Pierwsza pomoc: zapowietrzanie się dzieci. Dowiedz się, jak skutecznie udzielić pomocy w przypadku bezdechu afektywnego!

Jedną z sytuacji, w których liczy się wyjątkowo szybka reakcja opiekuna i wiedza na temat udzielenia pierwszej pomocy jest bezdech afektywny. Rodzicom, opiekunom i nauczycielom znany jest częściej jako tzw. zapowietrzanie się dziecka. Czym grozi bezdech i co zrobić w takim przypadku? Mamy nadzieję, że nie będzie potrzeby wykorzystania porad z tego artykułu w praktyce. Warto jednak wiedzieć, jak postępować z „zapowietrzającym się” maluchem. Mając wiedzę na ten temat o wiele łatwiej będzie udzielić skutecznej pomocy w kryzysowej sytuacji. A zatem – do dzieła!

Czym jest bezdech afektywny?

Napady bezdechu są najczęściej związane z silnymi emocjami, złością lub histerią u dziecka. Jest to zwykle sposób reakcji na stres u malucha. Może być związany nie tylko ze złością, zle także z lękiem czy bólem. Wyróżniamy dwa rodzaje bezdechu afektywnego: siny i blady. Sam bezdech jest definiowany przez lekarzy jako brak przepływu powietrza w drogach oddechowych. Jest to więc bardzo groźna sytuacja. Pomimo to temat bezdechu jest niestety często pomijany w edukacji rodziców i opiekunów. Przyjrzyjmy się zatem temu zagadnieniu bliżej. Jakie są pierwsze objawy bezdechu?

 • gwałtowny płacz, który po pewnym czasie staje się bezgłośny,
 • bladość lub sinienie skóry – dziecko robi się czerwone.
 • czasem utrata świadomości lub drgawki – w tym przypadku omdlenie nie zagraża życiu dziecka. Utrata świadomości to reakcja obronna organizmu na bezdech – pozwala przywrócić naturalny rytm oddechu.

Objawy najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku 6-24 miesiące a ustępują zwykle w wieku 5-6 lat (wskazuje na to to opracowanie). Zemdlenie w wyniku silnych emocji wiąże się niewątpliwie z olbrzymim stresem dla opiekunów – pomimo, że najczęściej taki bezdech trwa kilka sekund. Czy można przygotować się na taką sytuację i jak postąpić, gdy wiemy, że dziecko w przedszkolnej grupie ma skłonności do bezdechu?


Skuteczne sposoby na walkę z bezdechem

Obawiasz się, że bezdech afektywny może wystąpić u Twoich podopiecznych? Miałaś/eś do czynienia z maluchem, który się zapowietrza? W kryzysowej sytuacji pamiętaj o zastosowaniu następujących zaleceń:

 • pod żadnym pozorem nie potrząsaj dzieckiem – może to doprowadzić do jeszcze większej histerii malucha. Potrząsanie na pewno mu nie pomoże, a wręcz przeciwnie. Możesz za to spróbować przytulić dziecko – czasem to naprawdę uspokaja dzieci;
 • dmuchnij dziecku w twarz – żelazna zasada, o której powinien pamiętać każdy, kto ma do czynienia z maluchami, u których może wystąpić bezdech. Ten bardzo prosty sposób przerwania bezdechu skutecznie pozwala powrócić dziecku do normalnego funkcjonowania;
 • wyprowadź dziecko na powietrze – metoda, która może pomóc w niektórych przypadkach – szczególnie, gdy maluch jest w początkowym stadium histerii. W przypadku zatrzymania oddechu często nie ma już na to czasu. Warto jednak o tym pamiętać, bo świeże powietrze może pomóc poradzić sobie z omdleniem. Gdy zauważysz, że dmuchnięcie w twarz nie odniosło skutku i maluch zaczyna tracić przytomność, szybko otwórz okno lub np. drzwi balkonowe. Sprawdź również, czy drogi oddechowe dziecka są drożne i połóż dziecko w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu, w przypadku drgawek, maluch nie wyrządzi sobie krzywdy;
 • pryśnij dziecku w twarz wodą – polecana przez niektórych metoda, która także jest zalecana w tym przypadku,
 • pamiętaj o resuscytacji – gdy zauważysz, że dziecko nie oddycha koniecznie zacznij przeprowadzać tak zwane „sztuczne oddychanie”. O tym, jak to zrobić dowiesz się z tego artykułu na naszym blogu. Pamiętaj także o wezwaniu karetki pogotowia (nr 999 lub 112).


W nagłej sytuacji nie zapominaj również o tym, aby:

 • nie panikować – bezdech u dzieci to niewątpliwie bardzo stresująca sytuacja i wystąpienie silnych emocji u opiekuna jest zrozumiałe. Panika w tym przypadku jest jednak całkowicie zbędna – sparaliżuje Cię i uniemożliwi udzielenie pomocy. Co więcej – Twój stres może mieć wpływ także na stres u dziecka. Zachowanie spokoju w takiej sytuacji jest zatem ogromnie ważne;
 • odwracać uwagę, gdy widzisz, że sytuacja robi się niebezpieczna – gdy tylko zauważysz, że dziecko zaczyna wpadać w histerię spróbuj zainteresować malucha czymś innym. Odwrócenie uwagi może zniwelować ryzyko wystąpienia bezdechu. Stosuj tą zasadę zwłaszcza wtedy, gdy wiesz, że maluch ma skłonności do zapowietrzania;
 • informować rodziców i kadrę na bieżąco – nawet, jeśli w Twojej placówce nie miały miejsca takie przypadki. Wiedza na ten temat może okazać się naprawdę nieoceniona! Zwróć uwagę rodziców także na to, że często występujący bezdech może świadczyć np. o anemii czy arytmii serca. Być może konieczna będzie konsultacja lekarska. Opracowania wskazują również na związek bezdechu afektywnego ze skłonnościami rodzinnymi. Wywiad z rodzicem już na etapie przyjmowania dziecka do placówki pomoże przygotować kadrę na to niewątpliwie bardzo stresujące wydarzenie.

 

____

Czy wiesz, że objawy bezdechu afektywnego można rozpoznać zwykle już w pierwszym roku życia? Najmłodszy chory z tą przypadłością miał zaledwie 3 dni! Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.