Własny plac zabaw: korzystna inwestycja. Dlaczego warto?

Posiadanie własnego placu zabaw wiąże się z koniecznością spełnienia odpowiednich wymagań oraz oczywiście ze sporymi nakładami finansowymi. Właściciele przedszkoli, którzy posiadają własne place zabaw przyznają jednak, że ta inwestycja jest naprawdę opłacalna. Dlaczego plac zabaw przy własnym przedszkolu jest lepszy niż ten osiedlowy? Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat korzyści zainwestowania w dostosowany do potrzeb Twoich maluchów plac zabaw.

Plac zabaw: przedszkole kontra osiedle

W związku z tym, że kompletne wyposażenie placu zabaw wiąże się z naprawdę dużym kosztem, wiele placówek korzysta z huśtawek i zjeżdżali należących do osiedli znajdujących się w pobliżu przedszkola. To rozwiązanie ma swoje plusy – przede wszystkim to bezpłatna możliwość skorzystania z placu zabaw. Wybranie się na osiedlowy plac zabaw to jednak całkiem spora wyprawa – szczególnie, gdy to miejsce jest oddalone od przedszkola o spory dystans. Niestety, korzystanie z piaskownic, huśtawek i innych elementów placów zabaw na osiedlu ma więcej wad niż zalet. Trzeba tu wspomnieć o :

 • niekoniecznie dobrym stanie wyposażenia osiedlowego placu zabaw – chociaż w ostatnich latach place zabaw na osiedlach przechodzą kompleksowe remonty, a te znajdujące się na nowoczesnych osiedlach mogą stanowić prawdziwy wzór wyposażenia obiektów tego typu, nadal nie brakuje starych, zdezelowanych placów zabaw, które wieczorami stają się miejscem spotkań dorosłych. Korzystanie przez Twoich podopiecznych ze zniszczonego sprzętu może być ryzykowne. Elementy wyposażenia placu zabaw szybko się niszczą a regularna ich konserwacja i wymiana to niestety ciągle rzadkość. Place zabaw są często także niedostosowane do dużej liczby dzieci – powstaje problem zainteresowania pozostałych maluchów;
 • braku ogrodzenia, toalety itd. – osiedlowy plac zabaw to przestrzeń dostępna dla wszystkich. Nic dziwnego, że można tam znaleźć wiele przykrych niespodzianek – śmieci czy śladów pobytu zwierząt. Problem może stanowić też brak toalety – na tą kwestię trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, gdy przedszkole i osiedlowy plac zabaw dzieli naprawdę spory dystans;
 • hałasie, który może być uciążliwy dla mieszkańców osiedla – duża ilość dzieci na placu zabaw to niewątpliwie spory hałas. Lokatorzy pobliskich bloków mogą być nieprzyzwyczajeni do takiego gwaru. To może prowadzić do napięć a nawet do skarg ze strony mieszkańców osiedla.

Plac zabaw przy przedszkolu – same korzyści!

Posiadanie własnego placu zabaw to niewątpliwie jedna z tych inwestycji, które w pierwszej kolejności realizuje każda placówka edukacyjna, która wokół przedszkola ma odpowiednio duży teren. Konieczność posiadania niewielkiej działki może być w tym przypadku potraktowana jako wada tej opcji. Jeśli zatem jesteś dopiero na etapie wyboru lokalizacji dla swojego przedszkola, zwróć uwagę na to, czy oprócz lokalu istnieje możliwość utworzenia placu zabaw. Dlaczego warto zainwestować we własny plac zabaw?

 • To po prostu wygodne – inwestując w plac zabaw przy placówce masz pewność, że będzie on dostępny dla Twoich podopiecznych w dowolnej chwili. W ten sposób ułatwisz pracę nauczycielom przedszkola – nie będą już musieli organizować specjalnej „wycieczki” na plac zabaw, co często wiąże się z koniecznością zorganizowania dodatkowej opieki;
 • Plac zabaw przy przedszkolu jest ogrodzony – to daje pewność, że korzystają z niego wyłącznie osoby do tego uprawnione. Eliminujesz w ten sposób problem puszek i butelek po napojach alkoholowych a także innych śmieci, którymi dzieci mogą się skaleczyć. Ogrodzenie gwarantuje także zdecydowanie łatwiejsze utrzymanie porządku – na placu zabaw przy przedszkolu na pewno nie znajdziemy „śladów obecności psów” J
 • Masz kontrolę nad wyposażeniem – zniszczone elementy można szybko wymienić a to gwarantuje maluchom naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzieci będą korzystać ze sprawdzonych urządzeń z odpowiednimi atestami a wszyscy pracownicy przedszkola odetchną z ulgą. Ryzyko wypadku na dostosowanym do potrzeb kilkulatków placu zabaw jest zdecydowanie mniejsze. Co więcej, place zabaw przy przedszkolach są zdecydowanie lepiej dostosowane do sporej gromadki maluchów – w przeciwieństwie do osiedlowego wyposażenia. Jeśli masz miejsce i odpowiednie środki finansowe możesz skusić się nawet na naprawdę imponujące zestawy zabawowe (przykład takiego wyposażenia znajdziesz pod tym linkiem).
 • Znika problem korzystania z toalety – dziecko zgłaszające się do nauczyciela z pilną potrzebą można odprowadzić po prostu do toalety znajdującej się w przedszkolu.

Plac zabaw przy przedszkolu – czy naprawdę jest potrzebny?

Oczywiście, że tak! Zabawa na powietrzu rozwija dzieci wielokierunkowo. Wśród wielu pozytywnych aspektów zabawy na placu zabaw możemy wymienić m.in.:

 • rozwój równowagi, koncentracji i koordynacji ruchowej,
 • poznanie swojej siły,
 • rozwój wyobraźni i kreatywności,
 • rozwój układu nerwowego,
 • zdolność do oceny ryzyka i planowania ruchu,
 • współdziałanie obu półkul mózgowych,
 • rozwój współpracy ze sobą poszczególnych części ciała, nauka upadania, rozwój motoryki małej,
 • budowanie wzajemnych relacji pomiędzy dziećmi, współpraca w zespole i rozwiązywanie konfliktów.

___

Czy wiesz, że największy plac zabaw w Europie znajduje się w Bennebroek w Holandii? Linaeushof – bo tak nazywa się ten obiekt – to miejsce, w którym do dyspozycji najmłodszych jest ponad 350 różnego rodzaju atrakcji. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

 

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.