Bale w karnawale. Kilka pomysłów na niezapomniane przyjęcie dla dzieci

Organizacja balu karnawałowego to jedno z najważniejszych styczniowych przedsięwzięć właściwie w każdym przedszkolu. Maluchy, wracające po świątecznej przerwie nieraz nie mogą się już doczekać wyjątkowej zabawy z mnóstwem czekających na nich atrakcji. Jak nie zawieść najmłodszych? Jakie pomysły warto wykorzystać podczas przygotowywania balu karnawałowego? Skorzystaj z naszych porad, a wydarzenie organizowane w Twojej placówce na pewno będzie długo wspominane przez dzieci i rodziców!

Tradycja zabaw w karnawale

Tradycja bali karnawałowych sięga już czasów starożytnej Grecji i rzymskiej cywilizacji. Ten wyjątkowy czas zabaw także w Polsce ma bardzo długą historię. Zabawy karnawałowe w okresie pomiędzy 6. stycznia (Święto Trzech Króli) a wtorkiem poprzedzającym Środę Popielcową organizowane były już w średniowieczu, ale w Polsce ten wyjątkowy czas w roku świętowano szczególnie w czasach szlacheckich. To właśnie wtedy odbywały się różnego rodzaju szaleństwa, wystawne przyjęcia i kuligi. Dzisiaj karnawał świętują przede wszystkim najmłodsi biorąc udział w balach i innych karnawałowych zabawach. Nie brakuje jednak imprez przeznaczonych dla dorosłych. Każdemu od czasu do czasu należy się solidna porcja zabawy!

Obecnie, najbardziej znany na świecie jest bez dwóch zdań karnawał w Rio de Janeiro. Przygotowania do niego trwają w Brazylii przez cały rok. W Europie w czasie karnawału szczególnie ożywa Wenecja. Efektowne stroje karnawałowe, a przede wszystkim weneckie maski przyciągają do tej części Włoch tłumy turystów. Przebieg weneckiego karnawału zawsze jest otoczony tajemnicą. Jakie sposoby świętowania karnawału wykorzystać w przedszkolu?

Motyw przewodni

Wyjątkowym balom towarzyszą zabawy i dekoracje, które zaskakują uczestników. Przygotowanie zabawy karnawałowej dla dzieci bez odpowiednich dekoracji jest praktycznie niemożliwe! Tradycyjne bale karnawałowe dla maluchów to zwykle dowolna inwencja rodziców i popularny bal przebierańców. Chcesz zastąpić to rozwiązanie niekonwencjonalnym pomysłem? Zdecyduj się na motyw przewodni! Oto nasze propozycje:

  • Zmiana klimatu – to nie tylko pirackie bale dla dzieci. Aby dostosować przebrania także do dziewczynek, można zorganizować imprezę w stylu afrykańskim. Stroje w stylu lambada, nawet te wykonane przez maluchy samodzielnie podczas zajęć mogą doskonale uzupełniać zabawę w tym stylu. Propozycji egzotycznych przebrań jest naprawdę wiele! Jeśli piracki bal miał już miejsce w Twojej placówce, może dobrym pomysłem będzie zorganizowanie imprezy w stylu Indian? Inne propozycje – dżungla lub Dziki Zachód.
  • Wytworne przyjęcie księżniczek i rycerzy – o przebraniu za księżniczkę marzy chyba każda kilkuletnia dziewczynka. Chociaż stroje księżniczek pojawiają się często na tradycyjnych balach przebierańców, spróbuj zorganizować całą imprezę w tym stylu. Inne propozycje – bal bajkowy (np. w stylu „Krainy Lodu”) lub czarodziejska impreza z magicznymi zabawami.
  • Zwierzęta – równie popularny sposób na świętowanie karnawału jak przebrania za księżniczki i książęta. Można jednak podejść do tego nietypowo i np. podzielić dzieci na drużyny – np. grupa leśnych zwierząt, podwodnych stworzeń czy drużyna domowych zwierzaków.
  • Rośliny – brzmi niewiarygodnie? Ten pomysł jednak da się zrealizować w bardzo prosty sposób. Maluchy, które wezmą udział w takim przyjęciu na pewno będą zaintrygowane. Warto jednak pamiętać o tym, aby przekazać informację rodzicom o takim pomyśle na bal z większym wyprzedzeniem. Być może niektórzy z nich będą zaskoczeni, ale po wyjaśnieniu istoty tej imprezy na pewno z ochotą przygotują „roślinną stylizację” dla swojego malucha. Czy wiesz, że w sprzedaży są gotowe stroje kapusty lub kasztana?
  • Taneczna podróż – karnawał to czas tańców i zabaw. Zorganizuj przyjęcie dla dzieci, podczas którego będą poznawać taneczne tradycje różnych krajów Europy. Przebrania na taką imprezę nie muszą być zbyt skomplikowane. Warto jednak wykorzystać własnoręcznie przygotowane przez dzieci maski i w ten sposób nawiązać do tradycji weneckiego karnawału.

