Programy dla przedszkoli. Część 2 – zdrowy styl życia

W poprzedniej części artykułu związanego z programami dla przedszkoli skoncentrowaliśmy się na programach edukacyjnych, które dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa dzieci i ich emocji a także tworzenia więzi w grupie. Dzisiaj czas na programy edukacyjne, które są związane ze zdrowym stylem życia, żywieniem i ekologią.

Projekt nr 3. Mamo, tato, wolę wodę!

Pierwszym z popularniejszych w ostatnim czasie programów edukacyjnych dla przedszkoli jest akcja „Mamo, tato, wolę wodę!”. Jak dotąd, na uczestnictwo w tym programie zdecydowało się ponad 10 tysięcy przedszkoli w całej Polsce. Organizatorem tej akcji jest Żywiec Zdrój S.A. – jeden z czołowych producentów  wody butelkowanej w kraju. Partnerami projektu są: Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka.

„Mamo, tato, wolę wodę!” to akcja, która jest organizowana od 2009r i trwa 6 miesięcy – szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod adresem wolewode.pl. Dlaczego warto wziąć udział w tym programie?

  • Materiały dydaktyczne – udział w programie „Mamo, tato, wolę wodę!” to dla przedszkoli darmowe materiały edukacyjne i scenariusze ciekawych zajęć przygotowanych przez zespół specjalistów,
  • zachęcanie do zdrowego trybu życia – projekt ma charakter proekologiczny. Wspiera placówkę i rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci uczestniczące w programie uczą się także m.in. o roli wody w ochronie środowiska i sposobach jej oszczędzania podczas codziennych czynności. W najnowszej edycji programu dzieci miały również możliwość poznania zasad recyklingu opakowań PET,
  • szansa na zdobycie nagród – „Mamo, tato, wolę wodę!” to nie tylko program edukacyjny. W każdej edycji tego projektu przedszkola mają do wygrania wartościowe nagrody.

Projekt nr 4. Kubusiowi przyjaciele natury

Ten projekt jest organizowany przez markę Kubuś. Podobnie, jak akcja „Mamo, tato, wolę wodę!” program „Kubusiowi przyjaciele natury” dotyczy troski o środowisko naturalne. Uczy dzieci ekologii a także zasad zdrowego żywienia. W program „Kubusiowi przyjaciele natury zaangażowało się dotąd 6000 przedszkoli w całej Polsce.  Jakie są główne cechy tej akcji?

  • Zgłoszone do programu przedszkole otrzymuje materiały dydaktyczne – scenariusze zajęć, płytę CD czy książeczkę dla dzieci. Wśród kilkunastu różnych scenariuszy znajdziemy pozycje związane z obchodami Światowego Dnia Ziemi, dbaniem o zwierzęta zimą, segregacją śmieci w przedszkolu czy organizacją Dnia Marchewki. W przeciwieństwie do innych programów dla przedszkoli, w tym przypadku placówka jest zobowiązana do zrealizowania 4 scenariuszy,
  • oprócz zajęć w przedszkolu w ramach akcji mogą być organizowane wycieczki (np. do parku krajobrazowego) lub spotkania z osobami związanymi z ochroną środowiska – m.in. z leśnikiem,
  • po zakończeniu programu placówka otrzymuje certyfikat Kubusiowi przyjaciele natury” na 1 rok.

Więcej informacji na temat tego projektu znajdziesz na tej stronie. Co ciekawe, można uczestniczyć jednocześnie w obu tych projektach.

Projekt nr 5. Akademia Aquafresh

„Akademia Aquafresh” to program, który edukuje w zakresie higieny jamy ustnej już od najmłodszych lat. Profilaktyka stomatologiczna w przedszkolach jest bardzo ważna – już na tym etapie życia dzieci kształtują swoje nawyki higieniczne a problemy z próchnicą u najmłodszych są niestety nadal często spotykane. „Akademia Aquafresh” to projekt, nad który honorowy patronat objęło Polskie Towarzystwo Lekarskie. Dlaczego warto zainteresować się tą akcją?

  • Program edukacyjny fundowany przez markę Aquafresh powstał w porozumieniu ze specjalistami z zakresu stomatologii. Scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne są skonstruowane w sposób łatwy do przyswojenia przez dziecka a jednocześnie skuteczny,
  • W ramach programu placówka otrzymuje nie tylko bezpłatne scenariusze zajęć. Dodatkowe materiały to m.in. naklejki do łazienek z instrukcją mycia zębów czy karty mycia ząbków.
  • Wsparcie otrzymują nie tylko dzieci i nauczyciele, ale także rodzice – dzięki temu oni również mogą mieć swój wkład w naukę dbania o ząbki swoich pociech.

Zapisy odbywają się za pośrednictwem tej strony internetowej.

Chociaż realizacja większości programów edukacyjnych w przedszkolach rozpoczyna się w październiku, to jednak niektóre akcje ustalają swój własny harmonogram. Dlatego też warto na bieżąco śledzić witryny związane z interesującymi nas projektami. Zapisanie się do projektu to zaledwie chwila, a w zamian możemy naprawdę urozmaicić zajęcia w przedszkolu. Powodzenia!

 

 

____

Czy wiesz, że w 2014 r. polskie przedszkolaki pobiły rekord Guinessa w równoczesnym myciu zębów? W akcji wzięło wtedy udział aż 257 500 dzieci. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.