Pomysł na warsztaty z rodzicami – potrzebny od zaraz!

Aktywizacja rodziców to bardzo ciekawa i przyjemna część działalności przedszkola czy żłobka. Po połowie listopada coraz częściej zaczynamy myśleć o przygotowaniach do grudniowych świąt. W przedszkolach to czas wzmożonej pracy –  w tym okresie wprowadzamy ciekawe scenariusze i przygotowujemy ozdoby wspólnie z podopiecznymi. Dlaczego warto zastanowić się nad zaangażowaniem rodziców w pracę przedszkola? Jakie pomysły na warsztaty można wykorzystać?

Współpraca przedszkola z rodzicami – korzyści dla każdej ze stron!

Rodzice, którzy przyprowadzają swoje dziecko do przedszkola oczekują, że placówka zapewni ich maluchowi niezbędne warunki i bezpieczeństwo. Z kolei jednostka przedszkolna liczy na zrozumienie i przyjemną atmosferę we wzajemnych relacjach. Współpraca, której przejawem są m.in. właśnie warsztaty z rodzicami to szansa na:

  • nawiązanie bliższego kontaktu pomiędzy pracownikami przedszkola a rodzicami – poprzez wspólne zajęcia rodzice mogą dowiedzieć się więcej na temat osób, które na co dzień przebywają z ich maluchami. Rodzice w trakcie warsztatów poznają sposoby prowadzenia zajęć i atmosferę panującą w placówce. Z kolei przedszkolna kadra ma szansę poznać najważniejsze osoby w życiu swoich podopiecznych – rodziców. To świetna sprawa, bo dzięki temu można poznać środowisko malucha,
  • odejście od „sztywnej” formy kontaktu pomiędzy dyrekcją placówki a rodzicami – na co dzień dyrekcja spotyka się z rodzicami w przypadku problemów z dzieckiem, nieuregulowanych opłat za przedszkole itd. Warsztaty to doskonała okazja do spotkania w miłej atmosferze!
  • pozytywny wpływ na dzieci – warsztaty to zajęcia, podczas których maluchy mogą zobaczyć, jak rodzice i nauczyciele przedszkola współpracują ze sobą. To ważna lekcja dla kilkulatków. Może dzięki temu niejeden urwis będzie odrobinę grzeczniejszy? Podczas warsztatów dzieci i rodzice rozwijają także swoje umiejętności manualne. Być może ciekawie przeprowadzane warsztaty zachęcą ich do podobnej aktywności w domu,
  • rodzaj reklamy – jeśli organizowane w przedszkolu zajęcia przypadną rodzicom do gustu, można spodziewać się, że wystawią oni doskonałą opinię Twojej placówce swoim znajomym czy rodzinie. A jak wiadomo – przedszkole z polecenia to najlepsze przedszkole! Jeśli często organizujesz tego typu zajęcia i rodzice chętnie biorą w nich udział można spodziewać się, że w następnych latach do Twojego przedszkola będą zgłaszać się kolejni chętni.

Warsztaty w przedszkolu – jak zacząć?

Zorganizowanie warsztatów nie jest zbyt trudne. Przede wszystkim liczy się pomysł! Chociaż warsztaty może przeprowadzać specjalista, najpopularniejsze są zajęcia z nauczycielami przedszkola. W wielu przedszkolach takie spotkania odbywają się regularnie – m.in. właśnie przed Świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą.  Oczywiście, warsztaty z rodzicami można organizować w dowolnym terminie i właściwie przy dowolnej okazji. Oprócz kreatywnych zajęć plastycznych warto zwrócić uwagę na:

  • szkolenia dla rodziców z zakresu wychowania dziecka, radzenia sobie z jego emocjami,
  • warsztaty dotyczące pierwszej pomocy, zdrowego żywienia, profilaktyki różnych chorób i zdrowego stylu życia,
  • warsztaty logopedyczne, konsultacje psychologiczne i inne.

Przygotowując warsztaty pamiętaj o dostosowaniu terminu do potrzeb rodziców. Większość przedszkoli organizuje tego typu zajęcia dla rodziców lub dla rodziców i dzieci po południu lub nawet wczesnym wieczorem. Nie zapomnij również o dotarciu do rodziców z informacją o spotkaniu – warto wysłać do nich e-maile czy nawet wywiesić ogłoszenie w widocznym miejscu.

Pomysły na grudniowe warsztaty z rodzicami

Grudzień to niewątpliwie magiczny miesiąc. W tym okresie w przedszkolach przede wszystkim przygotowujemy różne bożonarodzeniowe ozdoby. Zaangażowanie rodziców w takie zajęcia to świetny pomysł! Jakie mikołajowe lub bożonarodzeniowe warsztaty można zaproponować rodzicom kilkulatków?

  • prace plastyczne – zdecydowany faworyt świątecznych warsztatów. Sposobów na przygotowanie takiego spotkania rodziców, dzieci i przedszkolnej kadry w przedszkolu jest naprawdę mnóstwo. Samodzielnie wykonane choinki bożonarodzeniowe, bałwanki ze skarpetek, ozdoby choinkowe z wykorzystaniem techniki decoupage czy przygotowanie kartek bożonarodzeniowych to doskonała metoda pobudzenia kreatywności w rodzicach i dzieciach a nawet… w przedszkolnych nauczycielach! Dobra zabawa gwarantowana!
  • wspólne gotowanie – jeśli tylko są ku temu warunki, można nawet zorganizować wspólne przygotowanie bożonarodzeniowych potraw. Rodzice z dziećmi mogliby na przykład dekorować pierniczki czy ozdabiać pomarańcze goździkami,
  • świąteczne spotkanie – wspólne kolędowanie, składanie sobie życzeń czy dzielenie się opłatkiem. Rodziców można zaprosić także na spotkanie z Mikołajem (a nawet jeden z nich może wcielić się w jego rolę, jeśli w Twoim przedszkolu tak świętujecie Mikołajki).

Okres przed Mikołajkami czy Świętami Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Właśnie o tej porze roku w niejednym przedszkolu organizowane są popołudniowe warsztaty z rodzicami. Warto wykorzystać ten szczególny moment i przygotować specjalny scenariusz dla rodziców, dzieci i pracowników przedszkola 🙂

___

 

Czy wiesz, że warsztaty z rodzicami możesz przygotować nawet bez okazji? Warsztaty dla rodziców to nie tylko zajęcia kulinarne czy wspólne prace manualne. Warto spróbować np. wspólnego, przedszkolnego czytania. Rodzice na pewno będą zachwyceni, gdy będziesz pamiętać o stworzeniu przyjemnej atmosfery – może jest to dobra okazja do wspólnego wypicia kawy? Przygotuj się do wizyty rodziców a kwestie związane z opłatami pozostaw nam – dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.