Odkrywamy Polskę: Trójmiasto. Miejsca godne polecenia na przedszkolną wycieczkę

Właściwie każdy region w Polsce cechują miejsca godne polecenia. Maj i czerwiec to miesiące, w których pogoda najbardziej sprzyja odkrywaniu świata, także z najmłodszymi. Przy takiej pogodzie aż chce się wyjść na zewnątrz! Przyjemne warunki atmosferyczne, duża ilość atrakcji „w terenie” i morze… czy można chcieć czegoś więcej? Po Warszawie, Wielkopolsce i Lubelszczyźnie nadszedł czas na zwiedzanie Trójmiasta! Gdzie warto zabrać przedszkolną grupę na wycieczkę w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?

Polskie morze i jod, czyli o tym, dlaczego wycieczka na plażę to obowiązkowy element przedszkolnej wycieczki do Trójmiasta

Nie da się ukryć, że obecność morza sama w sobie jest olbrzymią atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Spacer brzegiem morza i chwile radosnej beztroski na pewno sprawią, że ta wycieczka będzie wspominana z prawdziwą łezką w oku przez długi, długi czas.

Wypoczynek nad polskim morzem to jednak nie tylko beztroska zabawa kilkulatków w „największej w Polsce piaskownicy”. Spacery nad morzem to dla maluchów (oczywiście nie tylko dla nich!) okazja do wdychania wyjątkowo świeżego powietrza bogatego w jod. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy przedszkole znajduje się w „niekoniecznie ciekawej” pod względem czystości powietrza okolicy.

Bogate w jod morskie powietrze ma pozytywny wpływ przede wszystkim na układ oddechowy – może być naprawdę skutecznie wspomóc zdrowie dzieci i dorosłych, którzy mają problemy m.in. z astmą czy coraz częstszymi w ostatnim czasie alergiami. Jod korzystnie wpływa także na przewlekłe stany zapalne oskrzeli. Jest wręcz pożądanym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Co ciekawe, najwięcej jodu w powietrzu jest wcale nie podczas upalnych, słonecznych dni, ale właśnie podczas wietrznej, wydawałoby się – marnej – pogody. Jeśli więc masz już zaplanowaną wycieczkę nad morze a najnowsze prognozy pogody nie są zbyt obiecujące – nie martw się! To nie powód do rezygnacji z nadmorskich podróży nawet z kilkulatkami.

Nie tylko morze!

Pomimo, że Twoi podopieczni na pewno z chęcią spędziliby cały dzień na plaży, warto zaproponować im także inne atrakcje. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki przegląd miejsc, w które można wybrać się w poszczególnych miastach Trójmiasta. Do dzieła!

GDAŃSK

  • Trakt Królewski – być w Gdańsku i nie przejść się najbardziej zabytkowymi uliczkami miasta? Niemożliwe! Spacerując mijamy odrestaurowane kamieniczki, fontannę z postacią Neptuna aż w końcu dochodzimy do Motławy i zabytkowego Żurawia, wewnątrz którego mieści się niewielkie Muzeum. Na Starym Mieście w Gdańsku znajduje się więcej ciekawych obiektów muzealnych – warto wspomnieć m.in. o Muzeum Bursztynu – można tam wziąć udział w lekcjach muzealnych, ale nie tylko. Muzeum Gdańska jest także organizatorem pokazów historycznych i wielu ciekawych konkursów. Specjalne spotkania muzealne dla przedszkolaków odbywają się także w Dworze Artusa, Ratuszu Głównego Miasta, Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej i Muzeum Nauki Gdańskiej;
  • Warto zajrzeć także do statku – muzeum „Sołdek”. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych na pewno będzie sam przyjazd do tego muzeum – można tam np. podpłynąć promem 🙂 ;
  • Centrum Hewelianuminteraktywne muzeum, które przybliża wszystkim zwiedzającym fascynujący świat zjawisk fizycznych i przemian chemicznych. Z myślą o najmłodszych przygotowano specjalne programy: „Laboratorium Pana Kleksa” oraz „Kreatywny plac zabaw” (są przeznaczone dla dzieci w wieku 3 – 9 lat). Wizyta w Centrum Hewelianum rozwija wyobraźnię, ale i zręczność oraz inne zdolności manualne.
  • Energa Gdańsk – dzieci do lat 5 mogą zwiedzać stadion bezpłatnie. Przed zwiedzaniem stadionu trzeba jednak poinformować o wizycie grupy zorganizowanej pracowników – zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem. To fantastyczny sposób na pokazanie kilkulatkom, jak funkcjonuje stadion „od wewnątrz” – podczas zwiezdania możemy oglądać nie tylko płytę główną boiska, ale i obejrzeć szatnie piłkarskie czy zajrzeć do sali VIP. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania stadionu z maskotką stadionu – Arenką. Więcej informacji na temat atrakcji towarzyszących można znaleźć na stronie Centrum Rekreacyjno – Sportowego Fun Arena.

