Ciepło, ciepło, gorąco… Przedszkole w upale. O czym pamiętać?

Tegoroczne lato daje się we znaki mieszkańcom wszystkich regionów Polski. Tropikalnie wysokie temperatury nie ułatwiają życia ani rodzicom, ani dzieciom. Choć wielu z nas wyglądało prawdziwego, upalnego lata szybko okazało się, że zbyt wysoka temperatura naprawdę utrudnia normalne funkcjonowanie. Upały potrafią być naprawdę groźne. Jak dbać o podopiecznych przedszkola w najgorętsze dni w roku?

Woda, woda i jeszcze raz woda

W wysokiej temperaturze organizm bardzo szybko traci wodę. To dotyczy nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Bardzo ważne jest więc zabieranie ze sobą wody do picia dla dzieci np. podczas wyjścia na przedszkolny plac zabaw. Mały organizm zdecydowanie szybciej może się przegrzać niż organizm dorosłego człowieka. Podawanie dzieciom większych ilości wody w upalne dni może pomóc chronić je przed udarem cieplnym. Nawadnianie organizmu sprawi, że nawet bardzo wysokie temperatury będą mniej odczuwalne. Warto przypominać dzieciom o piciu – w zabawie maluchy mogą o tym zapomnieć i przez to doprowadzić do wzrostu temperatury małego ciałka.

Cień

Bezpośrednie wystawienie na promienie słoneczne może mieć bardzo groźne konsekwencje dla zdrowia kilkulatków. Gdy temperatura przekracza 30oC trudno wytrzymać nawet w cieniu… Wybierając się na plac zabaw warto szukać przewiewnych miejsc i zabezpieczać dzieci dodatkowo przed promieniami słonecznymi.

Przebywanie na zewnątrz

Najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać organizując dzieciom zabawy na powietrzu to:

 • czapeczki chroniące przed słońcem – prawdziwy must have w każdym przedszkolu. Pamiętajmy, aby przypomnieć rodzicom o konieczności przynoszenia do przedszkola nakryć głowy dla swoich pociech. Zapewne trzeba będzie wypracować sobie swój własny sposób na radzenie sobie z zapominalskimi rodzicami – niestety, zalecenia nauczycieli bardzo często są ignorowane przez rodziców… W miarę możliwości warto wyposażyć placówkę w specjalne chusty dla dzieci lub inne nakrycia głowy, które umożliwią zabawę także dzieciom „zapominalskich”. Istnieją także inne rozwiązania tego problemu – np. zorganizowanie dzieciom, które nie mają czapeczek zabaw pod drzewem w cieniu.
 • ochrona przed promieniami słonecznymi – temat kremów z filtrami przeciwsłonecznymi podjęliśmy już w tym artykule na naszym blogu. Pamiętaj o wyborze kosmetyków dostosowanych do potrzeb dzieci i bezpiecznych dla najmłodszych. Najlepszym rozwiązaniem tej kwestii będzie na pewno konsultacja z rodzicami.
 • odpowiednie godziny wyjścia – nawet, jeśli życie w przedszkolu toczy się w określonym porządku, warto dostosować godziny wyjścia z podopiecznymi na zewnątrz do warunków atmosferycznych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z przebywania na placu zabaw w godzinach 10 – 16. Jeśli to niemożliwe, unikajmy zabawy na zewnątrz w godzinach 11 – 15: to właśnie o tej porze dnia jesteśmy najbardziej narażeni na działanie promieni słonecznych.
 • ustal zasady – utrzymujące się przez kilka dni wysokie temperatury mogą stanowić niemałą zagwozdkę dla nauczycieli przedszkola. Wychodzić z dziećmi na spacer czy nie? Najprostszym rozwiązaniem wątpliwości jest umieszczenie stosownego zapisu w statucie placówki – może być tam informacja o rezygnacji ze spacerów np. wtedy, gdy IMGW wyda ostrzeżenie II stopnia o upałach. Informacje o aktualnych warunkach meteorologicznych można znaleźć na stronie imgw.pl w zakładce „ostrzeżenia meteorologiczne”.

Basen w przedszkolu?

To brzmi jak spełnienie marzeń przedszkolaków! Coraz częściej nowoczesne przedszkola oferują dzieciom nie tylko możliwość skorzystania z wyjazdów na basen, ale także i wprowadzają do oferty zajęcia na basenie w przedszkolu. Jeśli chcesz wprowadzić w swojej placówce taką możliwość, musisz przygotować się na spore zmiany – przygotowanie miejsca na basen, przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych i dostosowanie placówki do wszystkich wymogów związanych m.in. z zasadami bezpieczeństwa czy z kontrolą jakości wody w przedszkolnym basenie może być skomplikowane. Trzeba będzie też zadbać o wykwalifikowanych instruktorów, którzy będą czuwać nad nauką pływania. Z drugiej strony taka oferta może podziałać jak magnes i przyciągnąć kolejnych rodziców 😉

Ciekawą alternatywą dla basenu w przedszkolu jest także kurtyna wodna. Ceny kurtyn wodnych w zależności od rozmiaru zaczynają się już nawet od kilkudziesięciu złotych. Ta wodna atrakcja na pewno dostarczy dzieciom wiele frajdy i przyjemnie schłodzi powietrze w pobliżu przedszkola.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego

Zastosowanie środków ostrożności, które ochronią nas i podopiecznych przedszkola przed upałem powinno zniwelować ryzyko udaru słonecznego u dzieci. Warto jednak wiedzieć, jakie są pierwsze objawy udaru słonecznego i co robić, gdy zauważmy je u dzieci.

Udar słoneczny jest wywołany bezpośrednim wzrostem temperatury ciała dziecka. To bardzo niebezpieczny stan, który w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do zagrożenia życia. Do głównych objawów udaru słonecznego należą m.in.:

 • gorączka,
 • bóle głowy,
 • nudności, wymioty i/lub biegunka,
 • utrata przytomności,
 • zaczerwienienia lub poparzenia skóry.

Co zrobić, gdy zauważymy pierwsze objawy?

 • przenieść dziecko w przewiewne i w miarę możliwości chłodne miejsce;
 • rozpiąć ubranie, umożliwiając tym samym oddawanie ciepła do otoczenia;
 • jeśli dziecko jest przytomne, podawać mu do picia wodę;
 • robić zimne okłady (na głowę i szyję dziecka) w celu zmniejszenia temperatury ciała.

W razie wątpliwości trzeba od razu wezwać pogotowie – można to zrobić pod nr alarmowym 112 lub 999.

___

Czy wiesz, że najwyższa temperatura w cieniu odnotowana na świecie to aż 57,8 oC ? Ten rekord wystąpił w Libii w 1922 r.  Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.