Fenomen chusty animacyjnej. Gdzie kupić i jak się nią bawić?

Chusta animacyjna to jeden z prawdziwych „przedszkolnych hitów” ostatnich lat. Ten wielokolorowy materiał sporych rozmiarów można wykorzystać na wiele sposobów. Co ciekawe, wykorzystując chustę animacyjną można zrealizować wiele elementów podstawy programowej. Dowiedz się, gdzie można znaleźć wytrzymałe chusty animacyjne i jak je wykorzystać w codziennej pracy!

Na co zwracać uwagę wybierając chustę animacyjną?

Popularność chust animacyjnych jest tak duża, że nawet osoby, które nie pracują na co dzień z dziećmi wiedzą, na czym polega zabawa z użyciem tego wielokolorowego materiału. Czasem nazywa się je także w skrócie Klanzą, gdyż zabawa z użyciem tego elementu stała się popularna w Polsce przede wszystkim dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Zdarza się, że chusty animacyjne określane są określane także jako spadochrony animacyjne, jednak nie powinno uważać się tych zwrotów jako synonimów. Chusta animacyjna różni się od spadochronu przede wszystkim materiałem. W tym drugim przypadku jest on bardziej śliski i szeleszczący. Jest też spora różnica w cenie pomiędzy spadochronem animacyjnym a chustą – zazwyczaj spadochron to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych natomiast za chustę trzeba zapłacić już nawet kilkaset złotych (wszystko zależy oczywiście od rozmiaru).

Najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę wybierając chustę animacyjną:

 • rozmiar – dobór rozmiaru materiału do liczby uczestników zabawy jest tutaj kluczowy. Chusty są sprzedawane w różnych rozmiarach – najczęściej jest to 3 m, chociaż można znaleźć także i takie o rozmiarach do 6 m. Razem z rozmiarem chusty zazwyczaj zmienia się także ilość uchwytów. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie opcja zmieści się w przedszkolnej sali. Jeśli masz ograniczone możliwości lokalowe, zdecyduj się na mniejszą chustę lub po prostu korzystaj z niej podczas zajęć na zewnątrz.
 • jakość materiału – wybieraj sprawdzone propozycje, które nie ulegną zniszczeniom po kilku zabawach. Chusta animacyjna często jest naciągana przez uczestników zabawy – zwróć uwagę przede wszystkim na jakość szwów. Wybierając chustę pamiętaj także o tym, aby sprawdzić, czy materiał nie prześwituje – jeśli tak, istnieje ryzyko rozerwania;
 • kolory – wybieraj propozycje producentów, którzy cieszą się uznaniem na rynku. Jeśli będziesz kierować się przede wszystkim niską ceną, już niedługo po zakupie może okazać się, że kolory straciły swój blask i chusta nie wygląda tak rewelacyjnie jak na początku.
 • bezpieczeństwo – o nim będziemy wspominać jeszcze nie raz! W przypadku zakupu jakiegokolwiek wyposażenia przedszkola trzeba przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa maluchom.

Gdzie kupić chustę animacyjną? Ogromną popularnością cieszą się chusty AKSON, które można znaleźć m.in. w sklepie internetowym sklepanimatora.pl. Taką chustę można znaleźć także np. na stronie wydawnictwa Klanza (kliknij: tutaj).

Dlaczego warto korzystać z chust animacyjnych podczas zajęć?

Pedagodzy, którzy korzystają w codziennej pracy z chust animacyjnych są bardzo zadowoleni. Główne powody, dla których warto zwrócić uwagę na chustę (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś/eś 😉 ) to:

 • zainteresowanie – kolorowa chusta wzbudza w maluchach zaciekawienie zajęciami. Nawet największe łobuzy zaangażują się we wspólną zabawę!
 • różnorodność zajęć – falujący, kolorowy materiał sprawia wiele radości nie tylko dzieciom, ale także… rodzicom! Chustę z powodzeniem można wykorzystać np. w trakcie dni otwartych placówki czy po prostu podczas wspólnych zabaw z rodzicami. Korzystanie z chusty animacyjnej daje naprawdę mnóstwo możliwości.
 • integracja – zajęcia z chustą uczą najmłodszych, że praca zespołowa przynosi efekty. Wystarczy, że kilkoro członków zespołu nie zastosuje reguł gry i już efekt końcowy nie będzie tak wspaniały. Im większa grupa, tym bardziej efektowny rezultat wspólnej pracy!
 • refleks i koordynacja – wśród zabaw z chustą można znaleźć także i takie, w których liczy się spryt i szybkość. Dzieci uwielbiają takie zabawy! To nie tylko frajda, ale także i prawdziwy trening umiejętności.

Gdzie szukać inspiracji odnośnie zabaw z chustą animacyjną?

Zainwestowałaś/eś już w chustę animacyjną, ale nie wiesz, jak wykorzystać ją podczas zajęć? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych zabaw:

 • rybak i rybki – typujemy spośród uczestników zabawy rybaka i rybkę. Rybak stara się „złowić rybkę” a pozostali uczestnicy zabawy utrudniają mu to zadanie falując chustą.
 • owoce – każdemu uczestnikowi zabawy jest przyporządkowany owoc. Falujemy chustą. W pewnej chwili prowadzący wymienia nazwy owoców. Uczestnicy zabawy, których „imię” zostało wymienione mają za zadanie przebiec pod chustą i zamienić się uchwytami.
 • pająk – to zabawa zręcznościowa. Uczestnik zabawy rzuca dwoma kostkami. Pierwsza z nich wskazuje kolor, na którym trzeba stanąć – druga pole, na którym trzeba położyć ręce.
 • stań na kolorze – prosta zabawa pomagająca w nauce kolorów. Uczestnicy zabawy tańczą w rytm muzyki. Gdy muzyka przestaje grać prowadzący wymienia kolor. Trzeba jak najszybciej ustawić się na polu o wskazanym kolorze.

Chustę można wykorzystać także w wielu innych zabawach – zarówno przy muzyce, jak i bez. Jeśli szukasz pomysłów na oryginalne zajęcia z chustą animacyjną, zajrzyj np. tutaj lub tutaj.

___

Czy wiesz, że chusta animacyjna pojawia się coraz częściej nie tylko w przedszkolach czy domach kultury, ale także i podczas przyjęć weselnych? Animacje weselne wymagają co prawda wynajęcia dodatkowego animatora, jednak radość dzieci w zupełności rekompensuje ten niewielki wydatek. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach. 

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.