Festyn rodzinny, czyli co możemy zaproponować zamiast standardowego scenariusza na Dzień Matki/Dzień Ojca?

Dzień Matki (26. maja) i Dzień Ojca (23. czerwca) to obowiązkowe uroczystości w każdej placówce edukacyjnej. Przez lata przyzwyczailiśmy się do organizacji w tym dniu apeli okolicznościowych, recytacji wierszyków przez dzieci i śpiewania piosenek. Czy jest w tym coś złego? Absolutnie nie! Coraz częściej jednak przedszkola odchodzą od organizacji standardowych obchodów Dnia Matki/Ojca. Czym można zastąpić taką uroczystość i jak zaangażować rodziców przy tej szczególnej okazji w życie placówki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

Dlaczego rezygnujemy z tradycyjnych przedstawień na Dzień Matki i Ojca?

Chociaż w wielu placówkach nadal z powodzeniem organizowane są przedstawienia na Dzień Matki i Ojca, podczas których maluchy recytują wiersze i śpiewają piosenki a czasem także odgrywają różne role, coraz częściej nauczyciele przedszkola, którzy odpowiadają za organizację takich uroczystości starają się znaleźć alternatywę i zaproponować rodzicom i dzieciom coś zupełnie innego. Dlaczego tak się dzieje?

 • Tradycyjne scenariusze są absolutnie przewidywalne; czasem nawet powtarzają się po kilku latach.
 • Rosną oczekiwania rodziców wobec przedszkola, także w kwestii organizacji przedszkolnych uroczystości. Podejście rodziców do placówek edukacyjnych ciągle się zmienia. Rodzice to najczęściej młodzi, aktywni zawodowo ludzie, którzy wśród innych rodziców i nauczycieli przedszkola znajdują nie tylko opiekunów dla dziecka na czas ich nieobecności, ale także przyjaciół. Współcześni rodzice zdecydowanie chętniej się integrują niż jeszcze kilka lat temu. To ma duży wpływ na funkcjonowanie przedszkola, nie tylko w Dniu Matki czy Ojca;
 • Wymagania wobec nauczycieli wychowania przedszkolnego także stale się zwiększają; od pracowników przedszkola wymaga się zdecydowanie większej kreatywności. Przepływ informacji m.in. za pomocą Internetu jest olbrzymi. Nic dziwnego, że nauczyciele inspirują się wzajemnie i wymieniają ciekawymi pomysłami.
 • Tradycyjne zorganizowanie Dnia Matki/Ojca wymaga odpowiedniego przygotowania dzieci – często są to wielotygodniowe próby a i tak ryzyko, że coś pójdzie nie tak ciągle istnieje. Zastąpienie apelu to szansa na uniknięcie wpadki 😉

Co zamiast ? A może festyn rodzinny?

Zarówno Dzień Matki, jak i Dzień Ojca wypadają w terminach bliskich innej, ważnej daty w kalendarzu: Dnia Dziecka (1. czerwca). Wspólne zorganizowanie rodzinnego święta w przedszkolu to ciekawy pomysł, który ma na pewno wiele plusów. Do atutów tego rozwiązania możemy zaliczyć m.in.:

 • „zebranie” wszystkich 3 świąt w jedno – o ile Dzień Matki i Dzień Dziecka są świętowane właściwie w każdej placówce, z Dniem Ojca może pojawić się problem. Czasem 23.06 wypada już w wakacje. Decydując się na organizację festynu dla całej rodziny zwrócisz uwagę na to, że każdy z rodziców jest tak samo ważny;
 • integrację dzieci, rodziców i całej przedszkolnej społeczności – w trakcie festynu można zaplanować krótkie wystąpienia podopiecznych. Moment przekazania okolicznościowych upominków lub zaśpiewania piosenek dla rodziców na pewno ich wzruszy.
 • wspólna zabawa – rozrywka dla całej rodziny. Konkurencje z nagrodami i odrobina rywalizacji pomiędzy rodzinnymi zespołami to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu. W porze letniej takie festyny organizowane są często na powietrzu, a to daje całkiem nowe możliwości (dmuchane zamki, wata cukrowa itp.);
 • warsztaty, podczas których można nauczyć się gotować, tworzyć rękodzieło itp. Tutaj można wspomnieć chociażby o warsztatach mydlarskich czy warsztatach kulinarnych, podczas których rodzice mogą stworzyć coś pysznego razem ze swoimi dziećmi (przygotowanie poczęstunku mile widziane 😉 )
 • festyn można połączyć z kiermaszem a pieniądze przeznaczyć na dobroczynny cel.

Niestety, ta opcja ma także swoje wady. Należy do nich przede wszystkim:

 • zaplanowanie festynu w terminie dogodnym dla wszystkich rodziców,
 • konieczność rozwiązania kwestii dzieci, których rodzice się rozeszli – nie zawsze zaproszenie na uroczystość obydwojga będzie dobrym pomysłem. Z drugiej strony, pominięcie któregoś z rodziców może być odbierane jako przejaw dyskryminacji.
 • szczegółowe zaplanowanie atrakcji, nawiązanie współpracy np. z firmą zajmującą się wynajmem tzw. dmuchawców itp.) – na pewno jest to trochę bardziej skomplikowane niż organizacja przedszkolnego apelu na Dzień Matki lub Ojca.

Inne pomysły na wspólne świętowanie

Oczywiście, festyn rodzinny to tylko jedna z wielu możliwości. To na pewno jeden z najbardziej rozwiniętych wariantów. Można zdecydować się tylko na część atrakcji – np. tylko warsztaty. Do wyboru są też inne opcje, między innymi:

 • wspólne ognisko – chyba nigdy nie będzie nudne. Jeśli dysponujesz miejscem na taką atrakcję, może to być doskonały sposób na zintegrowanie przedszkolnego towarzystwa!
 • zawody sportowe lub ruchowe dla wszystkich – tutaj trzeba pamiętać o wcześniejszym poinformowaniu rodziców, aby zdążyli przygotować sobie odpowiedni strój 🙂 . W takie zajęcia na pewno chętnie się zaangażują zwłaszcza aktywne sportowo mamy!
 • wycieczka w ciekawe miejsce razem z rodzicami – na pewno w Twojej okolicy znajduje się jakiś ciekawy obiekt, do którego można wybrać się na wycieczkę i z maluchami, i z dorosłymi. Może być to zamek, muzeum, sala zabaw itp.

____

Czy wiesz, że wata cukrowa to wynalazek pochodzący już z XVI w.? Był to wtedy jednak przysmak dla nielicznych. Jej popularność zdecydowanie wzrosła dopiero, gdy w 1897 r. William Morrison i John Wharton skonstruowali pierwszą maszynę do wytwarzania waty cukrowej. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.