Motywowanie nauczycieli przedszkola i opiekunów w żłobku. Czy dyrektor placówki oświatowej może wpłynąć na zapał do pracy wśród pracowników?

Motywacja do pracy jest bardzo ważna w każdym zawodzie. Praca jako nauczyciel czy opiekun nie różni się pod tym względem od innych profesji. Ten wymagający zawód bardzo często nie jest wystarczająco doceniany, szczególnie wtedy, gdy nauczyciel ma do czynienia z kilkuletnimi maluchami. Niestety, wiele osób uważa, że ta praca to tak naprawdę zabawa i że nauczyciele przedszkolni czy opiekunowie w żłobkach mają do wykonania niezwykle proste, niemęczące zadania. Jest to jedna z przyczyn wywołujących u nauczycieli brak motywacji do działania. Kolejnym powodem braku chęci do działania wśród nauczycieli przedszkolnych jest wypalenie zawodowe. Jak zmienić postawę swoich pracowników? Dlaczego motywowanie kadry jest tak ważne?

Per aspera ad astra – przez trud do gwiazd

Łacińska sentencja Seneki w prosty sposób obrazuje sedno motywacyjnych działań. Motywowanie pracowników przez ich przełożonych to bardzo istotna kwestia. Jeśli zarządzana przez nas kadra jest zmotywowana – zyskuje na tym cała placówka. Pracownicy, którzy podchodzą do swojej pracy z entuzjazmem osiągają więcej sukcesów a rezultaty ich pracy są widoczne na pierwszy rzut oka. Jest to niezwykle ważne szczególnie przedszkolach i żłobkach – to właśnie tam kształtowane są podstawowe postawy przyszłych pokoleń. Jeśli więc chcesz osiągnąć sukcesy pedagogiczne – zacznij od zmotywowania nauczycieli.

Proste sposoby na zmotywowanie kadry

Skuteczne zmotywowanie pracowników wcale nie musi być skomplikowane. Wbrew powszechnie panującym opiniom najlepsze rezultaty można osiągnąć stosując proste rozwiązania.

Co może zrobić dyrektor placówki oświatowej, aby dodać energii do działania pracownikom przedszkola/żłobka?

Pochwała – najprostsza forma motywacji.
Chwalenie pracowników jest jednym z najprostszych, a jednocześnie najbardziej skutecznych form zmotywowania kadry. Widzisz szerokie uśmiechy na twarzach dzieci? Rodzice przychodzą do Ciebie z komplementami? Podoba im się sposób prowadzenia zajęć w Twojej placówce? Do Twojej placówki zgłasza się coraz więcej chętnych? Nie zapomnij wspomnieć o tym w rozmowach z nauczycielami! Czasem najzwyklejsza rozmowa odnośnie prowadzonych w przedszkolu czy żłobku zajęć i sukcesów edukacyjnych nauczyciela może sprawić, że zupełnie zmieni on swoje podejście do pracy. Słowa uznania dla opiekuna czy nauczyciela w przedszkolu na pewno zmotywują go do dalszych działań. Może dzięki rozmowie pojawią się nowe pomysły na organizację zajęć w przedszkolu?
Szczera rozmowa z pracownikami to jednak nie tylko pochwały. Zawsze znajdź czas, aby wysłuchać pracowników, którzy przychodzą do Ciebie z różnymi problemami.

Nagrody pieniężne – premie i podwyżki.
Nie da się ukryć, że najbardziej motywującym pracownika czynnikiem są pieniądze. Dotyczy to każdej branży, także kadry przedszkolnej. Premie za szczególne osiągnięcia czy podwyżki to dobry pomysł na większe zaangażowanie pracowników w bieżące działania przedszkola czy żłobka. Nagrody pieniężne można podzielić w zależności od czasu potrzebnego na osiągnięcie sukcesów (premie roczne, kwartalne itd.). Oprócz premii motywacyjnych ważne są również premie szkoleniowe (patrz: poniżej).

