Otyłość u najmłodszych. Jak przedszkole może pomóc w walce z nadwagą u dzieci?

Z roku na rok przybywa dzieci chorujących na otyłość. Niestety, jak do tej pory ta przypadłość jest często bagatelizowana nie tylko przez rodziców, ale i pozostałe osoby w najbliższym otoczeniu dziecka. Przedszkole to miejsce, w którym maluch spędza naprawdę wiele czasu. Dlatego tak istotne są odpowiednie działania placówki edukacyjnej. Jak pomóc w sytuacji, gdy dziecko boryka się ze sporym nadmiarem kilogramów? Co może zrobić kadra nauczycielska w przedszkolu, gdy problem narasta?

Prognozy związane z otyłością są zatrważające – jeśli panujący obecnie trend się utrzyma, każdego roku w naszym kraju będzie o 400 000 dzieci z nadwagą więcej, w tym aż 80 000 z otyłością. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci, także w przedszkolu. Jakie rozwiązania mogą pomóc w zapanowaniu nad nieodpowiednim stosunkiem do jedzenia wśród maluchów?

Edukacja rodziców

Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka. To oni od pierwszych chwil życia przyzwyczajają dziecko do określonego żywienia. Warto więc zadbać przede wszystkim o odpowiednią edukację rodziców. Być może nie zdają sobie oni nawet sprawy z tego, że ich dziecko jest w tak poważnym stanie. Jest to całkiem często spotykana sytuacja. Rolą placówki oświatowej jest nie tylko rozwijanie odpowiednich umiejętności ale także czuwanie nad prawidłowym rozwojem fizycznym dziecka. Jak uświadomić rodzicom ten problem?

Zaprosić dietetyka na spotkanie z rodzicami – dzięki wizycie specjalisty rodzice mogą dowiedzieć się więcej na temat zagrożeń, jakie niesie nieodpowiednie odżywianie. Dzieci z otyłością są zagrożone nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i innymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, miażdżycą czy bezdechami sennymi. Mają także wiele problemów psychologicznych. Niektórzy rodzice nie dostrzegają problemu dopóki nie poznają konsekwencji. Warsztaty dla rodziców dotyczące otyłości u dzieci mogą być naprawdę bardzo skuteczne i nauczyć prawidłowego odżywania dzieci.

• Widząc, że tylko niektóre z dzieci mają duży problem z nadwagą warto zaproponować spotkanie rodziców z psychologiem. Szczera rozmowa może wspomóc pozytywną zmianę całej rodziny. Być może konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych nie tylko dziecka i rodziców, ale także dziadków i pozostałych osób w najbliższym otoczeniu malucha.

• Ważna jest również informacja dla rodziców: w razie jakichkolwiek wątpliwości jesteśmy otwarci na pytania i rozmowę. Nie można bagatelizować tego problemu. Rodzic powinien mieć oparcie w placówce edukacyjnej – pozostawienie problemu otyłości i nadwagi u dzieci rodzicom to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Pomimo, że to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za wagę dziecka, rola przedszkola również jest nieoceniona.

Zdrowe żywienie – zachęta dla dzieci

Oczywiście, oprócz edukacji rodziców konieczne jest także wykształcenie w dzieciach zdrowych nawyków żywieniowych podczas pobytu w przedszkolu. Być może zachęcone poprzez zabawę do zdrowego żywienia dzieci przeniosą takie nawyki do domu.

Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa – zdrowe żywienie nie musi oznaczać nudnych posiłków, a tak niestety najczęściej postrzegane są przez dzieci prawidłowo przyrządzone potrawy. Oprócz popularnych zabaw warto także organizować mniej standardowe scenariusze zajęć, jak na przykład dzień marchewki czy dzień jabłka. Dzieci zachęcone do spożywania owoców czy warzyw na pewno z ochotą po nie sięgną.

Odpowiednie żywienie – przygotowując posiłki dla dzieci trzeba zwrócić szczególną uwagę na otyłe maluchy. Zdrowe posiłki, podawane częściej a w mniejszych porcjach to doskonały sposób na walkę ze zbędnymi kilogramami u dzieci.

Wysiłek fizyczny – jeden z podstawowych sposobów na utratę wagi. Otyłe dzieci przebywające w grupie będą na pewno próbowały dorównać szczuplejszym koleżankom i kolegom. Zachęcenie dziecka do samodzielnych ćwiczeń może być o wiele trudniejsze niż zaangażowanie go w ćwiczenia ruchowe w grupie. Stąd też regularna aktywność fizyczna w przedszkolu może przynieść wiele korzyści dla otyłego malucha.

Piesze wycieczki – jeśli przedszkole jest położone w okolicy dogodnej do spacerów, warto korzystać z tej możliwości zorganizowania dla dzieci aktywności na zewnątrz. Nawet krótki spacer może pozytywnie odbić się na kondycji i zdrowiu dziecka.

Otyłość i nadwaga u dzieci to problemy, z którymi prędzej czy później spotkają się władze każdej placówki oświatowej. W trosce o zdrowie dziecka zawsze powinniśmy starać się pomóc. Chociaż czasem można spotkać się z niechęcią rodziców czy dziecka, to jednak gra jest warta świeczki – być może dzięki naszym staraniom maluch odzyska nie tylko estetyczny wygląd, ale także zmniejszy szanse na różnego rodzaju zachorowania w przyszłości.

____

 

Czy wiesz, że koło 18% amerykańskich nastolatków cierpi na otyłość, a mniej więcej jedna trzecia ma nadwagę. Naukowcy zwracają przy tym uwagę, iż otyłe dzieci najczęściej stają się później również otyłymi dorosłymi. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.