Dystans w życiu zawodowym nauczyciela przedszkola. Dlaczego nawiązywanie zbyt bliskich relacji z dziećmi może być groźne?

Praca z dziećmi, szczególnie najmłodszymi wymaga odpowiednich umiejętności. Wiele osób, kończąc studia na kierunkach dotyczących edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej musi stanąć przed odpowiedzią na pytanie: czy poradzę sobie w pracy z grupą maluchów? Przystępując do pracy w żłobkach, przedszkolach lub innych placówkach dla najmłodszych można wpaść w pułapkę nawiązywania zbyt bliskich relacji z podopiecznymi. Choć na ogół nie jest to nic złego a jedynie wyraz zaangażowania nauczyciela/opiekuna w pracę, czasem może doprowadzić do poważnych kłopotów. Co zrobić?

Problemy, które mogą wyniknąć ze zbytniego zaangażowania się w obowiązki

Zaangażowanie w pracę to niewątpliwie pożądana cecha u pracowników każdej branży. Nie da się jednak ukryć, że przejmowanie się sytuacją w pracy może mieć zły wpływ zarówno na nauczycieli czy innych pracowników placówki dla najnowszych, jak i podopiecznych a nawet rodziców. O co chodzi?

  • kumulowanie stresu – często stresujemy się zupełnie niepotrzebnie. Mówi się nawet, że 40% spraw, którymi się martwimy w ogóle się nie wydarzy. Przejmowanie się sytuacją rodzinną dziecka lub strach np. przed wyjściem na wycieczkę z uwagi na ryzyko wypadku to tylko przykłady sytuacji, które mogą być źródłem stresu nauczycieli przedszkola. Tymczasem praca z małymi dziećmi jest naprawdę nieprzewidywalna i nawet przerobienie wszystkich możliwych scenariuszy wydarzeń może nie wystarczyć. Kumulowanie stresu ma potwierdzony negatywny wpływ na organizm i jest to nie tylko rozdrażnienie, bóle głowy czy nadmierna potliwość, ale nawet zanik łaknienia czy nieregularne cykle miesiączkowe. Zatem: nie przejmuj się! Więcej na temat metod radzenia sobie ze stresem znajdziesz w tym artykule;
  • obawy rodziców – jeśli nauczyciel lub opiekun dodatkowo chce się wykazać np. poprzez organizowanie na zakończenie przedszkola „pożegnalną imprezę” dla absolwentów placówki w swoim domu to dla większości rodziców znak, że „coś tu nie gra”. Chociaż motywacja takiego nauczyciela wcale nie musi być związana z zagrożeniem dla dzieci, rodzice wolą jednak dmuchać na zimne. Warto budować relacje opierające się na wzajemnym zaufaniu, ale z drugiej strony nie zapominajmy o dystansie do życia zawodowego. Nie polecamy mieszania tych dwóch stref – na dłuższą metę nie sprzyja to ani życiu rodzinnemu pracowników przedszkola, ani nie poprawia relacji między przedszkolem i rodzicem. Festyn, wycieczka? Pewnie, ale tylko ze środków przedszkola lub składki rodziców.
  • bezgraniczne zaufanie dzieci – czy to może być wadą? Wbrew pozorom tak. Nawiązanie bliskiej relacji z podopiecznymi jest konieczne – dzięki temu maluch szybciej aklimatyzuje się w placówce, chętniej nawiązuje relacje z innymi dziećmi i bierze udział w zajęciach, ale mogą wynikać z tego także pewne zagrożenia. Tutaj przede wszystkim trzeba pamiętać o uczuleniu maluchów na różnice pomiędzy „ciocią z przedszkola” a nieznajomymi.

Tak czy nie dla cioci z przedszkola?

Jeśli nakazujemy maluchom zwracanie się do nauczycieli per „ciociu”, kilkulatek może mieć problem z zauważeniem różnicy pomiędzy życzliwą mu osobą a kimś, kto może mu wyrządzić krzywdę. Wyobraźmy sobie taką sytuację: dziecko zwraca się do pań w przedszkolu „ciociu”, chociaż zupełnie tego nie rozumie i nikt mu tego nie wytłumaczył. Nie ma też pomiędzy nimi żadnego pokrewieństwa. W takiej sytuacji obca osoba o wiele łatwiej może zmanipulować dziecko, podobnie przedstawiając się jako ciocia lub wujek. Mimo, że porwania dzieci należą do rzadkich przypadków, warto zastanowić się nad tym choć przez chwilę.

Zwolennicy zwracania się do opiekunów „ciociu” przekonują, że w ten sposób gwarantujemy dziecku poczucie bezpieczeństwa i nawiązujemy z nim bliższą więź. Dla wielu osób związanych z edukacją najmłodszych zwracanie się per „Pani” tworzy niepotrzebną barierę pomiędzy dzieckiem a nauczycielem. To bardzo subiektywna kwestia, więc nauczyciel zmieniając miejsce pracy może natknąć się na zmianę o 180o.

Podobnych przykładów można podać zdecydowanie więcej – wystarczy wspomnieć tu chociażby o wyznaniach miłości ze strony dzieci. Jak Ty zareagujesz, gdy powie Ci, że Cię kocha? Z pewnością każdy nauczyciel zareaguje w trochę inny sposób. Niezależnie od tego, jaką taktykę przyjmiemy, warto przede wszystkim myśleć o podopiecznych i o zachowaniu tak zwanego zdrowego rozsądku. Dystans do życia zawodowego pozwoli nawiązać lepsze kontakty z rodzicami. W tym wszystkim warto pamiętać także o sobie – stabilna, spokojna sytuacja w pracy na pewno będzie miała przełożenie na życie prywatne.

___

Czy wiesz, że równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym to jeden z najbardziej motywujących czynników do pracy dla 22 % Polaków? Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.