Przedstawienia na Dzień Babci i Dziadka – tak czy nie? Jak rozwiązać problem nieobecności dziadków na przedszkolnej uroczystości?

Dzień Babci (21. stycznia) i Dzień Dziadka (22. stycznia) to bez wątpienia jedne z najważniejszych dni w styczniu w każdym przedszkolnym kalendarzu. Od lat z tej okazji organizowane są w żłobkach i przedszkolach uroczystości, w których udział biorą przedstawiciele zwykle najstarszego pokolenia w rodzinie. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że przedstawienia w tym dniu mijają się z celem, zwykle przez nieobecność dziadków. Przeczytaj o tym, jak rozwiązać ten problem i czy organizowanie Dnia Babci i Dziadka w żłobku/przedszkolu faktycznie może zniknąć z kalendarza wyjątkowych dni w styczniu?

Dlaczego warto organizować Dzień Babci i Dziadka ?

Święto Babci i Dziadka, które tak silnie zakorzeniło się w polskiej tradycji, ma jednak stosunkowo krótką historię. Za sprawą gazet „Express Poznański” i „Express Wieczorny” (Warszawa) o tych szczególnych uroczystościach dowiedziała się cała Polska w latach 60. XX w. Tradycja dziękowania dziadkom za trud i opiekę włożoną w wychowanie wnuków szybko się przyjęła i obecnie to święto jest naprawdę popularne. W żłobkach i przedszkolach najczęściej organizowane są przedstawienia lub wystąpienia maluchów. Dziadkowie często otrzymują wcześniej specjalne zaproszenia a w dniu ich święta otrzymują od wnuków wykonane nieraz samodzielnie podarunki. Uroczystościom towarzyszy zwykle podniosła atmosfera i odświętny strój. Dlaczego warto obchodzić to święto?

  • kilkulatki uczą się szacunku do starszych i kultywują rodzinne tradycje; nawiązują silniejsze relacje z dziadkami – zwłaszcza, jeśli odwiedzają ich sporadycznie. Dzięki przedszkolnym/żłobkowym obchodom maluchy dowiadują się, jak duży wpływ na ich życie ma babcia i dziadek;
  • dziadkowie mogą poczuć się docenieni – to jedyna okazja w roku do złożenia życzeń z okazji ich święta i obdarowania seniorów poruszającym serca drobiazgiem.

Skoro zatem to święto jest tak potrzebne, dlaczego pojawiają się głosy sprzeciwu? Jakie problemy mogą powstać w związku z organizacją Dnia Babci i Dziadka?

Argumenty przeciwników organizacji przedszkolnych uroczystości z okazji 21.01 i 22.01

Podczas przygotowywania Dnia Babci i Dziadka można trafić na niejeden problem. Do głównych komplikacji trzeba zaliczyć fakt, że:

  • dziadkowie nie przychodzą na uroczystość w żłobku/przedszkolu – to definitywnie najczęstsza zagwozdka nie tylko nauczycieli przedszkola, ale i rodziców. Czasem jest to związane z podeszłym wiekiem dziadków, ale nie tylko. Przyczyn nieobecności babci lub dziadka może być więcej. Niestety bardzo często maluchy nie miały nawet okazji poznać dziadków, gdyż ci zmarli jeszcze przed narodzinami dziecka lub podczas pierwszych lat życia malucha. Z drugiej strony, trójpokoleniowy model rodziny mieszkającej w jednym domu to dziś rzadkość. Dzieci wraz z rodzicami mieszkają często bardzo daleko od dziadków a wtedy babcia i dziadek nie mają możliwości przyjazdu na uroczystość do placówki. Do innych przyczyn nieobecności podczas uroczystości w przedszkolu można zaliczyć aktywność zawodową dziadków. Jak widać, jest to więc spory problem;
  • dzieci nie przychodzą w tym dniu do przedszkola – nieobecność dziadków wpływa na nieobecność dzieci. Rodzice uważają, że skoro dziecko nie może świętować z dziadkami to jego obecność w tym dniu w placówce nie ma sensu;
  • trudny w realizacji scenariusz – nieobecność kilku maluchów może wręcz uniemożliwić realizację przedstawienia, zwłaszcza tego z podziałem na role.

Czy istnieje sposób na rozwiązanie tych problemów?

Organizacja Dnia Babci i Dziadka w żłobku/przedszkolu jest możliwa nawet wtedy, gdy pojawiają się kryzysowe sytuacje. Jak to zrobić?

  • Wybranie scenariusza opartego na wierszykach i piosenkach. Jeśli z doświadczenia wiadomo, że może pojawić się problem z frekwencją to raczej nie warto decydować się na organizację przedstawień z podziałem na role. To tylko niepotrzebny stres i konieczność zmiany programu Dnia Babci i Dziadka. Zamiast rozdawać tekst do nauczenia do domu można też przygotowywać dzieci w placówce – dzięki temu inne maluchy będą w stanie zastąpić nieobecnego kolegę lub koleżankę;
  • przekazanie dziadkom informacji o uroczystości z dużym wyprzedzeniem i prośba o potwierdzenie przybycia; można spróbować też dostosować termin uroczystości po konsultacji z rodzicami/dziadkami;
  • zaproponowanie rodzicom, aby inny członek rodziny przyszedł na uroczystość. To rozwiązanie jest bardzo często stosowane przez rodziców – na apelach z okazji Dnia Babci i Dziadka pojawiają się nie tylko ciocie, ale nawet mama lub tata. Z jednej strony to na pewno dobry pomysł, gdyż dziecko w tym dniu nie będzie samo, ale ta opcja ma też swoje wady. Taka zamiana z pewnością nie zastąpi wizyty dziadka lub babci – osób, do których są skierowane życzenia itd. Dla niektórych dzieci może być to nawet rodzajem traumy;
  • przygotowanie takich podarunków, które dzieci mogą przekazać dziadkom poza placówką. Dzięki temu nieobecność babci i dziadka nie będzie aż tak odczuwalna dla podopiecznych;
  • zastąpienie tradycyjnej uroczystości dla babć i dziadków spotkaniem rodzinnym – ciekawym pomysłem są na pewno gry i zabawy w gronie bliskich w wybranym terminie. W ten sposób dzieci, których dziadkowie nie mogliby przyjść nie czułyby się pokrzywdzone. Warto jednak pamiętać o szczególnym uhonorowaniu dziadków nawet wtedy, gdy w placówce nie organizuje się występów z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Czy w przyszłości tradycyjne uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka mogą zniknąć z przedszkoli? A może w Twojej placówce już zrezygnowano ze standardowych obchodów w tym dniu?

___

 

Czy wiesz, że w USA i Kanadzie odpowiednikiem naszego Dnia Babci i Dziadka jest National Grandparents Day? Symbolem tego święta jest niezapominajka. Narodowy Dzień Dziadków ma także swój oficjalny hymn „A Song for Grandma and Grandpa”. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.