Znany i nieznany Beskid Śląski. Gdzie warto zabrać grupę kilkulatków?

Kontynuujemy naszą podróż po Polsce. Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wyjątkowymi propozycjami wycieczek dla przedszkolaków z okolic Bielska – Białej, Żywca i Wisły. Jakie oryginalne, ciekawe miejsca warto zobaczyć z podopiecznymi?

Przedstawiamy kilka różnorodnych propozycji, które przybliżają wyjątkową kulturę Beskidu Śląskiego. Nie zapominamy także o miłośnikach przyrody i parków tematycznych!

Kozia Zagroda w Brennej

Miejsce, w którym możemy z bliska przyglądać się kulturze mieszkańców Beskidu Śląskiego. Odbywają się tutaj warsztaty przybliżające m.in. tradycję pasterską tego regionu. Najmłodszym z pewnością spodoba się możliwość karmienia zwierząt, oprowadzanie po tutejszej chacie i gazdowska uczta. Oprócz warsztatów wyrobu sera w ofercie Koziej Zagrody znajdziemy także warsztaty wypieku chleba na zakwasie i warsztaty wyrobu świątecznych pierników. Szczegółowe informacje na temat oferty Koziej Zagrody znajdziesz na stronie internetowej: koziazagroda.com.

Muzeum Flory i Fauny w Jaworzu

To jedyny tego typu obiekt na południu Polski. W Muzeum Flory i Fauny Morskiej i Śródlądowej. Pozwala zanurzyć się w głębi oceanu i poznać podmorskie gatunki. Chociaż to Muzeum składa się z dwóch niewielkich salek, ilość eksponatów jest naprawdę oszałamiająca. Oprowadzanie grupy przez przewodnika sprawia, że nie tylko dzieci mogą dowiedzieć się więcej o podmorskim życiu. Na terenie obiektu znajduje się również niewielka sala kinowa – po wcześniejszym uzgodnieniu można zobaczyć tam ciekawe filmy, jeszcze lepiej obrazujące podwodny świat przyrody. Więcej informacji na temat tego Muzeum znajdziesz pod adresem: muzeum.jaworze.pl.

Chlebowa chata w Górkach Małych

Kolejną propozycją jest wizyta w skansenie w miejscowości Górki Małe. Tam możemy pokazać dzieciom, jak toczyło się życie na wsi 50 a nawet 100 lat temu. Gospodarze „Chlebowej chaty” nie tylko przedstawiają ciekawostki dotyczące domowego wypieku chleba czy pozyskiwania masła lub twarogu. Wybierając się tam na wycieczkę można dowiedzieć się więcej także o żniwach i procesie obróbki ziarna. Nie zabraknie również ciekawostek związanych z procesem pozyskiwania miodu. W ramach spotkania przewidziana jest aromatyczna degustacja chleba i innych domowych wyrobów.

Grupy zorganizowane mogą skorzystać również z możliwości zorganizowania ogniska pod zadaszoną wiatą. Właściciele „Chlebowej chaty” umożliwiają również skorzystanie z ogrodzonej łąki na gry i zabawy. Więcej na temat tego miejsca dowiesz się wchodząc na stronę: chlebowachata.pl.

Leśny Park Niespodzianek  w Ustroniu

W Ustroniu Zawodziu, przy ul. Zdrojowej 16 mieści się niezwykły obiekt – jest to Leśny Park Niespodzianek. To nietypowa szansa dla najmłodszych na bezpośredni kontakt z naturą. Teren parku to około 15 ha a długość ścieżek przygotowanych z myślą o turystach to ponad 3,5 km. Co można zobaczyć w Leśnym Parku Niespodzianek?

Na terenie Leśnego Parku funkcjonuje m.in. sokolarnia. To miejsce, w którym można zobaczyć ponad 30 różnych gatunków drapieżników. Dużą popularnością cieszy się również sowiarnia, która stała się domem dla wielu gatunków sów. W Leśnym Parku organizowane są codziennie pokazy lotów drapieżników i sów (w ściśle wyznaczonych godzinach). To jednak nie koniec atrakcji. Możemy zobaczyć tu również żubry, dziki i inne, leśne zwierzęta. Dla najmłodszych przygotowano specjalną Aleję Bajkową z ruchomymi instalacjami. Na terenie Leśnego Parku Niespodzianek funkcjonuje również Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, w którym można podziwiać ekspozycje zwierząt z różnych stron świata. A to wszystko z malowniczym widokiem na Beskid Śląski! Więcej informacji znajdziesz na stronie www Leśnego Parku Niespodzianek:  lesnypark.pl.

Dla miłośników szalonych atrakcji

W ostatnim czasie szalenie popularne stały się parki tematyczne. W stosunkowo niewielkiej odległości znajduje się również kilka tego typu miejsc:

  • Dream Park w miejscowości Ochaby Wielkie (ok. 20 km na północ od Ustronia) – atrakcjami tego parku rozrywki są m.in. dom do góry nogami, zwierzęta tropikalne czy małpi gaj. Szczegółowe informacje znajdziesz pod tym linkiem.
  • Dinozatorland – Park Rozrywki w Zatorze to chyba najpopularniejszy tego typu obiekt w Polsce. Znajduje się ok. 40 km na północny wschód od Bielska – Białej. Zatorland dla grup zorganizowanych ma specjalną propozycję: wstęp na jednym bilecie do jednego lub kilku parków tematycznych. W tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszy się Dinozatorland z największym na świecie ruchomym dinozaurem. Więcej informacji – kliknij tutaj.
  • Inwałd Park – zlokalizowany w odległości ok. 30 km na wschód od Bielska – Białej. Oprócz Dinolandii i Parku Miniatur w tym parku tematycznym znajdziemy również m.in. średniowieczną osadę. Przedszkolne grupy mogą skorzystać również z warsztatów „Mali odkrywcy poznają życie w dawnych czasach”, których obowiązkowym elementem jest wizyta u tutejszego smoka. Po więcej informacji zajrzyj tutaj.

___

Czy wiesz, że to właśnie w Beskidzie Śląskim ma swój początek najdłuższa rzeka Polski – Wisła? Źródło tej najpopularniejszej rzeki w Polsce jest zlokalizowane na stokach Baraniej Góry. Tymczasem  dooplacenia.pl to aplikacja, która informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.