Dziecięcy sylwester… w przedszkolu. Świetna zabawa czy egoizm rodziców?

Huczne świętowanie nadejścia kolejnego roku kalendarzowego na dobre wpisało się w terminarz obowiązkowych imprez. Rodzice, którzy chcą się wyszaleć podczas sylwestrowej nocy często mają problem ze znalezieniem opieki dla dzieci. Czy przedszkole może pomóc im w rozstrzygnięciu tego problemu?

31. grudnia to dzień, który każdy z nas świętuje w szczególny sposób. Spora część Polaków wręcz nie wyobraża sobie spędzania tego jedynego w roku wieczoru we własnym domu. Imprez, które towarzyszą pożegnaniu mijającego roku nie brakuje. Do wyboru mamy nie tylko ekskluzywne bale czy imprezy w klubach, ale i spotkania ze znajomymi, wydarzenia w plenerze czy nawet świętowanie w filharmonii. Obecność kilkulatków w takich miejscach jest całkowicie zbędna. Jak zorganizować im czas w sylwestrowy wieczór? Przed odpowiedzią na to pytanie każdego roku stają setki rodziców, a coraz więcej placówek edukacyjnych chce podsunąć im prosty sposób na rozwiązanie tej kwestii. Ma to być… sylwester w przedszkolu!

Sylwester w przedszkolu – o co chodzi?

Spędzanie sylwestra w przedszkolu to stosunkowo nowy pomysł, który cieszy się zainteresowaniem rodziców przede wszystkim w dużych miastach. Rodzice, którzy często nie mają blisko ukochanych dziadków czy innych członków rodziny muszą na ten wieczór zorganizować inną formę opieki nad swoimi maluchami. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzą przedszkola, które organizują „imprezę sylwestrową” dla maluchów. Co wchodzi w skład takich ofert?

  • opieka nad dziećmi od popołudnia w dniu 31.grudnia (np. 16-17) do przedpołudnia w Nowy Rok (np. 10-12) – można się tu spotkać z różnymi wariantami. W niektórych placówkach organizowane są imprezy całonocne, w innych istnieje możliwość zarezerwowania opieki nad dzieckiem np. do godz. 22. Czasem można znaleźć także informacje o możliwości wykupienia pobytu dziecka w sylwestrowy wieczór „na godziny”. Odbiór dzieci w godzinach przedpołudniowych następnego dnia to ukłon przedszkola w stronę rodziców, którzy mają szansę odpocząć po sylwestrowym szaleństwie;
  • nocleg – dzieci spędzają noc najczęściej w specjalnie zaaranżowanych salach przedszkolnych, czasem usypianiu towarzyszy wspólne oglądanie bajek czy słuchanie muzyki relaksacyjnej. W niektórych placówkach natkniemy się na tak zwane piżama party,
  • ciepłe i zimne posiłki, napoje, przekąski i słodycze – jak na większości sylwestrowych imprez także i w tym przypadku nie może zabraknąć kulinarnych atrakcji. Cena za uczestnictwo dziecka w takim przedszkolnym sylwestrze obejmuje najczęściej także śniadanie w noworoczny poranek;
  • konkursy, gry i zabawy – podobnie, jak podczas wielu przedszkolnych uroczystości typu zabawa andrzejkowa czy „choinka” organizowane są dla dzieci różne atrakcje, które mają umilić im czas;
  • pokaz fajerwerków – w wielu ofertach przedszkolnych zabaw sylwestrowych bez trudu można znaleźć także ten podpunkt. Placówka w ten sposób zwykle wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, aby ich dzieci spędziły naprawdę wyjątkowo ostatnią noc w roku. Pokaz sztucznych ogni jest oczywiście obserwowany przez maluchy z bezpiecznej odległości.

Kontrowersja nr 1. Sylwestrowy wieczór przedszkolnej kadry

Organizacja sylwestra w przedszkolu wymaga dodatkowej pracy nie tylko nauczycieli wychowania przedszkolnego, ale i innych osób (np. kucharek). Taką imprezę trzeba zaplanować odpowiednio wcześniej, wybrać zabawy dla maluchów i przejrzeć scenariusze czy przygotować sylwestrowy wystrój sali. Najważniejszy jest jednak czas opiekunów spędzony na zabawie z maluchami zamiast na imprezie sylwestrowej dla dorosłych.

  • Jeśli chcesz zorganizować sylwestra w swojej placówce, przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak na ten pomysł reagują pracownicy. Oczywiście, na pewno o wiele łatwiej będzie znaleźć chętnych oferując bonusowe wynagrodzenie, ale z drugiej strony może zdarzyć się także i taka sytuacja, w której żaden nauczyciel przedszkola nie będzie miał ochoty na spędzanie sylwestra w przedszkolu. Na pewno to jeden elementów organizacji przedszkolnego sylwestra, który trzeba wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

Kontrowersja nr 2.  Sylwester w „swoim” przedszkolu a impreza w „obcej” placówce

Jednym z głównych argumentów przeciwników organizowania sylwestra w przedszkolu jest fakt, że dziecko może mieć problemy z przyzwyczajeniem się do nowego otoczenia. Dotyczy to sytuacji, w których przedszkole organizuje sylwestra nie tylko dla swoich podopiecznych, ale dla wszystkich zainteresowanych. Nie da się ukryć, że spędzenie całej nocy w towarzystwie całkowicie obcych dorosłych i nieznanych maluchów może być bardzo przykrym doświadczeniem dla kilkulatków. Przez takie sytuacje dziecko może czuć się niechciane i odrzucone.

  • Jeśli koniecznie chcesz zorganizować sylwestra dla wszystkich zainteresowanych dzieci, a nie tylko dla maluchów na co dzień uczęszczających do Twojego przedszkola, zwróć uwagę także na tą kwestię. Dobrym kompromisem wydawałoby się tu na pewno wcześniejsze zapoznanie dzieci z opiekunami, którzy będą sprawować nad nimi pieczę w ostatni wieczór roku.

Kontrowersja nr 3.  Udawanie dorosłych?

Jednymi z pierwszych skojarzeń, które przychodzą na myśl w związku ze świętowaniem nadejścia nowego roku kalendarzowego jest pokaz sztucznych ogni i lampka szampana o północy. Ten aspekt przedszkolnych sylwestrów również budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy wzbogacania dziecięcych sylwestrów w napoje bezalkoholowe, które udają „prawdziwego szampana” uważają, że może to spowodować, że dzieci od najmłodszych lat przyzwyczają się do pewnych, niekoniecznie stosownych do ich wieku, zachowań. Podobnie wygląda kwestia pokazu sztucznych ogni.

  • Jeśli planujesz takie atrakcje na swoim przedszkolnym sylwestrze, przedyskutuj to najpierw z pracownikami Twojej placówki i rodzicami. Ich opinia może być cenną wskazówką podczas przygotowywania tej oryginalnej oferty.

 

____

Czy wiesz, że w Hiszpanii w sylwestrową noc obowiązuje tradycja zjadania winogron o północy? Ma to zagwarantować szczęście i pomyślność w nadchodzącym roku. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.