Szkolenia dla kadry w przedszkolu i żłobku. Jakie kursy wybrać?

Praca nauczyciela przedszkola czy opiekuna w żłobku to wymagające zajęcie. Wbrew pozorom, nie wystarczy skończenie studiów na kierunku związanym z edukacją przedszkolną. Wychowanie kilkulatków to naprawdę spore wyzwanie. Przydatne będą zatem specjalistyczne kursy, organizowane przez najlepszych pedagogów. Powstaje jednak pytanie: jak je znaleźć? Jak wybrać najlepsze oferty i czym się kierować?

Szkolenia dla opiekunów lub nauczycieli w placówkach dla najmłodszych to niewątpliwie doskonały sposób na nabycie nowych umiejętności, zapoznanie z najnowszymi regulacjami prawnymi czy poznanie nieznanych dotąd form zabawy.

Najczęściej wybierane szkolenia dla pracowników żłobków i przedszkoli

Oferta dotycząca kursów dla osób związanych zawodowo z edukacją najmłodszych jest naprawdę obszerna.  Na jakie propozycje warto zwrócić uwagę?

  • szkolenia z pierwszej pomocy – absolutnie konieczne w pracy w każdej placówce edukacyjnej. Najmłodsi podopieczni bardzo często ulegają urazom – warto wiedzieć, jak skutecznie udzielić im pomocy i jak zachować się w kryzysowych sytuacjach;
  • szkolenia związane z technikami pracy z przedszkolakami / dziećmi w żłobku – pomagają wprowadzić nowe metody pracy w przedszkolu i bardziej efektywnie prowadzić zajęcia np. z nauki czytania. Kurs przeprowadzony przez eksperta to doskonałe źródło wiedzy także na temat mniej popularnych metod lub tych, które cieszą się uznaniem pedagogów na całym świecie dopiero od niedawna – np. techniki masażu. Dzięki takim szkoleniom Twoja placówka może stać się absolutnie wyjątkowa na tle innych 😉
  • propozycje ciekawych zabaw – pomocne nie tylko nauczycielom, którzy przeżywają tzw. „kryzys kreatywności”. Ciekawe metody zabaw stymulujących rozwój dziecka urozmaicą pracę z maluchami i mogą dostarczyć naprawdę sporo frajdy, także nauczycielowi! 🙂 
  • kursy z zakresu psychologii dziecięcej – wiedza na temat tego, jak radzić sobie z trudnymi emocjami podopiecznych lub motywować dzieci do działania to niezwykle ważny element pracy z maluchami. Szkolenia dotyczące psychologicznych aspektów pracy w przedszkolu czy żłobku mogą bardzo ułatwić nauczycielom wykonywanie codziennych obowiązków.
  • szkolenia wspomagające terapię – kursy dotyczące terapii ręki, muzykoterapii czy dotyczące pracy z dziećmi, u których występują np. zaburzenia rozwoju językowego są niezwykle cenione przez pracowników szkół czy przedszkoli. Pomagają poradzić sobie ze specyficznymi problemami w grupie i wspierać rozwój wszystkich dzieci.


Szkolenie… dla dyrektora

Konferencje i kursy różnego rodzaju są organizowane nie tylko dla kadr w Twoim przedszkolu lub żłobku. Wiele propozycji jest skierowanych do osób, które już są odpowiedzialne za zarządzanie placówką lub w przyszłości chcą pracować na stanowisku dyrektora jednostki edukacyjnej. Wtedy warto szukać informacji na temat szkoleń:   

  • dotyczących dokumentacji i zmian przepisów – zmiany w prawie bardzo często są niezwykle trudne w interpretacji. Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi „nowinkami” z dziedziny prawa dotyczącego prowadzenia placówek dla najmłodszych, korzystaj z kursów prowadzonych przez specjalistów. Tego typu szkolenia są polecane ze względu na przystępność przekazywanych informacji. Warto z nich korzystać, bo w ten sposób zyskujesz pewność, że Twoja placówka spełnia wszystkie wymagania!
  • związanych z efektywnym zarządzaniem kadrą, umiejętnościami coachingowymi i sposobami rozwiązywania konfliktów – wbrew pozorom praca dyrektora nie należy do najłatwiejszych. Komunikacja z kadrą i umiejętność zarządzania zespołem odgrywa tu kluczową rolę. Na szkoleniach z coachingu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak motywować pracowników do działania czy rozwiązywać konflikty w miejscu pracy;
  • na temat finansowania placówki, dotacji itp. – umiejętność pozyskiwania funduszy na działalność edukacyjną bardzo pomaga w prowadzeniu przedszkola czy żłobka. Istnieje wiele programów wspierających finansowo placówki edukacyjne. Szkolenia informacyjne na ten temat na pewno zwiększą szanse na poprawne uzupełnienie wymaganych dokumentów a w rezultacie otrzymanie dodatkowych funduszy;
  • dotyczących przeprowadzania ewaluacji – uczą, jak spełnić wymagania, tworzyć niezbędne dokumenty i procedury w swojej placówce oraz jak krok po kroku przygotować się do przeprowadzenia ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej.
  • dotyczące specyfiki pracy jednostki – dla osób, które są zainteresowane prowadzeniem np. leśnego przedszkola przygotowane zostały specjalne szkolenia. Tego typu działalność edukacyjna może być wyzwaniem – trzeba mieć bowiem świadomość na temat procedur i zagrożeń, które w przypadku „nietypowych” placówek mogą być zdecydowanie odmienne. Uczestnicząc w takim szkoleniu zyskasz wiedzę na temat tego, jak spełnić określone wymagania i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu tego typu placówki.


Szybki przegląd szkoleń

Gdzie szukać szkoleń dla nauczycieli przedszkola i zarządzających placówkami edukacyjnymi? Najprościej można znaleźć interesujące kursy przede wszystkim za pomocą Internetu.  Uczestniczyłaś/eś już w szkoleniu? Zapamiętaj adres strony internetowej organizatora i zaglądaj tam co jakiś czas. Oferty znajdziesz także na stronach www Ośrodków Doskonalenia Kadr czy Instytutów Kształcenia, np. pod tym linkiem.

Warto też szukać tego typu informacji w mediach społecznościowych. Można tam znaleźć informacje nie tylko o szkoleniach z Twojego regionu, ale także o ogólnopolskich kursach. Polecamy m.in. szkolenie „Kreatywne zabawy żłobkowej cioci”, podczas którego można poznać ciekawe zabawy słowne i ruchowe, które na pewno przydadzą się w codziennej pracy z maluchami.

___

Czy wiesz, że w szkolenia odbywają się nie tylko stacjonarnie, ale także w trybie online? W ten sposób możesz rozwijać swoje kompetencje nawet we własnym domu! Specjalne platformy e-learningowe  umożliwiają korzystanie z kursów nie tylko za pomocą komputera, ale coraz częściej także i innych urządzeń mobilnych. Tymczasem  dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.