Nie sposób wymienić tu wszystkie atrakcje, które czekają na wycieczki w Gdańsku. Szukającym innych atrakcji polecamy także np. wizytę w tutejszym ogrodzie zoologicznym (a przy okazji spacer po Parku Oliwskim!).

GDYNIA

Nie tylko Gdańsk obfituje w atrakcje przeznaczone także dla najmłodszych. Godna polecenia jest również Gdynia – „miasto z morza i marzeń”. Gdzie koniecznie trzeba pójść z maluchami w Gdyni?

  • Akwarium Gdyńskie – bezapelacyjny nr 1 dla wycieczek w każdym wieku. Spotkamy tu nie tylko żółwie, przeróżne rodzaje ryb czy rafę koralową. Oprócz podglądania życia podwodnych stworzeń w Akwarium Gdyńskim można wziąć udział w zajęciach dydaktycznych – do wyboru są zajęcia np. z edukacji poprzez zabawę, projekty edukacyjne, zajęcia terenowe czy zajęcia laboratoryjne.
  • ORP Błyskawica i Muzeum Marynarki Wojennej – małym miłośnikom historii na pewno spodoba się jej „żywa” lekcja. Okręt – muzeum ORP Błyskawica dzieci do lat 7 mogą zwiedzać za darmo. Na własne oczy Twoi podopieczni mogą zobaczyć funkcjonujący niegdyś okręt wojenny, który wsławił się swoim udziałem w wielu ważnych operacjach wojskowych.
  • Kolejka na Kamienną Górę – choć to może mniej typowa atrakcja, warto zwrócić na nią uwagę. Jak się okazuje, w Gdyni są obecne także górskie atrakcje! Górska kolejka dowiezie małych pasażerów w miejsce, gdzie rozciąga się widok na całe miasto. Mimo, że przejażdżka nie trwa długo – jedynie 2 minuty – na pewno zostanie w pamięci przedszkolaków.

SOPOT

Trzecim elementem naszej trójmiejskiej układanki jest Sopot. Co warto tam zobaczyć? Przede wszystkim – molo! Najpopularniejsza atrakcja Sopotu od lat przyciąga i trzeba przyznać, że ma czym! Od pewnego czasu możemy tam nie tylko podziwiać z bliska morze i wdychać jod, ale także i obserwować jachty – funkcjonuje tam bowiem także przystań jachtowa. Wizytówką Sopotu jest także Krzywy Domek.

To tylko kilka przykładów najciekawszych atrakcji. Znacie jakieś ciekawe miejsca w tym regionie, które warto polecić innym? 🙂

___

Czy wiesz, że ilość jodu w powietrzu na najbardziej wysuniętym w morze końcu sopockiego molo może być nawet 2 razy wyższa od ilości jodu w powietrzu na plaży? Szykuj grupę do wycieczki a rozliczanie opłat zostaw nam –  dooplacenia.pl poinformuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

 

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.