Kibicujemy naszym, czyli o tym, jak zamienić mundialowe potyczki w zajęcia edukacyjne dla najmłodszych

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 to temat, który w ostatnich dniach rozgrzewa nie tylko największych miłośników sportu. Codzienne rozgrywki drużyn z całego świata, które mają miejsce w Rosji pilnie obserwują tysiące kibiców. Emocje związane ze sportem udzielają się także najmłodszym. To doskonały czas na wykorzystanie sportowego nastroju także w przedszkolach. Jak to zrobić? O tym dowiesz się z najnowszego artykułu na naszym blogu.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej a wychowanie

Przypadające raz na 4 lata Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to moment, na który czeka cały piłkarski świat. W związku z tą okazją powstają specjalne piosenki zagrzewające do boju naszych zawodników. Polskiej drużynie kibicują nawet te osoby, które na co dzień w ogóle nie śledzą poczynań Lewandowskiego, Milika czy Błaszczykowskiego. Specjalne Strefy Kibica łączą zupełnie nieznanych sobie ludzi a przed telewizorami w godzinie meczu spotykają się całe rodziny. Jakie wartości możemy przekazać dziecku w związku z tym szczególnym wydarzeniem w historii sportu?

  • patriotyzm – kibicowanie narodowej kadrze to niewątpliwie jeden ze współczesnych sposobów na pokazanie patriotyzmu. Biało – czerwone koszulki, czapki, szaliki i inne akcesoria przydadzą się nie tylko podczas meczu. Na czas mundialu niektórzy w ogóle rezygnują z innych barw 😉 Tymczasem może mieć to o wiele większe znaczenie niż wyłącznie pomoc w kibicowaniu. Przygotowując z dziećmi wspólnie atrybuty kibica uczymy ich szacunku do naszych barw narodowych. Mali kibice przywiązują się do białych i czerwonych kolorów i z dumą prezentują swoje „dzieła”. Ciekawe zajęcia nawiązujące do sportu mogą być elementem wychowania patriotycznego w przedszkolu.
  • wiedza o świecie – chociaż na tym etapie edukacji trudno jeszcze mówić o nauce geografii, warto zaszczepić w dzieciach ciekawość na temat innych narodowości. Piłkarskie potyczki to doskonały pretekst do przeprowadzenia zajęć na temat innych kultur. Mali kibice na pewno chętnie dowiedzą się więcej na temat kultury Japonii czy Kolumbii (to drużyny, z którymi zmagać będzie się polska drużyna w najbliższym czasie). Nawet, jeśli wytłumaczenie maluchom położenia geograficznego tych państw byłoby zbyt skomplikowane, można przekazać im inne treści dotyczące np. kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. To świetny pretekst do nauczenia maluchów kilku podstawowych zwrotów z tego języka lub zapoznania ze sztuką składania papieru.
  • akceptacja dla innych i akceptacja porażki – w grze w piłkę liczą się wyłącznie umiejętności. Nie ma znaczenia ani kolor skóry, ani wzrost, ani żaden inny czynnik. Nieraz nawet największy doping nie jest w stanie pomóc. To kolejna lekcja dla kilkulatków, które dopiero zaczynają dostrzegać różnice pomiędzy różnymi narodowościami. Na przykładzie drużyny sportowej maluchy mogą dowiedzieć się również, jak ważna jest praca w zespole. Możemy to wykorzystać w praktyce organizując dla dzieci np. sportowe zajęcia w grupach.
  • zdrowy styl życia – w dobie coraz większego zagrożenia związanego z otyłością warto wprowadzać do przedszkola zdrowe nawyki. Piłkarskie Mistrzostwa Świata to świetny pretekst do zorganizowania dzieciom zajęć z piłki nożnej lub innej aktywności ruchowej. Kto wie, może w Twojej placówce znajdzie się godny następca największych gwiazd z drużyny trenera Nawałki? Oczywiście, zajęcia fizyczne przyniosą wiele innych korzyści – chociażby większą koordynację ruchową i rozwijanie świadomości własnego ciała. To także doskonały sposób na przekazanie dzieciom fundamentalnej prawdy, że każdy sukces wiąże się z wyrzeczeniami i ciężką pracą nad sobą.

Kilka technik, z których warto skorzystać właśnie teraz

Piłka jest już w grze od kilku dni. Przyszedł czas na Ciebie! Jak wykorzystać piłkarski potencjał najmłodszych w trakcie przedszkolnych zajęć? Oto nasze propozycje:

  • zajęcia z mini piłki nożnej – wystarczy dosłownie kilka atrybutów: piłki, pachołki, szarfy itd. Jeśli jest możliwość, tego typu zajęcia warto przeprowadzić na przedszkolnym placu zabaw. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele – nauka prowadzenia piłki, podawania i strzałów. W przypadku starszych podopiecznych można zorganizować nawet mecz towarzyski, dzięki któremu maluchy nauczą się lepszej współpracy w zespole. W tym przypadku warto nawiązać współpracę z innym przedszkolem w okolicy – każda placówka może wystawić swoją drużynę! Jako nagrodę można przygotować dyplomy i specjalne puchary.
  • zajęcia plastyczne – wspólnie z maluchami można wykonać atrybuty kibica (np. ręcznie malowane koszulki, rysowanie tematycznych plakatów czy wykonywanie biało – czerwonych bransoletek dla piękniejszej części piłkarskiego świata). Można pokusić się także o przygotowanie mini boiska na kształt prawdziwego obiektu sportowego np. z wykorzystaniem plasteliny, kolorowych arkuszy itd.
  • spotkania z ekspertem jeśli jest taka możliwość, warto do przedszkola zaprosić trenera lokalnego klubu lub jednego z rodziców, który „zna się na rzeczy”. Może on przeprowadzić specjalne zajęcia sportowe i dzieci choć przez chwilę będą mogły poczuć się jak prawdziwe piłkarskie gwiazdy! Jeśli w pobliżu placówki znajdują się obiekty sportowe, możemy przygotować wycieczkę na stadion lub na boisko lokalnej drużyny.
  • edukacja geograficzna – warto również zorganizować zajęcia dotyczące flag poszczególnych państw i wspomniane już zajęcia dotyczące kultury innych narodowości. Kibice piłkarskich drużyn chętnie dowiedzą się więcej nie tylko na temat tych państw, z którymi w ramach Mistrzostw Świata będzie musiała zmierzyć się reprezentacja Polski.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 to nie tylko okazja do wspólnych spotkań przed telewizorem czy w Strefie Kibica i wspierania naszej drużyny. To także doskonały pretekst do wprowadzenia kilku ciekawych akcentów sportowych w trakcie zajęć w placówkach dla najmłodszych. Pochwalcie się, jakie pomysły na realizację tego typu zajęć wykorzystaliście w swoich placówkach? 🙂

___

Czy wiesz, że tegoroczny mundial w Rosji jest wyjątkowy z wielu względów? Po raz pierwszy gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej jest kraj położony jednocześnie na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. To również pierwsze mistrzostwa organizowane we wschodniej Europie. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.