Bawełniana torba DIY – przydatny gadżet, który możesz wykonać wspólnie z kilkulatkami!

Szukasz sposobu na prezent? Chcesz zaskoczyć rodziców a może szukasz unikatowego pomysłu na podziękowanie dla nauczycielki przedszkola, która kończy swoją drogę zawodową? A może po prostu chcesz przygotować dla dzieci zupełnie inne zajęcia plastyczne niż dotąd? W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jak krok po kroku w szybki i prosty sposób wykonać własnoręcznie bawełnianą torbę. Daj się ponieść fantazji!

Kolorowy nadruk? Nie tylko!

Zapewne niejednokrotnie widziałaś/eś w różnych miejscach bawełniane torby z przeróżnymi nadrukami. Często są to zabawne sentencje, które dają wyraz poczucia humoru właściciela. Mogą także stanowić świetną i – przede wszystkim – funkcjonalną pamiątkę z wakacyjnych podróży. Chociaż bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się torby z gotowymi nadrukami, które kosztują czasem dosłownie kilka złotych, o wiele bardziej interesujące są te ręcznie malowane.

Bawełniane torba – pomysł na zajęcia 

Co ciekawe, taką bawełnianą torbę możesz wykonać razem z dziećmi w ramach zajęć plastycznych w swojej placówce. Wykonanie torebki jest bardzo proste – wystarczy zaopatrzyć się w kilka najpotrzebniejszych przedmiotów. W jaki sposób można wykorzystać później taką torebkę? Możemy ją zabrać:

  • na zakupy – bezapelacyjnie najpopularniejsze zastosowanie. Bawełniane torby są bardzo pojemne a jednocześnie łatwo schować je do innej torebki i wykorzystać w razie potrzeby;
  • na wycieczkę lub piknik – pomieszczą przekąski i napoje oraz inne przydatne rzeczy zabierane na piknik do parku czy krótką wycieczkę;
  • do przedszkola – jako miejsce do przechowywania akcesoriów plastycznych lub innych przedmiotów należących do podopiecznych.

Co będzie potrzebne do wykonania bawełnianej torby DIY?

Wykonanie tej praktycznej ozdoby wymaga odpowiedniego przygotowania. O czym musimy pamiętać w pierwszej kolejności?

  • bawełniana torba – najważniejszy element. Na pewno sprawdzą się tu najlepiej gotowe torby, które w sprzedaży są dostępne w najróżniejszych kolorach. Można je znaleźć w sklepach z artykułami papierniczymi, sklepach turystycznych (np. tutaj) , w supermarketach a nawet na Allegro.
  • akcesoria malarskie – najbardziej popularne są farby akrylowe, ale mamy także wiele innych możliwości. Sporym zainteresowaniem cieszą się także specjalne pastele do tkanin czy pisaki. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na farby trzeba wyposażyć się dodatkowo w pędzelki.
  • zabezpieczenie terenu” – każdy, kto chociaż raz organizował zajęcia plastyczne dla najmłodszych doskonale wie, o czym mowa 🙂 . Szczególnie zabawa farbami może stanowić ryzyko dla dywanów, podłogi, ławek i innych elementów wyposażenia przedszkola. Trzeba pamiętać także o zabezpieczeniu samej torby – wystarczy podłożyć pod nie kartonik, aby uniknąć zaginania torby w trakcie malowania i zniszczenia efektu końcowego przed wyschnięciem farby. Ważne: podłożenie kartonu zapobiegnie również przeciekaniu farby przez torbę. Płynna postać farb akrylowych może wprowadzić sporo zamieszania – nawet pomimo tego, że wysychają one naprawdę szybko. O włożeniu do środka kartki lub kawałka tektury warto pamiętać także podczas malowania specjalnymi pisakami – te również mogą „przebijać” przez torbę.
  • przygotowanie miejsca (i żelazka) – jeśli torba będzie malowana z użyciem farb akrylowych konieczne jest dodatkowo zorganizowanie przestrzeni, w której farbki „spokojnie” wyschną. Oprócz tego, w przypadku tego wariantu trzeba będzie jeszcze pamiętać o zaprasowaniu nadruku przez warstwę papieru do pieczenia już po wyschnięciu (po przewróceniu na lewą stronę). Zaprasowanie namalowanych kształtów zabezpieczy farbę przed odpryśnięciem i dzięki temu tak przygotowana torba przetrwa niejedno pranie.

Jak zamienić zwykłą, bawełnianą torbę w prawdziwe dzieło sztuki?

Na zwykłych, bawełnianych torbach możemy namalować tak naprawdę wszystko – od kwiatków i zabawek, poprzez miejsca kojarzące się z naszą miejscowością aż do okolicznościowych grafik. Na czarnym lub białym tle świetnie wyglądają nawet dziecięce szlaczki J Najlepiej zaplanować sobie pracę wcześniej – np. poprzez przygotowanie odpowiedniego szablonu. Łatwym sposobem na zamalowanie tylko wybranych miejsc jest użycie taśmy izolacyjnej – w ten sposób na trwałe zakrywamy miejsca, które później możemy zamalować zupełnie inaczej. To naprawdę kreatywne zajęcie!

Farby, pastele czy pisaki?

Jak już wspomniałam wyżej, do wyboru mamy kilka produktów, które pomogą wykonać fantastyczne, kolorowe wzory na bawełnianych torbach. Zastanawiasz się, który z nich wybrać? Oto największe wady i zalety:

  • farby akrylowe – sprawdzone od lat nie tylko przez profesjonalnych malarzy. Dobrze zabezpieczone nie tracą kolorów nawet przez wiele lat. Wymagają jednak większej ostrożności i uwagi. Pułapką może okazać się ich szybkie schnięcie – z jednej strony to dobrze, bo namalowany na torbie wzorek schnie dosłownie w kilka minut. Z drugiej strony, zaschnięte farby czasem trudno rozrzedzić (używa się w tym celu wody) a chwila nieuwagi może wiązać się z nieestetycznymi plamami na torbie;
  • pastele – niewątpliwie prostsze w użyciu niż farby – pozwalają rysować dowolne szlaczki bez użycia pędzelków. Wiele osób przekonuje jednak, że są mniej trwałe niż farby;
  • pisaki – świetny dodatek do farb lub pasteli. Czasem są dołączone od razu do opakowania pasteli do tkanin (taki zestaw oferuje nam np. firma Pentel) Mogą być wykorzystywane samodzielnie, ale wymagają o wiele większej precyzji.

____

Czy wiesz, że bawełna jest znana ludzkości od ponad dwunastu tysięcy lat?  Jest ona też uważana za jeden z najbardziej naturalnych materiałów świata. Jednocześnie bawełna ma ponad 30 nazw handlowych! Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.