Nieodpieluchowane dziecko w przedszkolu. Czy pampersy w placówkach dla najmłodszych przeszkadzają w nauce samodzielnego korzystania z toalety?

Adaptacja w przedszkolu to nieraz bardzo długi proces. To ważne nie tylko ze względu na przyzwyczajenie dziecka do przebywania w grupie, zmianę rozkładu dnia czy przebywanie pod opieką obcych osób. Problem pojawia się często także w… korzystaniu z toalety. Nic dziwnego, że do niektórych przedszkoli przyjmowane są maluchy z pampersami. Z tego artykułu dowiesz się, czy to dobry pomysł i jakie informacje na ten temat możemy znaleźć w obowiązujących przepisach.

Dlaczego nie dla pampersów?

 • Zrezygnowanie z pieluch to nauka samodzielności – chociaż na efekty trzeba czasem naprawdę długo czekać, w końcu musi nadejść moment, w którym maluch zrezygnuje z pampersów.
 • Pampersy mogą powodować odparzenia na delikatnej skórze dziecka. Pomimo, że w sprzedaży dostępne są produkty dla starszych dzieci i tak może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój malucha.
 • W pewnym wieku dzieci osiągają gotowość fizjologiczną i same zaczynają ściągać pieluchy – zwłaszcza, gdy widzą, że inne dzieci w ich otoczeniu nie korzystają z pieluch. Przedłużanie „na siłę” czasu noszenia pieluchy niczemu nie służy. Podstawą jest tu obserwacja dziecka – niektóre mogą osiągnąć wspomnianą gotowość nawet w wieku 18 mies. Korzystanie z pampersów pomimo gotowości dziecka do rezygnacji z pieluch może spowodować problemy z odzwyczajeniem malucha w przyszłości.
 • Pampersy w przedszkolu to często oznaka „leniwego podejścia rodziców do kwestii odpieluchowania. Zdarzają się przypadki, w których rodzice uważają, że to przedszkole nauczy dziecko korzystania z toalety a sami nie muszą się w to angażować. Przyzwolenie na korzystanie z pampersów w placówce może utwierdzić ich w tym przekonaniu.

Pampersy w przedszkolu

 • Pampersy sprawdzą się przede wszystkim w przypadku dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Czas, jakiego potrzebują na osiągnięcie gotowości fizjologicznej może zdecydowanie się wydłużyć.
 • Korzystnie z pampersów zdecydowanie zmniejsza ryzyko zabrudzenia dywanów, zabawek i innych elementów wyposażenia przedszkola. W ten sposób można uniknąć problemu, kto i kiedy ma posprzątać te „przykre niespodzianki”.
 • Pieluchy w przedszkolu to nieraz spełnienie oczekiwań rodziców – czasem pomaga w komunikacji. Gdy w placówce jest zakaz korzystania dzieci z pampersów, niektórzy rodzice próbują to zataić przed nauczycielami przedszkola. Jeśli pampersy są stosowane tylko przejściowo mogą dodatkowo pomóc w utrzymaniu porządku w grupie.

Przepisy, do których trzeba się dostosować

Decydując się na możliwość korzystania z pampersów w placówce trzeba spełnić odpowiednie wymagania. Możemy o nich przeczytać przede wszystkim w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. 2017, poz. 1657). Link do tego rozporządzenia znajdziesz klikając tutaj. Szczegółowe wytyczne można uzyskać także kontaktując się z Powiatową Stacją Sanitarno – Emidemiologiczną w swoim regionie.

Co trzeba wiedzieć?

 • pampersy muszą być przechowywane w przeznaczonym do tego miejscu – najłatwiej zrobić to poprzez przygotowanie specjalnych szafek dla każdego dziecka. Podobnie wygląda kwestia nocników – każdy z nich powinien stać na innej półce. Zużyte pampersy powinny być od razu usuwane do specjalnego kosza na śmieci a najlepiej na zewnątrz.
 • powinna być zapewniona miska ustępowa i umywalka – 1 na nie więcej niż 15 dzieci. Trzeba zainwestować także w brodzik lub inne miejsce do podmywania maluchów. Ten wymóg należy spełnić także w przypadku, gdy nie przyjmujemy do przedszkola dzieci z pampersami.

Co można zrobić?

Pomimo zakazu mogą pojawić się problemy z wyegzekwowaniem zasad panujących w przedszkolu. Jak rozwiązać ten problem?

 • zapis w regulaminie placówki na temat przyjmowania dziecka – już na tym etapie maluch musi sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne;
 • kontrola podczas przyjmowania dzieci do placówki – jeśli zauważysz, że dziecko ma na sobie pampersa, poproś rodziców o zdjęcie pieluchy;
 • dialog z rodzicami – kluczowa kwestia w tej delikatnej sprawie. Jeśli rodzice po powrocie dziecka do domu zakładają mu pampersy, szansa na nauczenie kilkulatka samodzielnego korzystania z toalety jest naprawdę nikła. W tym przypadku potrzebna jest konsekwencja – w domu, jak i w przedszkolu powinny panować te same zasady. Wtedy dziecko szybciej przestawi się na „normalny” tryb korzystania z toalety. Jeśli problem jest poważniejszy niż mogłoby się wydawać, doradź rodzicom konsultację z przedszkolnym psychologiem lub lekarzem urologiem.;
 • trening czystości – najlepiej zacząć go już od samego początku. Kilkulatki bardzo szybko się uczą, także przez naśladownictwo innych dzieci z grupy. Oczywiście, trzeba będzie przygotować się niejedną „wpadkę”, ale po pewnym czasie problemy z wołaniem na czas powinny ustąpić.

___

Czy wiesz, że materiałem, który chłonął wilgoć w pierwszych pieluchach dzieci naszych pradawnych przodków był mech? Przywiązywano go np. za pomocą foczej skóry. Prawdziwy przełom w ewolucji dziecięcej pieluchy nastąpił jednak dopiero, gdy Walter Hunt wynalazł agrafkę.  Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach. 

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.