Kiermasz wielkanocny. Pomysły, które na pewno przyciągną uwagę!

Kiermasz to jedna z najpopularniejszych form wzajemnego inspirowania się dekoracjami, zwłaszcza w tak szczególnym okresie, jaki przypada przed Świętami Wielkanocnymi. Za symboliczną opłatą można kupić prawdziwe arcydzieło a tym samym wzbogacić wnętrza i wprowadzić do domu prawdziwie wiosenny nastrój. Też przygotowujesz się do kiermaszu wielkanocnego i brak Ci pomysłów? Podsuwamy kilka rozwiązań, które możesz wykonać także razem z dziećmi!

Kiermasz? Nie może zabraknąć dekoracji, które nieodłącznie kojarzą się z Wielkanocą!

Chociaż oryginalne dekoracje spotykają się z uznaniem klientów, nie można zapominać o klasyce. Jakie pomysły koniecznie musisz wykorzystać organizując kiermasz przed Świętami Wielkanocnymi?

 • palmy – jeśli kiermasz ma miejsce jeszcze przed Niedzielą Palmową, palmy na pewno będą cieszyły się sporym powodzeniem. To jeden z najpopularniejszych symboli zbliżających się Świąt, który gości w każdym polskim domu, przywiązanym do tradycji. Można je wykonać w ramach zajęć razem z dziećmi. Rodzice z pewnością zainwestują w wykonaną przez malucha palmę. Do wykonania palm można wykorzystać nie tylko gałązki bukszpanu, suche trawy czy bazie, ale także różnokolorowe wstążki czy bibułki. Takie zajęcia nie tylko rozwiną kreatywność maluchów, ale także pozwolą im poznać tradycje poszczególnych regionów;
 • pisanki – co prawda wykonanie wydmuszek i innych skomplikowanych pisanek mogłoby być właściwie niewykonalne zwłaszcza w młodszych grupach przedszkolnych. Istnieje jednak wiele technik, które można wykorzystać w pracy z kilkulatkami. To kolejny pomysł na ciekawe, świąteczne zajęcia a jednocześnie dostarczenie na przedszkolny kiermasz mnóstwo ciekawych dekoracji. Wspólnie przygotowane pisanki (pamiętajmy o bezpieczeństwie!) mogą stanowić także element innych dekoracji, np. stroików. Jakie techniki warto wykorzystać ? Ciekawe są przede wszystkim pisanki wykonane z wykorzystaniem styropianu, które można ozdobić nie tylko kolorowymi tasiemkami, ale także np. cekinami, sznurkami, brokatem, szpilkami a nawet guzikami.


 • zajączki wielkanocne – można je wykonać z wielu materiałów, np. drewna. Poszczególne części zajączka można skleić specjalnym klejem a następnie ozdobić wedle uznania (pomalować farbami, dokleić wąsy czy inne ozdoby). Gotowe elementy można kupić np. u stolarza. Króliczki można wykonać także z papieru, filcu lub kartonu (przydadzą się do tego nawet rolki po zużytych papierach toaletowych – inspiracja: tutaj).
 • kurki i kurczaki – kolejny symbol Świąt Wielkanocnych. Te małe, wdzięczne stworzonka można wykonać nie tylko z papieru, ale nawet z pociętej w odpowiedni sposób, żółtej włóczki (instrukcję znajdziesz tutaj). Praktyczną ozdobą są też ozdobione piórkami główki kurcząt wykonane z filcu (patrz: tutaj). Taką dekorację można umieścić np. w doniczce z kwiatami.
 • kartki wielkanocne – sprawdzą się przede wszystkim w przypadku kiermaszu organizowanego ze sporym wyprzedzeniem. Ręcznie robiona kartka wielkanocna z pewnością zaskoczą adresata – szczególnie wtedy, gdy są wykonane razem z dziećmi! Wielkanocne kartki można także potraktować jako rodzaj domowej dekoracji.

Pomysły, które wprawią rodziców w zachwyt

 • wieńce i stroiki – w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się także specjalne stroiki, które można powiesić np. na drzwiach frontowych. Ten starosłowiański zwyczaj coraz częściej wraca do łask. Splecione z wikliny lub innych gałązek koła ozdobione kwiatami forsycji, kolorowymi piórkami lub sztucznymi, miniaturowymi jajkami wprowadzą w świąteczny klimat już od progu. Tego typu ozdoby są zwykle dość kosztowne, dlatego rodzice chętnie sięgają po tego typu dekoracje przygotowywane z myślą o przedszkolnym kiermaszu.
 • koszyczki i gniazdka – inną formą ozdoby świątecznego stołu, która na pewno „wpadnie w oko” niejednemu rodzicowi są stroiki wykonane z bukszpanu, gałązek wierzby lub innych materiałów pochodzenia naturalnego. W środku można umieścić dekoracje przygotowane przez dzieci – np. pisanki lub wielkanocne kurczaczki. Wielkanocny stroik można przygotować nawet w słoiku lub gotowym koszyku. Dla odważnych: wielkanocny koszyczek wykonać można także z ciasta drożdżowego (link)! Może stać się prawdziwym hitem kiermaszu, chociaż jest naprawdę pracochłonny.
 • rośliny w doniczkach – nie wymagają zbyt wiele zaangażowania, jednak w ich przypadku prace nad świątecznym kiermaszem trzeba rozpocząć z dużym wyprzedzeniem. Wystarczy wyposażyć się w doniczki i zasiać w nich owies. Ciekawą opcją jest także „uprawa” rzeżuchy lub posianie innych tego typu roślin. Rodzice, którzy cenią sobie zdrowe odżywianie na pewno chętnie skorzystają z możliwości zakupu takich smacznych dekoracji. Przed wystawieniem roślin na sprzedaż warto umieścić je w plastikowych lub kartonowych otoczkach.


Co jeszcze można zaproponować rodzicom?

 • wazoniki – wiosną przyroda ożywa. To właśnie o tej porze roku w naszych domach częściej pojawiają się bukiety żywych kwiatów. W ramach przygotowań do przedszkolnego kiermaszu warto sięgnąć po zużyte, szklane butelki lub słoiki. Wystarczy ozdobić je sznurkiem lub pomalować i ciekawy wazon – gotowy! (zdjęcie);
 • zawieszki – proste w wykonaniu a zarazem praktyczne. Można wykorzystać je np. w ozdabianiu ram okiennych lub futryn. Efektowne zawieszki można stworzyć z masy solnej czy ceramicznej. Przydatne będą tu także miękkie i lekkie materiały – gąbki, filc, włóczka czy tektura. Piękne dekoracje do powieszenia np. w oknach można wykonać także na szydełku (zdjęcie)
 • pyszności – nawet, jeśli w Twoim przedszkolu kiermasz będzie miał miejsce kilka wiele dni przed Wielkanocą, rodzice z przyjemnością kupią tradycyjne, wielkanocne przysmaki. Nie bez powodu babki wielkanocne, mazurki lub inne słodkości, które towarzyszą podczas wiosennych Świąt to produkty cieszące się największym zainteresowaniem także na przedszkolnych kiermaszach. Przygotowanie świątecznych wypieków to również świetny pomysł na zaangażowanie rodziców w przedszkolny kiermasz.

____

Czy wiesz, że królik – symbol Wielkanocy – wcale nie jest lubiany w Australii? W tym kraju zwierzę to jest uważane wręcz za szkodnika. Święta Wielkanocne w Australii symbolizuje wielkouch króliczy – podobny do naszego zajączka gatunek. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.