Wycieczka dla dzieci w województwie łódzkim. Dokąd warto zabrać podopiecznych?

Dzisiaj kolejny etap podróży po Polsce. Prezentujemy miejsca ciekawe dla najmłodszych nie tylko w Łodzi. W które miejsca warto zabrać najmłodszych w tym województwie? Poznaj nasze propozycje i przygotuj wycieczkę, która na długo zapadnie w pamięć!

Łódź – miasto filmu i włókiennictwa

Chociaż większość turystów jako główną atrakcję Łodzi wymieni z pewnością zabytkową ulicę Piotrkowską, w Łodzi znajdziemy też wiele innych atrakcji.

Bajkowa Łódź

Łódź jest nierozerwalnie związana z aktorstwem i filmem – także tym animowanym. Nic dziwnego, że w różnych miejscach miasta znajdziemy wykonane z brązu figury, które wywołują miłe wspomnienia dorosłych i kojarzą się z dobrze znanymi bajkami dzieci. A może właśnie to dobry pomysł na oderwanie dzieci od współczesnych, animowanych bajek i pokazanie im trochę innego świata? Warto zobaczyć chociaż kilka z nich – uwagę przykuwa Pomnik Wróbelka Ćwirka, który znajduje się nieopodal łódzkiej Palmiarni czy Pomnik Misia Uszatka na ul. Piotrkowskiej.

Muzeum Kinematografii

Kolejna figura należąca do „Bajkowego szlaku” to rzeźby bohaterów bajki pt. „Dziwny świat Filemona i Bonifacego”, która znajduje się przed wejściem do Muzeum Kinematografii. To magiczne muzeum chętnie odwiedzają nie tylko wycieczki szkolne i przedszkolne, ale także turyści indywidualni. Nic dziwnego – we wnętrzu znajduje się wiele ciekawych eksponatów. Maluchy na pewno będą zachwycone szczególnie ekspozycją zlokalizowaną w wieży zabytkowego pałacu Schleibera. Znajdziemy tam najsłynniejszych bohaterów bajek dla dzieci – rodzinę Muminków czy Bolka i Lolka. Co ciekawe, dzieci mogą nie tylko obejrzeć, ale także dotknąć, przytulić się do pluszowych bohaterów i m.in. zajrzeć do budy słynnego Reksia lub do szafy Misia Uszatka. Oprócz zwiedzania Muzeum przygotowuje również specjalne lekcje muzealne o ciekawej tematyce. Proponowane tematy dla najmłodszych to m.in. „Pre-kino. Odbicia, cienie, obrazy” czy „Magiczne seanse z kliszy”. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce Edukacja na stronie Muzeum Kinematografii.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Łodzi?

  • Jeśli podążacie szlakiem turystycznym „Bajkowa Łódź” warto wstąpić do Palmiarni, która stanowi część jednego z większych Ogrodów Botanicznych. W skład Ogrodu Botanicznego w Łodzi wchodzi m.in. Ogród Japoński, Alpinarium czy Skansen Roślinny.
  • W łódzkiej Manufakturze znajduje się także wyjątkowe Centrum Nauki – Experymentarium. Znajdziemy tam wiele interaktywnych wystaw, które przybliżają najmłodszym świat nauki w prosty i kolorowy sposób. W ofercie dla przedszkoli przygotowano także różnorodne warsztaty – np. „Czysta woda” czy „Świat magnesów”.
  • Sporym powodzeniem cieszą się również wizyty w łódzkiej Manufakturze Czekolady, podczas której każdy uczestnik może wykonać własną tabliczkę. Więcej na ten temat na stronie internetowej: manufakturaczekolady.pl.

A może wycieczka za miasto?

Chociaż atrakcji w Łodzi jest naprawdę wiele, wysoka temperatura sprzyja ucieczkom za miasto. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych miejsc, w które warto się wybrać nawet z przedszkolakami.

Rogów…

W odległości ok. 35 km od Łodzi w kierunku Rawy Mazowieckiej znajduje się Rogów. W tej niewielkiej miejscowości mieści się arboretum – wyjątkowy ogród z niespotykanymi nigdzie indziej gatunkami drzew i krzewów. To największy tego typu obiekt w Polsce – znajduje się tu aż 2500 różnych gatunków. Jego część stanowi alpinarium, gdzie można spotkać m.in. kaczki krzyżówki czy zaskrońce. To świetne miejsce nie tylko na spacer – można tu zorganizować zajęcia z rysowania. Teren parku jest olbrzymi a miejsce to od dawna stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych regionu. W Rogowie znajduje się również Muzeum Lasu i Drewna. Jeśli chcesz tam zabrać grupę, warto pamiętać o ustaleniu terminu z pracownikami Muzeum. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

…i okolice

Dla najmłodszych atrakcją może być już sam sposób dotarcia do Arboretum w Rogowie. Na trasie Rogów – Rawa Mazowiecka – Biała Rawska kursuje zabytkowa kolejka wąskotorowa. Przejażdżka tą trasą to niezapomniane przeżycie zwłaszcza dla dzieci, które pierwszy raz korzystają z tego środka transportu. Co ciekawe, na stacji Jeżów znajduje się idealne miejsce na piknik. Od końcowej stacji Rogów dzieli nas już tylko 10 km od Parku Dinozaurów Dino – Park w Kołacinku. Możliwości jest więc tu naprawdę wiele!

Inne miejsca godne polecenia na wycieczkę z kilkulatkami w tym regionie:

  • ZOO Safari w Borysewie – to wyjątkowy ogród zoologiczny. To jedyne miejsce w Polsce, w którym można zobaczyć białego tygrysa bengalskiego i białego lwa. Oprócz możliwości zwiedzania ZOO czy przejażdżki specjalną ZOOkolejką dzieci mogą wziąć udział także w specjalnych zajęciach. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie zoo safari.com.pl.
  • Park Edukacyjno – Tematyczny Mikrokosmos – znajduje się w miejscowości Ujazd w odległości ok. 12 km od Tomaszowa Mazowieckiego. Główną atrakcją Mikrokosmosu są gigantyczne rzeźby owadów i mikroorganizmów. Wielokrotnie większe od oryginałów rzeźby zostały przedstawione bardzo realistycznie, z dużą dbałością o szczegóły. Dla grup zorganizowanych przygotowano specjalną ofertę – więcej: tutaj.
  • Łowicki Skansen Etnograficzny w Maurzycach – wizyta w tym miejscu to świetny sposób na zapoznanie dzieci z „żywą historią”. Będą miały okazję obejrzeć warsztaty rzemiosła ludowego (np. garncarstwa czy hafciarstwa). Na terenie skansenu w sezonie organizowanych jest również wiele imprez tematycznych i konkursów.
  • Muzeum w Nieborowie i Arkadii – można oglądać tam zabytkowy pałac Radziwiłłów i ogród w Arkadii. Dla dzieci w wieku przedszkolnym przygotowano specjalną ofertę łączącą historię z zabawą – kliknij tutaj.

Warto zwrócić uwagę także na Zagrodę Edukacyjną w Konarzewie, Dolinę Skrzatów we Florentynowie czy Ceramilandię w Lutomiersku.

___

Czy wiesz, że w Łodzi – podobnie, jak w Hollywood – znajduje się Aleja Gwiazd? Wmontowane w chodnik płyty przypominają o najsłynniejszych Polakach związanych z filmem i aktorstwem. Znajdziemy tu takie nazwiska, jak Beata Tyszkiewicz, Andrzej Wajda, Cezary Pazura czy Daniel Olbrychski. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.