Żłobkowy i przedszkolny monitoring. Czy kamery w żłobkach i przedszkolach są potrzebne?

Prywatność to niezwykle delikatna kwestia. Pomimo, że z jednej strony obecność kamer w centrach handlowych, na parkingach czy na skrzyżowaniach jest przez nas praktycznie niezauważalna to jednak w przypadku, gdy uważne oko kamery ma śledzić nasze postępowanie zaczynamy się obawiać. Zainstalowanie kamer niesie ze sobą na pewno takie zalety, jak zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, ale z drugiej strony są też mankamenty tego rozwiązania. Czy żłobek i przedszkole to miejsca, w których powinien być monitoring?

Kamery w przedszkolach i żłobkach to opcja, która sprawdza się przede wszystkim w dużych miastach. W mniejszych miejscowościach sprzeciw wobec takiego rozwiązania wyrażają sami rodzice. Przyjrzyjmy się bliżej głównym wadom i zaletom zainstalowania monitoringu w Twojej placówce. Czy w ogóle warto?

Kamery w żłobku/przedszkolu – zalety

Jeśli rozważasz opcję zainstalowania kamer w Twoim żłobku lub przedszkolu to z pewnością wiesz, że dzięki monitoringowi można naprawdę wiele zyskać. Do głównych atutów systemu kamer w placówkach edukacyjnych należą:

  • zapewnienie większego bezpieczeństwa podopiecznych – na bieżąco można obserwować np. kto i kiedy odbiera dziecko lub też jaką opieką jest ono otoczone podczas zajęć,
  • szybki sposób na wyjaśnienie wątpliwości rodziców – obecność kamery sprawia, że można rodzicom udowodnić np. sposób, w jaki powstał siniak na ciele dziecka. Bez monitoringu mogłoby to nie być tak proste – rodzice zazwyczaj podejrzewają, że powstała sytuacja miała związek z niedopatrzeniem ze strony nauczycieli przedszkola itp. Tymczasem wypadki często się zdarzają i kilkulatek może sam się uderzyć. Kamery pomogą także wtedy, gdy trzeba będzie pokazać rodzicom, że ich dziecko zachowuje się podczas zajęć w nieodpowiedni sposób – czasem rodzice mogą mieć co do tego wątpliwości. Monitoring rozwiązuje również kwestię ewentualnych pomówień o przemoc w placówce,
  • dokumentowanie kryzysowych sytuacji i argument w trakcie ewentualnego sporu z rodzicami – w nagłej sytuacji konieczna jest szybka reakcja. Zarejestrowanie całego zdarzenia pomoże w przypadku, gdy rodzice oskarżają żłobek/przedszkole o nieudzielenie odpowiedniej pomocy i w związku z tym żądają odszkodowania. Dzięki materiałowi z kamer można udowodnić rodzicom, że ich roszczenia są bezzasadne. W niektórych sytuacjach bez monitoringu byłoby to praktycznie niemożliwe,
  • dostęp online rodziców do materiału filmowego – niektórzy przy wyborze placówki kierują się tym kryterium. Podglądanie przez rodziców swojego dziecka, które jest w czasie ich pracy w przedszkolu lub żłobku jest ważne szczególnie dla osób, które przez długi czas przebywały z maluchem w domu. Zdarza się, że niektóre mamy całymi godzinami obserwują, co ich dzieci robią w czasie rozłąki. Z drugiej strony, jest to spory atut dla rodzin, w których jeden z rodziców przebywa w innym mieście lub poza granicami kraju – dzięki Internetowi może on zobaczyć, jak rozwija się jego dziecko.
  • mobilizacja personelu i jego ochrona przed oskarżeniami ze strony rodziców – świadomość obserwacji w miejscu pracy stanowi często prawdziwy bodziec do działania. Chociaż bardzo rzadko zdarza się, że przełożony obserwuje działania personelu, to jednak zainstalowanie kamer może zwiększyć zaangażowanie w pracę przedszkolnej kadry. Dodatkowo, głównie to na nauczycielach skupiają się oskarżenia rodziców, więc jest to też sposób na swojego rodzaju ochronę kadry.

Monitoring w placówkach edukacyjnych – wady

Chociaż kamery w przedszkolach i żłobkach mają sporo zwolenników, to jednak przeciwników takiego rozwiązania nie brakuje. Do największych wad zainstalowania monitoringu w placówkach edukacyjnych należy:

  • brak prywatności i ochrony wizerunku dziecka – prywatność najmłodszych powinna być szczególnie chroniona. Zainstalowanie kamer wiąże się tym, że dzieci są ciągle podglądane, a nie wszyscy mogą być zadowoleni z tego faktu. Rodzice żywią nieraz obawy, że wizerunek ich dzieci zostanie udostępniony bez ich zgody. Nic dziwnego, że sprzeciwiają się m.in. właśnie dostępowi online do transmisji video ze żłobka/przedszkola – nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że tylko rodzice będą podglądać maluchy. Istnieje pewne ryzyko, że ktoś przechwyci obraz z wizerunkiem Twoich podopiecznych.
  • ciągła kontrola i wywieranie presji przez rodziców w przypadku dostępu online – podglądając własne dziecko łatwo popaść w prawdziwą obsesję. Chociaż zdecydowana większość rodziców w czasie pracy nie korzysta z możliwości podglądania dzieci w żłobku/przedszkolu, to jednak czasem zdarza się, że rodzice niemal przez cały dzień obserwują swoje pociechy. Jest to spory mankament przedszkolnego monitoringu – rodzice mogą wyrażać swoje niezadowolenie nawet z opieki na najwyższym poziomie i wywierać bezzasadną presję na nauczycielach i opiekunach,
  • dyskomfort kadry – nauczyciele wychowania przedszkolnego lub opiekunowie w żłobkach mogą odczuwać dyskomfort związany z podglądaniem ich pracy – przynajmniej przez kilka dni po uruchomieniu monitoringu. Może też pojawić się zwątpienie w zaufanie, jakim zostali obdarzeni przez dyrekcję i rodziców.

Jaki monitoring do żłobka/przedszkola?

Wybór odpowiedniego monitoringu to zupełnie indywidualna kwestia. Firmy zajmujące się systemami monitorującymi najczęściej zalecają wybór kilku kamer, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Istnieje możliwość wyboru systemu zarówno z dostępem online, jak i bez. W wielu placówkach nagranie z monitoringu jest udostępniane wyłącznie w kryzysowych sytuacjach. Zwykle są to kamery kolorowe, które przekazują obraz naprawdę dobrej jakości. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą kamer mają przygotowane specjalne oferty dla przedszkoli i żłobków.

___

Czy wiesz, że za pomocą Internetu można podglądać nie tylko dziecko w przedszkolu, ale i zwiedzać świat? Dzięki wirtualnej sieci w kilka chwil możesz przenieść się na biegun południowy, odwiedzić Central Park lub oglądać hipopotamy w Parku Narodowym South Luangwa w Zambii. Tymczasem dooplacenia.pl zajmie się Twoimi obowiązkami – poinformuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.