Odpowiedzialność materialna dyrektora, nauczycieli i podopiecznych placówki edukacyjnej. Czy i jak można zabezpieczyć pracowników przed dodatkowymi kosztami?

W każdym środowisku pracy mogą pojawić się niespodziewane okoliczności prowadzące do dodatkowych kosztów. Zdarzenia losowe, uszkodzenia mienia czy nawet chwila nieuwagi mogą czasem naprawdę sporo kosztować. Nie inaczej jest w przypadku pracy w przedszkolu czy żłobku. Z tego artykułu dowiesz się, jak unikać dodatkowych kosztów. Czy przed takimi zdarzeniami można się jakoś zabezpieczyć?

Najważniejsze zagrożenia

Do najpoważniejszych sytuacji kryzysowych, które trzeba wziąć pod uwagę prowadząc placówkę dla najmłodszych jest narażenie podopiecznych na utratę zdrowia i życia. Nie da się jednak ukryć, że nie są to jedyne zagrożenia, z którymi możemy się spotkać w ramach pracy w żłobku, przedszkolu czy szkole. Praca z małymi dziećmi wymaga od dorosłych dużo uwagi, nie tylko w stosunku do podopiecznych. Materialne wyposażenie placówki również może ulec uszkodzeniu na wiele sposobów. O jakich zagrożeniach trzeba szczególnie pamiętać?

 • uszkodzenie sprzętu elektronicznego – w pracy nauczyciela coraz częściej wykorzystywane są takie urządzenia, jak cyfrowe aparaty fotograficzne, telefony komórkowe itp. Ich naprawa może być bardzo kosztowna – zwłaszcza wtedy, gdy placówka została wyposażona w urządzenia z „wyższej półki cenowej”.
 • zniszczenia powstałe wskutek wieloletniej eksploatacji – z biegiem lat meble, pomoce dydaktyczne, zabawki i inne elementy wyposażenia placówki ulegają zniszczeniu. To właściwie nieuniknione. Jedynym sposobem, który umożliwia „przedłużenie żywotności” zabawek czy mebli jest uczenie dzieci, jak należy obchodzić się z elementami wyposażenia. Jako dorośli także nie powinniśmy o tym zapominać ;).
 • uszkodzenie mienia przez dewastację/kradzież/włamanie – na szczęście incydenty takie, jak kradzieże zdarzają się stosunkowo rzadko. W ich przypadku najczęściej również występuje uszkodzenie mienia, które naraża placówkę na szkody materialne. Do najpopularniejszych szkód związanych z włamaniem do placówki edukacyjnej można zaliczyć m.in. potłuczone szyby.
 • uszkodzenie mienia/konstrukcji budynku wskutek pojawienia się pożaru i innych nagłych zdarzeń – niezwykle rzadko spotykane, ale prowadzące do olbrzymich strat materialnych. Wystąpienie pożaru, awaria sieci wodno – kanalizacyjnej czy eksplozja to tylko jedne z wielu zdarzeń, które zagrażają nie tylko wyposażeniu przedszkola, ale także całej konstrukcji budynku.

Kto ponosi odpowiedzialność?

W przypadku włamania kwestia tego, kto ponosi odpowiedzialność materialną za zdarzenie jest właściwie oczywista (nawet, jeśli trudno ustalić dane sprawcy!). Może jednak nie być już tak łatwo, jeśli uszkodzeniu ulegnie np. sprzęt elektroniczny. Kto wówczas ponosi odpowiedzialność? Kogo obarczyć kosztami naprawy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wzajemne „przerzucanie się” odpowiedzialnością materialną za elementy wyposażenia może często prowadzić do napięć i niepotrzebnych konfliktów pomiędzy kadrą a dyrekcją. Dlatego też trzeba jak najszybciej wypracować sobie schemat postępowania w takich sytuacjach. Odpowiedzialny może być:

 • dyrektor – jako zarządzający placówką, kompletujący wyposażenie i odpowiadający za finanse. To na jego barkach spoczywa kwestia wyboru urządzeń do żłobka/przedszkola/szkoły czy innej placówki. Być może wybierając elektronikę niekoniecznie warto kierować się najlepszymi parametrami. O wiele lepiej sprawdzą się popularne modele, które w prosty i mało kosztowny sposób można naprawić w trakcie awarii. Podobnie wygląda kwestia wyboru innych elementów przedszkolnego wyposażenia – zabawek, mebli itp. Nie zapominaj jednak o wybieraniu bezpiecznego wyposażenia z odpowiednimi atestami;
 • nauczyciel – korzystając np. z aparatu fotograficznego podczas zajęć jest za niego odpowiedzialna/y. Z drugiej strony, w pracy z dziećmi wszystko się może zdarzyć. Czy warto obarczać odpowiedzialnością finansową nauczyciela? Na to pytanie każdy dyrektor musi odpowiedzieć sobie sam. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak można „wybrnąć” z tej trudnej sytuacji;
 • podopieczny – materialna odpowiedzialność dzieci dotyczy przede wszystkim zabawek. Jeśli maluch z premedytacją niszczy zabawki a upomnienia nic nie pomagają, być może to najwłaściwszy czas na rozmowę z rodzicami. Jeśli zabawki nie da się naprawić, warto zaproponować zakup podobnej. Warto jednak zastanowić się także nad innym rozwiązaniem: o wiele bardziej dotkliwą karą dla dziecka (a zarazem sposobem na wyeliminowanie niszczenia zabawek w przedszkolu!) będzie jednak przyniesienie z domu jednej z zabawek.

Jak zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami?

Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemu odpowiedzialności materialnej. Oto najpopularniejsze z nich:

 • pokrywanie kosztów związanych ze zniszczeniem mienia przez pracodawcę – dotyczy szczególnie tych sytuacji, w których naprawa lub zakup zniszczonego wyposażenia jest bardzo kosztowny. Jednak nie w każdym przypadku to rozwiązanie się sprawdzi – może prowadzić nie tylko do bardzo wysokich kosztów dodatkowych, ale także i do braku szacunku wobec wyposażenia placówki;
 • stosowanie ubezpieczeń – warto pamiętać o zakupie nie tylko ubezpieczeń OC i NNW. W przypadku placówek edukacyjnych można zainwestować także w specjalne ubezpieczenia sprzętu elektronicznego czy ubezpieczenia mienia od dewastacji. To naprawdę niewielki koszt, który może zdecydowanie obniżyć opłaty związane z naprawą urządzeń wykorzystywanych w codziennej pracy placówki;
 • stosowanie zapisów w umowach z pracownikami – wyjaśnia kwestie zwrotu należności za ewentualnie zniszczony sprzęt. Pracownik zapoznaje się z zasadami już na etapie podpisywania umowy cywilno – prawnej;
 • wspólne pokrycie szkód materialnych przez pracownika i pracodawcę;
 • rozłożenie płatności związanej z naprawą szkody na raty.

___

Czy wiesz, że uzyskanie wszystkich potrzebnych dokumentów, dostosowanie lokalu i zakup niezbędnego wyposażenia to koszt rzędu kilkudziesięciu, a w niektórych przypadkach nawet kilkuset tysięcy złotych? Dlatego też warto szukać oszczędności tam, gdzie tylko jest to możliwe. Tymczasem  dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.