Dywan z pomponów – wspólne dzieło przedszkolaków i praktyczny element wystroju przedszkolnego wnętrza

Z własnoręcznym wykonywaniem elementów wystroju wnętrz takich, jak dywany czy lampy mamy do czynienia coraz częściej. W sieci można znaleźć mnóstwo filmików instruktażowych i innego rodzaju instrukcji, które sprawią, że nawet osoba pozbawiona zdolności manualnych stworzy prawdziwe cudo. Jednym z ciekawych sposobów na upiększenie także przedszkolnych wnętrz jest wykonany z włóczkowych pomponów dywan. Dlaczego warto przygotować tą niesamowitą ozdobę wnętrza wspólnie z dziećmi? Jak to zrobić?

zdjęcie: http://wstrefiezero.blog.pl

Dywan z pomponów to jedna z bardzo prostych do wykonania, ale jednocześnie niezwykle efektownych ozdób. Wytwarzanie włóczkowego dywanu oprócz świetnego efektu końcowego daje także niesamowitą frajdę. Warto więc do takiej zabawy zaangażować całą rodzinę. Nic dziwnego, że tworzenie dywanów z pomponów to coraz częstsza zabawa także w przedszkolach. Dlaczego warto?

Zalety stworzenia włóczkowego cuda przez dzieci w przedszkolu

Dywany to jedne z ważniejszych elementów wyposażenia wnętrz w placówkach edukacyjnych dla najmłodszych. Inwestując w dywan mamy pewność, że dzieciom podczas zabawy na podłodze nie stanie się krzywda.

zdjęcie: http://www.apartmenttherapy.com

Dywan z pomponów wykonany własnoręcznie przez grupę przedszkolnych dzieci ma jednak jeszcze inne zalety. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • ciekawe zajęcie dla dzieci – tworzenie pomponów z włóczek to kreatywna zabawa, w którą dzieci z pewnością chętnie się zaangażują. Podczas tego typu zajęć rozwijają się ich zdolności manualne i nie tylko. W ten sposób maluchy mogą również ćwiczyć m.in. swoją cierpliwość. Organizując pracę nad dywanem z pomponów warto jednak pamiętać o tym, aby taki dywan tworzyć stopniowo. Każda, nawet najbardziej interesująca dla dzieci zabawa może być nużąca po kilku godzinach – nie inaczej jest w tym przypadku.
  • niesamowity element wystroju – utworzenie dywanu z pomponów sprawi, że Twoje przedszkole stanie się absolutnie wyjątkowe. Taki dywan może mieć zupełnie dowolną kolorystykę – wszystko zależy od kolorów kupionych włóczek. Dywan wykonany z włóczki przez dzieci na pewno przykuje uwagę nie tylko dzieci, ale i rodziców. Podczas spotkań z rodzicami można zaprezentować efekt ciężkiej pracy maluchów. Rodzice na pewno będą pod wrażeniem. Kto wie, może taki element wystroju zachęci potencjalnych zainteresowanych zapisaniem dziecka do przedszkola do podjęcia takiej decyzji? Atutem stworzenia takiego dywanu jest także stworzenie wyjątkowego wnętrza stosunkowo niewielkim kosztem. Może mieć to duże znaczenie szczególnie na początku prowadzenia działalności. Dostępne w sprzedaży dywany mogą być naprawdę kosztowne. Decydując się na dywan z pomponów ponosimy koszty związane jedynie z zakupem włóczek w różnych kolorach.

Dywan z pomponów krok po kroku

Tworzenie dywanu z różnokolorowych włóczek to ciekawy scenariusz zajęć np. na deszczowe, jesienne popołudnia. Przygotowując scenariusz zajęć z tworzenia włóczkowego dywanu warto zainspirować się dostępnymi w sieci tutorialami. Można skorzystać zarówno z gotowych filmików (np. na tym kanale na Youtube) albo wybrać instruktaż w formie tekstu lub zdjęć (takie DIY na temat dywanów z pomponów można znaleźć np. tu). Ogólnie przygotowanie dywanu z pomponów można podzielić na kilka etapów:

  • przygotowanie materiałów – włóczek w dowolnych kolorach, nożyczek, maty antypoślizgowej pod dywan + opcjonalnie specjalnych przyrządów do robienia pomponów/tekturowych pierścieni,
  • owijanie dłoni/przyrządu do robienia pomponów/tektury warstwami włóczki i przecinanie splecionego motka,
  • przymocowywanie pomponów do antypoślizgowej maty.

zdjęcie: http://ashleemarie.com

Praktyczne wskazówki

Jak widać, przygotowanie dywanu z pomponów jest wręcz dziecinnie proste. Nie da się jednak ukryć, że wymaga odpowiedniego przygotowania i sporo cierpliwości – zwłaszcza, gdy chcemy stworzyć dywan o sporych rozmiarach.

  • Przygotowanie dywanu podziel na etapy – dzięki temu dzieci nie będą się nudziły podczas tworzenia pomponików. Stworzenie dywanu w ciągu jednego popołudnia jest właściwie niewykonalne. Być może dobrym rozwiązaniem w niektórych grupach będą kilkudziesięciominutowe zajęcia np. raz czy dwa razy w tygodniu. Pozwól dzieciom przymocowywać pompony do maty antypoślizgowej – to sprawi, że będą widziały efekty swojej pracy.
  • Wybieraj włóczki dobrej jakości i odpowiednio zaplanuj kolorystykę dywanu – warto wybrać szczególnie żywiołowe kolory. Wtedy efekt końcowy będzie naprawdę zachwycający!

Dywan z włóczek… a może coś więcej?

W sieci można znaleźć mnóstwo inspiracji nie tylko odnośnie włóczkowych dywanów. Okazuje się, że z tego materiału można przygotować wiele ciekawych elementów wyposażenia wnętrz. Z kolorowych pomponów można stworzyć między innymi poduszki, siedziska czy nawet zabawki. Poniżej kilka inspiracji:

Zabawki z pomponów. Zdjęcie: http://club.chicacircle.com

Pokrowiec na krzesło z pomponów. Zdjęcie: http://diy-queen.com

Poduszka z pomponami. Zdjęcie: http://secondstreet.ru

Jeśli zastanawiasz się, czy dzieci w Twoim przedszkolu chciałyby stworzyć dywan z pomponów, rozpocznij zajęcia       z nimi od ozdabiania poduszek czy własnoręcznego wykonywania zabawek. To będzie na pewno świetna zabawa!

 

___

Czy wiesz, że najstarszy znany na świecie dywan to dywan Pazyryk, który powstał prawdopodobnie już w III w. p.n.e? Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.