Zasady resuscytacji u niemowląt, dzieci i dorosłych. Jak prawidłowo przeprowadzić „sztuczne oddychanie”?

Pierwsza pomoc to szereg czynności, które mogą poprawić stan chorego w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową – jeden z filarów pierwszej pomocy. Pomimo wielu szkoleń spora część osób nadal przyznaje, że  nie do końca zna zasady udzielania pierwszej pomocy. Resuscytacja wywołuje także wiele obaw. Tymczasem może ona nawet kilkakrotnie zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie. Dlatego też warto wiedzieć, jak w prawidłowy sposób przeprowadzić resuscytację u niemowląt, dzieci i dorosłych.

Na czym polega resuscytacja krążeniowo – oddechowa (RKO)?

Resuscytacja krążeniowo – oddechowa (RKO) to szereg czynności mających na celu przywrócenie krążenia poszkodowanej osoby. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia tak zwane sztuczne oddychanie  może uratować życie – już po kilku minutach od ustania krążenia krwi w mózgu zachodzą nieodwracalne zmiany. Zalecenia dotyczące sposobu udzielania pierwszej pomocy w nagłej sytuacji (w tym resuscytacji krążeniowo – oddechowej) bardzo często się zmieniają. Jak to wygląda obecnie?

Resuscytacja u dorosłych, dzieci i niemowląt różni się od siebie. W każdym przypadku osoba udzielająca pierwszej pomocy przede wszystkim powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto więc pamiętać o :

 • rękawiczkach lateksowych – pomogą w przeprowadzeniu resuscytacji np. u krwawiącego poszkodowanego,
 • maseczce ratunkowej – można dostać ją w każdej aptece. Dzięki niej udzielający pomocy nie jest narażony na kontakt z płynami ustrojowymi poszkodowanego.

W każdej apteczce pierwszej pomocy w przedszkolu/żłobku powinny znajdować się tego typu akcesoria. Coraz więcej osób stara się zawsze nosić przy sobie maseczki ratunkowe czy lateksowe rękawiczki. Udzielenie pierwszej pomocy z ich wykorzystaniem jest o wiele bardziej bezpieczne. Jednak nawet bez takiego wyposażenia powinniśmy bez wahania podjąć próbę resuscytacji. W przyszłości przecież to nam może być potrzebna pomoc!

Co zrobić, gdy jesteśmy świadkami wypadku?

Udzielenie pierwszej pomocy polega na początku na :

 • ocenie własnego bezpieczeństwa,
 • ocenie stanu przytomności poszkodowanej osoby – jeśli poszkodowany reaguje na pytania wezwij pogotowie lub poproś o to konkretną osobę w pobliżu (nr 999 lub 112) ,
 • udrożnienia dróg oddechowych i oceny oddechu – po przewróceniu chorego na plecy odchyl głowę do tyłu (jedna ręka na czole, druga 2-3 palcami podnosi brodę do góry). Teraz trzeba szybko (do 10 s) sprawdzić oddech – wzrokiem, słuchem lub dotykiem.

Gdy poszkodowany nie oddycha natychmiast należy podjąć resuscytację.

Resuscytacja u dorosłych

„Sztuczne oddychanie” rozpoczyna się w tym przypadku od uciskania klatki piersiowej. W tym celu:

 • ułóż nadgarstek na środku klatki piersiowej i spleć palce obu dłoni,
 • wyprostuj ręce w łokciach i pochyl się nad poszkodowanym,
 • wykonaj 30 głębokich (5-6cm) i szybkich uciśnięć

Kolejnym etapem resuscytacji są tak zwane oddechy ratunkowe:

 • odchyl głowę poszkodowanego i podnieś żuchwę ku górze,
 • zaciśnij skrzydełka nosa a usta pozostaw lekko odchylone,
 • udrożnij drogi oddechowe,
 • po upewnieniu, że nie ma przecieku powietrza weź oddech i wdmuchuj powietrze do ust poszkodowanego (przez ok. 1 s)

Następnie rozpocznij kolejną serię 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Resuscytacja u dzieci i niemowląt

Resuscytacja zarówno w przypadku starszych dzieci, jak i niemowląt rozpoczyna się od 5 wdechów ratowniczych, a nie od 30 uciśnięć jak w przypadku dorosłych. Już wykonanie tych 5 wdechów może przywrócić krążenie dziecka. Kolejną różnicą jest 15 uciśnięć klatki piersiowej w resuscytacji dzieci. Jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację u dzieci?

 • Po sprawdzeniu własnego bezpieczeństwa i ocenie stanu przytomności poszkodowanego wezwij pogotowie ratunkowe lub poproś kogoś o pomoc.
 • Wykonaj 5 wdechów ratunkowych. Zwróć uwagę na pojawienie się kaszlu lub innych odruchów.
 • Ułóż nadgarstek nad dolną połową mostka i jedną ręką wykonaj 15 uciśnięć. W przypadku niemowląt uciśnięcia wykonuj dwoma palcami.
 • Odchyl głowę dziecka i udrożnij drogi oddechowe. Wdmuchuj powietrze do ust dziecka przez ok. 1 s. Podczas resuscytacji niemowląt sztuczne oddychanie przeprowadza się metodą usta-usta-nos – usta osoby reanimującej obejmują zarówno usta, jak i nos niemowlęcia. Po wykonaniu 2 oddechów przystąp do kolejnych uciśnięć.

Defibrylator AED – szybki sposób na skuteczną pomoc

W wielu miejscach użyteczności publicznej pojawiają się ostatnio defibrylatory AED. Można je spotkać już nie tylko na stacjach metra czy w galeriach handlowych.  Defibrylator to urządzenie, które może wyposażyć także placówki oświatowe takie, jak żłobek czy przedszkole.

 • Działanie tego urządzenia polega na wytwarzaniu impulsu elektrycznego, który pozwala przywrócić krążenie poszkodowanemu.
 • Po otworzeniu defibrylatora udzielający pomocy otrzymuje polecenia, jak powinien się zachować. Urządzenie to posiada głosową instrukcję.
 • Zainwestowanie w defibrylator to stworzenie sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy.
 • Jego koszt to ok. 5000 zł.
 • Niektóre firmy przy sprzedaży takiego sprzętu przeprowadzają szkolenia dla pracowników. Dzięki temu kadra może czuć się pewnie korzystając z takiego urządzenia w stresującej sytuacji.

Szkolenia dla pracowników

Przy prowadzeniu placówki edukacyjnej warto pamiętać o tym, że przepisy w tym zakresie wciąż się zmieniają. Wytyczne, szczególnie w przypadku resuscytacji najmłodszych często ulegają zmianom. Najlepszym rozwiązaniem jest organizowanie dla przedszkolnej kadry szkolenia z zakresu pierwszej pomocy raz na jakiś czas. Takie szkolenia przeprowadza wiele firm takich, jak Twój Ratownik. Kurs udzielania pierwszej pomocy może być także częścią większego szkolenia pediatrycznego.

Do zorganizowania tego typu szkoleń jest zobowiązany dyrektor placówki oświatowej (informację o tym można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. W przedszkolu może pojawić się bowiem potrzeba udzielenia pierwszej pomocy nie tylko maluchom, ale i osobom dorosłym znajdującym się na terenie placówki.

___

Czy wiesz, że szanse na uratowanie nieprzytomnej osoby są największe w ciągu pierwszych 4 min po utracie świadomości? Liczy się każda chwila, dlatego nie wahaj się działać, gdy tylko zauważysz, że ktoś traci przytomność! Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.