Zabawy

Bez różnego rodzaju atrakcji i zabaw dla dzieci nie może się odbyć żaden bal karnawałowy dla maluchów. Warto przygotować sobie wcześniej plan atrakcji podczas balu – dzięki temu nie zapomnisz o żadnym z przygotowanych konkursów. Elementy rywalizacji podczas takiej zabawy mogą być równie ciekawe dla kilkulatków jak zabawa w szerszym gronie. Na co postawić szczególnie, gdy wybrałaś jeden z proponowanych przez nas sposobów na świętowanie karnawału? Oto przykładowe atrakcje dla najmłodszych:

  • Zmiana klimatu – poszukiwanie skarbów, indiański taniec czy konkurs na polowanie na Bizony to świetny pomysł na realizację indiańskiego balu w praktyce. Więcej pomysłów na temat takich zabaw znajdziesz np. tutaj.
  • Wytworne przyjęcie księżniczek i rycerzy – taneczny korowód księżniczek i rycerzy to dobry sposób na rozpoczęcie balu w tym stylu. Nie może zabraknąć konkursów tylko dla dziewczynek lub tylko dla chłopców, prezentacji mody dworskiej… więcej inspiracji na takie zabawy można znaleźć np. na tej stronie.
  • Zwierzęta – oprócz znanych wszystkim zabaw takich, jak „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Chodzi lisek koło drogi” można jednak podejść do tego organizacji czasu na balu zwierząt trochę bardziej nietypowo i np. podzielić dzieci na drużyny – np. grupa leśnych zwierząt mogłaby rywalizować w konkursach z dziećmi przebranymi za domowe zwierzątka. Przykładowy scenariusz także można znaleźć na stronie edukacja.edux.pl .
  • Rośliny – w tym przypadku nauczyciel musi wykazać się większą kreatywnością 🙂 ; można przygotować np. taniec kwiatów czy zagadki przyrodnicze. Warto pamiętać także o zabawach ruchowych takich, jak „Drzewa i liście” – maluchy uwielbiają ruch!
  • Taneczna podróż – zabawa w podróż pociągiem może służyć za doskonały sposób transportu pomiędzy poszczególnymi krajami. Gdy maluchy już „znajdą się” w konkretnym państwie, spróbuj nauczyć je tańca lub innej, karnawałowej zabawy związanej z tym regionem. To ambitne zadanie, ale warto bo np. kankan w wykonaniu kilkulatków na pewno spodoba się nie tylko podopiecznym, ale także rodzicom.

____

Czy wiesz, że karnawał w Wenecji rozpoczyna tak zwany lot anioła? Jest to zjazd na linach akrobatki w odpowiednim przebraniu z dzwonnicy bazyliki św. Marka. Tymczasem  dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.