Zatrudnienie pielęgniarki/położnej w żłobku

Opieka nad najmłodszymi dziećmi wymaga szczególnych umiejętności. Nieraz w kadrze pracującej w żłobku powinno znaleźć się miejsce dla położnej lub pielęgniarki. Jakie są wymogi w tym przypadku? Jak sprawdzić kwalifikacje pielęgniarki do pracy w żłobku? Jakie są jej zadania w placówce i dlaczego czasem należy ją zatrudnić, a czasem jest to dobra wola ze strony dyrekcji? Dzisiaj pod lupę bierzemy żłobkowe ciocie, które z zawodu są położną lub pielęgniarką.

Poszukiwania informacji odnośnie pracy położnej w żłobku warto rozpocząć od przejrzenia obowiązujących aktów prawnych. To właśnie one regulują sposób zatrudniania i wykonywania zawodu pielęgniarki w placówkach edukacyjnych dla najmłodszych dzieci.

Kiedy trzeba zatrudnić pielęgniarkę/położną?

Najważniejszym dokumentem, do którego powinna zajrzeć każda osoba przygotowująca się do objęcia funkcji dyrektora żłobka lub zarządzająca już taką placówką jest ustawa z dnia 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235, Nr 131, poz. 764 i Nr 171, poz. 1016). Możemy tam przeczytać, że:

 • położną lub pielęgniarkę należy zatrudnić w przypadku, gdy w placówce jest więcej niż 20 dzieci,
 • osoba posiadająca wyższe wykształcenie na kierunku położnictwo lub pielęgniarstwo może zostać zatrudniona także jako opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym.

Tak więc w żłobkach, w których jest mniej niż 20 dzieci nie ma obowiązku zatrudniania położnej/pielęgniarki. Wybierając kandydatów na opiekunów w żłobku warto jednak wziąć pod uwagę ich wykształcenie – w przypadku szybkiego rozwoju placówki zatrudnienie pielęgniarki może okazać się konieczne, a my tym samym unikniemy kłopotów z natychmiastowym znalezieniem odpowiedniej osoby.

Położna/pielęgniarka w żłobku – jaka umowa?

Zatrudnienie nowego pracownika wiąże się oczywiście ze stworzeniem odpowiedniej umowy. Jakie możliwości mamy w tym przypadku?

 • umowa o pracę – sprawdzi się w sytuacji, gdy położna lub pielęgniarka oprócz zadań wynikających z jej zawodu opiekuje się dziećmi i pracuje w trybie 40h/tydzień,
 • umowa zlecenie – gdy kadra w żłobku jest już kompletna i nie potrzebujemy kolejnego opiekuna. Ustawa nie nakazuje zatrudnienia pielęgniarki/położnej na cały etat. Można więc się z potencjalną kandydatką umówić na określoną ilość godzin w tygodniu lub wybrać zatrudnienie np. na ½ etatu lub ¼.

Co należy do obowiązków pielęgniarki/położnej w żłobku?

Wiele osób zastanawia się, jaki jest zakres obowiązków osoby z wykształceniem w kierunku pielęgniarstwa/położnictwa. Do głównych zadań należą przede wszystkim:

 • sprawdzanie wyposażenia żłobkowej apteczki,
 • przeprowadzanie bilansu – ważenie i mierzenie dzieci a także kontrola stanu czystości i skóry głowy maluchów raz na kwartał,
 • kontrolowanie zeszytu, w którym zapisywane są wszelkie urazy,
 • sprawdzanie zaświadczeń wystawionych przez lekarzy,
 • ocenianie urazów u dzieci, dezynfekowanie ran, udzielanie pierwszej pomocy, pomiary temperatury,
 • prowadzenie profilaktyki z zakresu próchnicy zębów czy przeciwko odparzeniom od pieluszek,
 • reagowanie w takich sytuacjach, jak np. podejrzenie stosowania przemocy wobec dziecka.

Dodatkowo pielęgniarki/położne dodatkowo zajmują się:

 • ewidencją dokumentacji,
 • prowadzeniem szkoleń lub warsztatów dla rodziców z zakresu opieki nad dziećmi, udzielania pierwszej pomocy, odpowiedniej diety u maluchów czy przestrzegania zasad czystości,
 • przeszkoleniem nowo przyjętych pracowników z zakresu pielęgnacji.

Jak widać, obowiązków pielęgniarki jest całkiem wiele. Niektóre pielęgniarki pracujące w żłobku dodatkowo zajmują się dziećmi tak, jak pozostali opiekunowie grup.

Kwalifikacje pielęgniarki/położnej w żłobku

Ustawa nie określa jednoznacznie dokładnych kompetencji pielęgniarki/położnej, która ma zostać zatrudniona w żłobku. W tym przypadku odpowiednią kandydatką będzie zatem po prostu:

 • dyplomowana pielęgniarka,
 • dyplomowana położna.

Posiadanie kwalifikacji w zakresie pielęgniarstwa/położnictwa wystarczy także do zatrudnienia kandydatki jako opiekuna w żłobku – w tym przypadku nie ma żadnych dodatkowych wymogów do spełnienia.

Jeśli szukasz pielęgniarki/położnej do swojego żłobka pamiętaj o tym, że wiele kwestii jest tutaj całkowicie do ustalenia pomiędzy dyrekcją placówki a potencjalnym pracownikiem. Akty prawne, które regulują kompetencje i sposób zatrudniania pielęgniarek/położnych w żłobkach pozostawiają niemalże całkowitą swobodę działania. Jedno jest pewne – w większych żłobkach pielęgniarka/położna musi zostać zatrudniona – w trosce o dobro dzieci.

____

Czy wiesz, że pierwsze czepki dla pielęgniarek/położnych pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w 1876r? Chociaż ich wygląd uległ zmianie przez lata, to jednak nadal białe nakrycie głowy z czarną (dla pielęgniarek) lub czerwoną (dla położnych) wzdłużną wstążką nadal pozostaje symbolem tych zawodów. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.