Okienne dekoracje sal – pomagają czy przeszkadzają?

Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Elsa z Krainy Lodu, wakacyjne atrybuty… ilość pomysłów na okienną dekorację sal jest przeogromna. Misternie wycięte, różnokolorowe wzorki budzą zachwyt. Nic więc dziwnego, ze nauczyciele przedszkola chcąc urozmaicić dzieciom otoczenie tworzą nieraz naprawdę ciekawe dekoracje. Ostatnio nie brak jednak głosów sprzeciwu. Zastanawiasz się nad przymocowaniem do szyb tematycznych wzorów? A może już od długiego czasu korzystasz z tego rozwiązania i świetnie sprawdza się ono w Twojej placówce? Poznaj za i przeciw okiennych dekoracji!

Dekoracje na oknach – jak to wygląda?

Nawet, jeśli dopiero startujesz ze swoją placówką i nie masz zbyt dużego doświadczenia w edukacji najmłodszych, bez trudu rozpoznasz okienne dekoracje. Zazwyczaj to po prostu wycinki z różnokolorowych papierów, bibuły i kartonów, ułożone w ściśle określony wzór. Czasem elementami dodatkowymi są np. kolorowe piórka czy wielkokolorowe spraye w różnych kolorach, brokat czy nawet wata (która świetnie „udaje” zaspy śnieżne).

  • Okienne dekoracje można przykleić do szyb tradycyjnym klejem w sztyfcie, taśmą bezbarwną, specjalnym klejem żelowym czy gumą mocującą.
  • Wybierając klej lub taśmę pamiętaj o doborze odpowiedniego środka, który pomoże Ci usunąć pozostałości poprzedniej dekoracji przy zmianie tematyki. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku zwykły olej spożywczy lub oliwka, chusteczki nawilżające, płyn do mycia szyb czy woda z płynem do mycia naczyń.
  • Jeśli potrzebujesz jednak specjalistycznego preparatu, zainwestuj w spray do usuwania kleju ( np. Starwax – Rozpuszczalnik i odplamiacz), środek do usuwania etykiet (np. Oro Perfekt – Preparat do usuwania naklejek) czy płyn do usuwania silnych zanieczyszczeń (np. Sidolux Professional do silnych zabrudzeń). Niektórzy stosują też zmywacze do paznokci lub benzynę ekstrakcyjną, którą można znaleźć w sklepach budowlanych – wtedy zmianę dekoracji powinno się przeprowadzać po zakończeniu pracy placówki, m.in. z uwagi na bardzo mocny zapach.

Dekoracje szyb – dlaczego warto?

Dekoracje przyklejane do szyb nie bez powodu stały się tak popularne. Do głównych zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć:

  • urozmaicenie otoczenia dzieci– zmieniane raz na jakiś czas dekoracje na oknach mogą bardzo dużo zmienić w wystroju sali w przedszkolu czy żłobku. Niewielkim nakładem finansowym można stworzyć prawdziwe cudo. Okienne dekoracje to doskonałe uzupełnienie wprowadzania w tematykę danej pory roku czy nawet konkretnego tygodnia. Dzieci widząc ciekawe dekoracje same nawiązują rozmowę na dany temat a jeśli na oknach pojawiają się ich ulubieni bohaterowie – sprawia im to wielką frajdę;
  • są efektowne, ale jednocześnie nie wpływają na funkcjonalność pomieszczenia – podwieszone lub ustawione dekoracje mogą zostać łatwo uszkodzone przez małe rączki. Przyklejane na oknach wzory najczęściej płasko przylegają do szyb. Dzięki temu takie dekoracje są naprawdę trwałe;
  • zwracają uwagę przechodniów – jeśli placówka jest położona w dość ruchliwym miejscu, może to wzbudzić większe zainteresowanie żłobkiem/przedszkolem. Wbrew pozorom, nawet w dużych miastach przechodnie zwracają uwagę na takie kwestie!

A może jednak nie?

Regularne przystrajanie okien ma wiele zalet, ale nie da się ukryć, że nie jest także całkowicie pozbawione wad. Niedogodności, na które można się natknąć w tym przypadku to:

  • zabieranie czasu pracy nauczycieli przedszkola / asystentów nauczycieli przedszkola i „dokładanie” im obowiązków – przygotowanie dekoracji złożonej z kilkudziesięciu a czasem nawet więcej wyciętych elementów wymaga wielu godzin cierpliwej pracy. Nauczyciele, którzy są zobligowani do zmiany dekoracji szyb muszą często poświęcać na to czas po pracy. Już samo znalezienie odpowiedniego szablonu jest pracochłonne. W wycinanie często są zaangażowani także asystenci nauczycieli przedszkola, którzy mogliby w tym czasie zostać skierowani do innych zadań. Z drugiej strony, przygotowanie misternych dekoracji w czasie pracy wiąże się z mniejszą uwagą opiekuna wobec podopiecznych. Nie każdy ma podzielną uwagę, co powoduje, że w wielu placówkach przygotowywanie dekoracji jest możliwe tylko w czasie drzemki;
  • zbyt dużo różnych dekoracji może powodować problemy ze skupieniem się dzieci – wielokolorowe wzory to dodatkowe bodźce dla dzieci. Narażone na zbyt dużą ich ilość mogą poczuć się rozkojarzone i mniej efektywnie uczestniczyć w zajęciach;
  • zmniejszają dostęp do światła słonecznego – jeśli na oknach pojawia się wzory o dużych rozmiarach wykonane z grubego kartonu – ilość światła słonecznego docierającego do przedszkolnej/ żłobkowej sali może być o wiele mniejsza. To przekłada się zarówno na efektywność pracy nauczycieli, jak i dzieci.

____

Czy wiesz, że japońska sztuka składania papieru origami narodziła się wraz z dotarciem do Japonii papieru z Chin w 538r. ? Obecnie to jedna z ciekawszych form japońskiego rękodzieła a wiele składanych form posiada symboliczne znaczenie, np. podarowanie komuś własnoręcznie wykonanego żurawia to złożenie mu życzeń 100 lat życia w zdrowiu i szczęściu. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

 

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.