czy żłobka ma prawo zakazać organizowania zabaw związanych z Halloween w przedszkolu lub żłobku tak samo, jak może wprowadzić Halloween do katalogu obowiązkowych świąt obchodzonych w swojej placówce. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy do przedszkola uczęszczają dzieci zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego święta. Co zrobić w takiej sytuacji?

  • Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie kompromisowego Balu Wszystkich Świętych (czasem taki bal jest organizowany pod nazwą Balu Aniołów). Na taką inicjatywę decydują się nie tylko katolickie placówki, ale i niektóre neutralne pod względem religijnym przedszkola niepubliczne. Jest to na pewno ciekawa alternatywa dla tradycyjnych halloweenowych zabaw, która nie powinna wzbudzić sprzeciwu wśród rodziców.
  • Kolejną propozycją jest przygotowanie w przedszkolu Dnia Dyni – takie święto jest całkowicie neutralne światopoglądowo, a pomimo wykorzystuje to popularne w tym sezonie warzywo. Dzieci mogą uczyć się wycinania dyni i tworzenia z nich rzeźb, wykonywać inne prace plastyczne czy śpiewać piosenki związane z dynią. W niektórych placówkach organizuje się w tym dniu wyprawę na plantację dyni. Podczas uczestnictwa w wycieczkach np. do Dyniolandu dziecko może zobaczyć olbrzymie, dyniowe okazy i wziąć udział w przeróżnych atrakcjach.

Ostatecznie podjąć się organizacji balu z okazji Halloween licząc na to, że rodzice przekonają się w końcu do tego święta. Przygotowanie halloweenowych dekoracji może być pretekstem do oswojenia maluchów z trudnymi tematami. Z drugiej strony, dzieci nie można straszyć – szczególnie najmłodsze dzieci mogą na długo zapamiętać przerażającą ich lekcję. Trzeba więc w tym przypadku znaleźć złoty środek i dostosować możliwości do grupy. Oczywiście, można także całkowicie zignorować święto Halloween i nie wprowadzać żadnych specjalnych scenariuszy zajęć związanych z tą okazją. A jakie Wy macie doświadczenia związane z tym świętem? Obchodzicie czy zdecydowanie negujecie? Organizujecie halloweenowe zabawy w swoich przedszkolach?

___

 

Czy wiesz co to jest samhainofobia ? Tym terminem lekarze określają strach, który powstaje w związku z Halloween. Nie chcesz się bać o terminowe wpłaty za przedszkole lub żłobek?  Dooplacenia.pl poinformuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.