Sposoby na wyciszenie grupy – jak zapanować nad gromadą kilkulatków?

Przed odpowiedzią na tytułowe pytanie każdego dnia stają setki nauczycieli przedszkolnych, opiekunów w żłobkach czy w świetlicach. Szczególnie dla osób, które są na początku swojej drogi zawodowej utrzymanie kilkunastoosobowej grupy kilkulatków w ciszy może stanowić nie lada wyzwanie. Skuteczne wyciszenie maluszków jest wręcz konieczne do realizacji takich elementów żłobkowego/przedszkolnego dnia, jak np. drzemka. Tylko jak to zrobić? Podajemy kilka sprawdzonych sposobów, które działają uspokajająco i wyciszająco nawet na całkiem sporą grupę!

„Na dywanie siedzi jeż, co on robi to my też”

Wariantów dywanowej zabawy, która pomoże w uspokojeniu nawet największych łobuziaków jest naprawdę wiele. Poniżej podajemy jedynie kilka wybranych metod:

  • 1. sposób – tytułowym jeżem z rymowanki staje się jeden z podopiecznych, który w ciszy pokazuje pozostałym dzieciom wymyślone przez siebie gesty/ruchy. Dzieci w trakcie tej zabawy koncentrują się na koleżance/koledze i to dzięki temu w sali momentalnie robi się naprawdę cicho.
  • 2. sposób – „cichy dzwoneczek” – dzieci podają sobie z rąk do rąk dzwoneczek. Cała zabawa polega na tym, aby dzwonek podawać jak najciszej – tak, aby nie wydał z siebie żadnego dźwięku. Podawanym elementem może być także inny instrument lub zabawka wydająca dźwięk – np. niewielkich rozmiarów tamburyn lub grzechotka. To bardzo popularna metoda wyciszenia – stosujący ją pedagodzy przyznają, że naprawdę genialnie sprawdza się nawet w grupach, w których jest problem ze skupieniem uwagi u dzieci.
  • 3. sposób – głuchy telefon – kto z nas nie zna tej zabawy? Ta stara jak świat zabawa zmusza najmłodszych do zaangażowania się we wspólne przekazywanie sobie tajnej wiadomości… to nie tylko działa uspokajająco, ale i pomaga ćwiczyć koncentrację 🙂

Do zabaw tego typu możemy zaliczyć także m.in. zabawę w króla i królową ciszy. Dobrze sprawdzają się także rymowanki dotyczące wyciszenia / uspokojenia – znajdziesz je np. na blogu panimonia.pl.

Wspólny śpiew – czyni cuda!

Kolejnym sposobem na pokonanie gadatliwych podopiecznych i stopniowe uspokojenie nastrojów jest śpiewanie. Czy to naprawdę może być tak proste? Pewnie, że tak! Wspólne śpiewanie razem z dziećmi ma naprawdę olbrzymią moc. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego repertuaru:

  • warto wybierać piosenki, których tempo można swobodnie regulować – „szybkie” utwory będą działały pobudzająco, a stopniowe zwalnianie tempa naprawdę uspokaja. Zapomnijmy zatem o utworach, przy których wykonujemy z dziećmi ćwiczenia ruchowe itp.
  • śpiew stopniowo zamieniamy w nucenie melodii – spokojny ton dodatkowo pomoże maluchom np. zrelaksować się w trakcie późniejszej drzemki;
  • oprócz piosenek świetnie sprawdzi się w tym przypadku także muzyka poważna. Zapoznanie dzieci np. z twórczością Mozarta lub innego znanego kompozytora to oprócz wyciszenia szansa na poznanie maluchów z muzyką klasyczną. W sklepach muzycznych można nawet znaleźć specjalne składanki utworów klasycznych przygotowane z myślą o najmłodszych. Decydując się na muzykę klasyczną obserwuj jednak bacznie grupę – niestety, nie w każdej sytuacji ta taktyka się sprawdza.

Czas ciszy, czyli przedszkolny rytuał

Każda grupa jest inna i każdy nauczyciel ma swoje sprawdzone sposoby uspokojenia podopiecznych. Pomysły pojawiają się z doświadczeniem i obserwacją dzieci. Istnieje jednak kilka sposobów na przyzwyczajenie maluchów do czasu wyciszenia. O czym pamiętać?

  • Czas ciszy wprowadzaj o ustalonej porze – dzieci z czasem przyzwyczają się do regularnego rozkładu dnia i w ten sposób nieświadomie będą spokojniejsze 🙂 . Jasno wyznacz czas, w którym maluchy mogą pozwolić sobie na głośniejszą zabawę. Takie zasady są – wbrew pozorom – naprawdę potrzebne w przedszkolach. Precyzyjny plan dnia ułatwia pracę nauczycieli a dla dzieci stanowi wyraźny sygnał, czego tak naprawdę oczekują od nich opiekunowie.
  • Zabawa na powietrzu / trening – czas odpoczynku w ciszy stosunkowo łatwo można wprowadzić np. po zabawie na przyprzedszkolnym placu zabaw. Dzieci, które stracą dużo energii w trakcie zabawy lub intensywnych zajęć ruchowych szybciej opadają z sił – to właśnie doskonały moment na zregenerowanie sił podczas wyciszenia;
  • Wyciszenie nauczyciela – opiekun przedszkolnej grupy także potrzebuje od czasu do czasu chwili wytchnienia. Jeśli masz do czynienia z wyjątkowo niesfornymi urwisami, próbuj zachować jak najdłużej cierpliwość. Dzieciom udziela się nastrój nauczycieli – jeśli opiekun grupy będzie spokojny, one też wkrótce się wyciszą. Pamiętaj o dostosowaniu tempa wypowiedzi. Nie mów za głośno, a pokazując coś podczas rymowanek wykonuj spokojne ruchy 🙂

Ciekawym sposobem na uspokojenie maluszków są także zajęcia z elementami jogi czy technika CMC, o której wspominaliśmy już w tym artykule na naszym blogu. Wielu pedagogów poleca także specjalne bajki wyciszające połączone np. z ćwiczeniami oddechowymi.

___

Czy wiesz, że noworodki i niemowlęta śpią o różnych porach, bo nie odróżniają dnia od nocy ? Dobowe zapotrzebowanie na sen w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia może wynosić nawet 17 godzin. Później – do ukończenia 1. roku życia niemowlęta potrzebują ok. 12 – 15 godzin snu dziennie. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.