Szkolenia – inwestycja w pracownika.
Zadbaj o finansowanie szkoleń dla swoich pracowników. Doskonalenie zawodowe pomaga nie tylko w podniesieniu kwalifikacji, ale także zmienia opinię na swój temat wśród kadry. Lepiej wykształceni nauczyciele są bardziej kreatywni, a to przekłada się na wyniki ich pracy. Zainteresuj się dotacjami w Twojej dzielnicy, mieście czy gminie. Być może uda się pozyskać dodatkowe środki na ten cel.

Nagrody rzeczowe – miły gest, który nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych.
Staraj się zawsze pamiętać o takich uroczystościach, jak Dzień Nauczyciela. Podczas składania życzeń warto zadbać o jakiś skromny upominek dla każdego nauczyciela. W niektórych gronach pedagogicznych obchodzone są także imieniny. Pamięć o swoich pracownikach w tych szczególnych dniach to doskonały sposób na podniesienie ich poziomu motywacji.

Wspólne wyjścia – motywacja i integracja!
Dobrym sposobem na zmotywowanie kadry jest także zorganizowanie wspólnego obiadu czy wyjście do teatru dla wszystkich pracowników (np. z okazji Święta Edukacji Narodowej). Eventy tylko dla nauczycieli to świetne rozwiązanie, które jest bardzo często stosowane w placówkach oświatowych. Wspomaga to nie tylko poziom motywacji pracowników, ale jednocześnie integruje kadrę. Przyjazna atmosfera w zespole to kolejny czynnik, który pozytywnie może wpłynąć na chęć do pracy wśród nauczycieli. Jeśli posiadasz odpowiednie fundusze możesz nawet zorganizować dla swoich pracowników wycieczkę. Sporym zainteresowaniem ze strony nauczycieli cieszą się wyjazdy integracyjne. Dopłata do wyjazdu dla nauczycieli pozwala na zorganizowanie naprawdę ciekawego wyjazdu.

Dopłata do posiłków – skuteczna forma wsparcia nauczycieli w miejscu pracy.
W niejednym przedszkolu możemy spotkać się również z dofinansowaniem posiłków dla nauczycieli w przedszkolnej stołówce. Spędzający całe dnie w przedszkolu pracownicy potrzebują pełnowartościowego posiłku tak samo, jak ich podopieczni. Niższe stawki dla nauczycieli to świetny pomysł szczególnie wtedy, gdy placówka jest otwarta przez większą część doby.

Zniżki dla dzieci nauczycieli.
Popularnym rozwiązaniem motywacyjnym dla nauczycieli przedszkola czy opiekunów w żłobku są zniżki czesnego dla ich własnych dzieci. Wracające po urlopie macierzyńskim nauczycielki przedszkola same często stają przed problemem zorganizowania opieki dla swojego malucha. Korzystne stawki dla dziecka opiekuna przedszkolnego to świetny pomysł na zwiększenie zaufania pracownika do placówki i jednocześnie podniesienie jego poziomu motywacji.

Co jest najważniejsze w motywowaniu pracowników?

Motywowanie kadry nauczycielskiej w przedszkolach czy opiekunów w żłobkach powinno być przede wszystkim długoterminowe i konsekwentne. Pedagodzy, który rzadko są doceniani przez swojego przełożonego odczuwają o wiele mniejszą chęć do pracy. Skuteczne zmotywowanie kadry do działania wcale nie musi być kosztowne! Wystarczą nieraz proste słowa uznania, aby pracownik odnosił coraz większe sukcesy.

____

Czy rozróżniasz znaczenia słów motywacja i motywowanie? Oba wyrazy są rzeczownikami związanymi z czynnością zachęcania do działania. Motywacja odnosi się do wewnętrznych, psychicznych przeżyć człowieka, od których zależy możliwość i kierunek ludzkiej aktywności. Motywowanie zaś stanowi proces świadomego i celowego oddziaływania na motywację poprzez stwarzanie środków i możliwości do realizacji celów.  Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.