Dekoracje świąteczne last minute. Podpowiadamy, jakie materiały warto wykorzystać w bożonarodzeniowej dekoracji przedszkola

Ostatni tydzień przed świętami Bożego Narodzenia to w wielu placówkach edukacyjnych czas wzmożonej pracy. Jasełka, przygotowanie spotkania wigilijnego dla dzieci a często także i dla rodziców wymaga sporej inwencji nauczycielek przedszkola. Sen z powiek często potrafi spędzać także… dekoracja. Jak w szybki sposób udekorować przedszkolne sale? Jeśli jest to jeszcze przed Tobą i nadal szukasz inspiracji, ten artykuł na pewno pomoże Ci przygotować się do ostatniego tygodnia przed świętami w przedszkolu lub żłobku!

Przedszkolne dekoracje wymagają od nauczycieli i opiekunów nie tylko oryginalnego pomysłu, ale także i zdolności manualnych. Jednak nawet osoba, która nie posiada zdolności plastycznych może stworzyć naprawdę efektowną dekorację. Trzeba jedynie wiedzieć, z jakich materiałów korzystać i jak przemienić je w niezwykłe elementy dekoracyjne przedszkolnej sali. Prezentujemy najpopularniejsze sposoby na dekorację placówki w tym wyjątkowym czasie.

1. Choinka

Chyba najprostsza forma świątecznej dekoracji sali. Przystrojenie jej gotowymi ozdobami lub łańcuchami czy bombkami stworzonymi przez dzieci zajmie naprawdę kilka chwil. Ubieranie świątecznego drzewka to fantastyczny pomysł na zaangażowanie maluchów w przygotowania do świąt. Choć w dużej części placówek drzewko jest ubierane już na 6. grudnia, często drzewka pojawiają się nie tylko w głównym holu, ale także i w poszczególnych salach a tam najczęściej ma to miejsce już bezpośrednio przed świętami. Najbliższy tydzień to właściwie ostatni moment, aby dzieci w przedszkolu nacieszyły się tą wyjątkową ozdobą. A więc – jaka choinka?

 • sztuczna – na pewno wygodna, „wielokrotnego użytku”, można ją przygotować do dekoracji niemal w każdej chwili. Sztuczne drzewko jest lżejsze i bardziej poręczne. Na pewno nie pokłuje małych paluszków J;
 • żywa – zdecydowanie rzadziej spotykana w przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych. Ma jednak swoje atuty, które przekonają nawet największych przeciwników. Żywe drzewka pięknie pachną i wytwarzają tym samym niezwykłą, świąteczną atmosferę. Decydując się na zakup żywego drzewka trzeba będzie jednak pamiętać również o kupnie odpowiedniego stojaka lub donicy wraz z piachem. To na pewno zajmie trochę więcej czasu;
 • alternatywna – ciekawym pomysłem na przedszkolną choinkę może być wykonanie świątecznego drzewka np. makaronu lub piórek. Popularne są także choinki wykonane z kartonu. Wystarczy pomalować wycięte koła na zielono a następnie połączyć je np. za pomocą żyłki. Wtedy już na tej trójkątnej konstrukcji można zawieszać bombki i inne ozdoby. Podobne drzewko można stworzyć z pasków zielonego kartonu przymocowanych np. do ściany. Choć brzmi to banalnie, efekt może być naprawdę imponujący!

zdjęcia: www.pinterest.com / www.thexerxes.com

2. Jasełka

Nieodłącznym elementem każdego spotkania przed Świętami Bożego Narodzenia w przedszkolu są jasełka. Przedstawienie z udziałem maluchów jest przygotowywane często przez wiele dni przed spotkaniem z rodzicami i pracownikami przedszkola. Co warto wykorzystać w przygotowaniu dekoracji na jasełka?

 • arkusze papieru i kartony – nieodłączny element przedszkolnych dekoracji. Elementy stajenki, płatki białego śniegu, gwiazdki czy choinki wycięte z białego papieru efektownie wyglądają zwłaszcza na ciemnym tle. Przyda się więc ciemny, np. granatowy materiał. Wystarczy przypiąć wycięte dekoracje szpilkami i gotowe! Z kolei tektura może stanowić świetną konstrukcję bożonarodzeniowej szopki.
 • sianko – jeśli jasełka w przedszkolu to tradycyjne odgrywanie przez dzieci scen związanych z narodzinami Jezusa, doskonałym uzupełnieniem dekoracji będzie umieszczenie w stajence sianka. Taka dekoracja jest niezwykle prosta do wykonania i rzeczywiście oddaje świąteczny klimat.
 • lampki choinkowe – przydatne nie tylko na choince, ale także jako elementy jasełkowej konstrukcji. Efektowne szczególnie, gdy inscenizacja będzie się odbywać przy przygaszonych światłach.
 • bibuła – kolejny sposób na tanią i prostą jasełkową dekorację. Z pomocą bibuły można w kilka chwil zrobić piękne gwiazdy, idealne do podwieszenia wokół miejsca występów maluchów.
 • łańcuchy choinkowe – nie tylko te do kupienia w sklepach, ale także własnoręcznie przygotowane przez dzieci. Nieregularne sploty to ciekawy element jasełkowej dekoracji, ale przydadzą się także np. w przystrajaniu okien

3. Zimowe dekoracje okien –  must have

Pierwsze skojarzenie ze świątecznymi dekoracjami w przedszkolu to dla większości z nas ozdoby okienne. Najlepiej wykorzystać do tego prace wykonane przez dzieci. Własnoręcznie wykonane przez maluchy witraże czy wycinanki na pewno zachwycą rodziców przybyłych na wigilię w przedszkolu. Co więcej?

 • sztuczny śnieg – taki produkt można kupić już za kilka złotych. Najwygodniejszy do dekoracji okien jest śnieg w sprayu. Najprostszy szablon gwiazdek, sztuczny śnieg i efektowna dekoracja okien gotowa!
 • specjalny klej do okien – niewidoczny i łatwy do zmywania. Idealny do przyklejania dekoracji z bibuły i papieru. Wiele osób poleca także specjalną gumę, którą można stosować zamiast kleju.
 • wata – doskonale imituje śnieg na przedszkolnych parapetach. Już za kilka złotych można przywołać zimowy nastrój. To chyba jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do przedszkolnych dekoracji J

Jeśli chcesz zaskoczyć rodziców przybywających na wigilijne spotkanie w przedszkolu, skorzystaj z takich pomysłów, jak ten poniżej. Taka dekoracja stolików na pewno zwróci uwagę wszystkich zaproszonych gości.

zdjęcie: www.homeroommom.com

A Wasze przedszkola są już gotowe na Boże Narodzenie?  Czy dekoracja jest dopiero przed Wami?