Programy dla przedszkoli. Część 1 – bezpieczeństwo i emocje

Programy dla przedszkoli wspierają nauczycieli, którzy otrzymują bezpłatne pomoce dydaktyczne. Z kolei dzieci, które uczestniczą w takich zajęciach na pewno nie mogą narzekać na nudę. Przedstawiamy najpopularniejsze akcje, które dotyczą ważnych tematów a jednocześnie doskonale wspomagają rozwój malucha i pozwalają przyswoić w atrakcyjny sposób nowe treści.

Programy edukacyjne dla placówek oświatowych to akcje, których głównym celem jest przede wszystkim poznanie dzieci z zasadami związanymi z bezpieczeństwem, zdrowym trybem życia czy budowaniem relacji. Wiele zależy jednak od specyfiki konkretnego projektu. Takim przedsięwzięciom towarzyszy często promocja określonej marki. W których bezpłatnych projektach warto wziąć udział, jeśli chcemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa i nauczyć dzieci współdziałania w grupie?

Projekt nr 1. Bezpieczne przedszkole

Każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie dzieci uczęszczających do przedszkola. Przyswojenie zasad związanych z odpowiednim postępowaniem w sytuacji zagrożenia może być dla najmłodszych podopiecznych dość trudne. „Bezpieczne przedszkole” to program pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Trwa 3 lata. Celem tego programu jest wsparcie nie tylko dzieci – pomoc dotyczy także nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz rodziców. Uczestnictwo w programie „Bezpieczne przedszkole” to m.in.:

  • program nauczania przystępny dla najmłodszych odnośnie funkcjonowania dziecka w społeczeństwie – treści, do których mamy dostęp za pomocą tego programu koncentrują się nie tylko na bezpiecznym korzystaniu z dróg czy sposobach zachowania w sytuacji zagrożenia. Program „Bezpieczne przedszkole” dotyczy również kwestii zdrowotnych – zdrowego żywienia, ryzyka związanego np. z połykaniem lekarstw czy zażywaniem środków czystości przez dzieci itd. Dzieci uczestniczące w programie poznają również zasady związane z nawykami higienicznymi (ubieranie, troska o porządek, korzystanie z toalety itd.)
  • aktywizacja rodziców – placówki biorące udział w programie „Bezpieczne przedszkole” mają szanse na rozpoczęcie bardziej efektywnej współpracy z rodzicami. Dzięki temu dziecko lepiej przyswaja wiedzę i zapamiętuje informacje dotyczące bezpieczeństwa – swojego i osób w najbliższym otoczeniu,
  • szansa na wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami przedszkoli biorącymi udział w tej akcji – program trwa 3 lata. Wymiana pomysłów na prowadzenie zajęć i doświadczeń np. we współpracy z rodzicami może być bardzo przydatna zwłaszcza dla placówek, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z „Bezpiecznym przedszkolem”. Z kolei przedszkola, które kończą swój udział w programie mogą podzielić się wrażeniami i pomóc mniej doświadczonym nauczycielom,
  • wprowadzenie zmian w placówce w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa – w ramach programu zaplanowano także współpracę z instytucjami, które wspierają działanie placówki i pomagają w zwiększeniu bezpieczeństwa najmłodszych.

Na stronie internetowej programu (zobacz tutaj) można przeczytać o sposobach realizacji programu. Zgłoszenia do programu są przyjmowane bezpłatnie – wystarczy skontaktować się telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej z twórcami programu.

Projekt nr 2. Akademia przyjaźni My Little Pony

Program „Akademia przyjaźni My Little Pony” to akcja, która wykorzystując doskonale znane dzieciom postacie z bajek uczy je współpracy w grupie. Wartości takie, jak przyjaźń, uczciwość, życzliwość czy szczodrość mają niezwykle ważne znaczenie nie tylko w okresie dziecięcym, ale także w późniejszym, dorosłym życiu. Twórcy programu koncentrują się na kształtowaniu osobowości maluchów. W ramach projektu:

  • otrzymujemy dostęp do bezpłatnych scenariuszy zajęć – zajęcia, w których głównymi bohaterami są kucyki My Little Pony są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Forma lekcji na trudne tematy, wiążące się z emocjami, jest bardzo przystępna dla maluchów. Podczas realizacji projektu dzieci uczą się m.in. tego, dlaczego warto być uczciwym czy jak pomagać innym,
  • materiały dydaktyczne – dla dzieci w ramach projektu przygotowano specjalne kolorowanki i tapety. Do pobrania ze strony projektu (tutaj) są także m.in. szablony dekoracyjne czy tablica wzrostu. Przedszkola, które zakwalifikują się do projektu otrzymują jeszcze więcej materiałów dydaktycznych. Z uwagi na duże zainteresowanie stworzono specjalną platformę, z której może korzystać każda placówka,
  • konkursy dla rodziców i przedszkoli – wartość nagród w konkursie dla przedszkoli to ponad 13 000 zł! Przygotowano też specjalny konkurs dla rodziców, w którym do wygrania są np. vouchery do kina czy zestawy zabawek.

Programy dla przedszkoli uczą, bawią i inspirują. Warto korzystać z tego typu narzędzi, gdyż jest to nie tylko świetna zabawa dla najmłodszych. Nauczyciele biorący udział w programie mogą korzystać z gotowych scenariuszy zajęć, co na pewno ułatwi im codzienną pracę. Z kolei rodzice na pewno będą zadowoleni, że w przedszkolu ich dziecka podejmowane są tak ważne tematy, jak bezpieczeństwo i emocje. Zasady dołączania do każdego programu są indywidualnie ustalane przez organizatorów. Obserwuj strony internetowe interesujących Cię projektów, aby nie przegapić terminu zapisów.

 

 

____

Czy wiesz, że w Brazylii rok szkolny rozpoczyna się po karnawale, czyli w lutym? Z kolei w Indonezji dzieci idą do szkoły po raz pierwszy w nowym roku szkolnym w lipcu. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.