Perfekcyjna strona internetowa. Co musisz wiedzieć, jeśli Twoja placówka jeszcze nie ma swojego miejsca w sieci?

Aby odnieść sukces w każdej właściwie dziedzinie trzeba odpowiednio się zareklamować. Perfekcyjnie przygotowana strona internetowa może zdecydowanie pomóc Ci w prowadzeniu placówki i pozyskiwaniu nowych rodziców. W ostatnich latach w sieci pojawiło się naprawdę dużo witryn opisujących działalność konkretnego przedszkola czy żłobka. Nadal jednak wiele osób podchodzi z dystansem do tworzenia strony www tego typu placówek. Skorzystaj z naszych rad i przygotuj się do odniesienia prawdziwego sukcesu!

Strona internetowa to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów dotarcia do potencjalnego klienta. Każdy z nas codziennie korzysta z sieci – czy to przez tradycyjne wyszukiwarki, czy też za pośrednictwem portali społecznościowych. Inteligentne telefony, tablety i inne tego typu urządzenia sprawiły, że w dzisiejszych czasach Internet faktycznie oplata nas jak sieć. Nic dziwnego, że współczesny marketing przeniósł się właśnie w wirtualny świat. O tym, dlaczego założenie strony www jest tak ważne mogłaś/mogłeś już przeczytać w naszych artykułach o popularyzacji przedszkola oraz o folderze reklamowym. A zatem – do dzieła!

Co koniecznie musi się znaleźć na stronie www  Twojej placówki?

Strona internetowa to tak naprawdę współczesna wizytówka. Muszą się na niej znaleźć podstawowe informacje kontaktowe – adres, telefon czy kontakt e-mail. Oprócz nich warto na Twojej witrynie powinna się znaleźć:

  • godziny pracy – to chyba najważniejsza informacja. Jest to w wielu przypadkach główny czynnik decydujący o wyborze placówki przez rodziców. Zwróć uwagę na tą informację szczególnie, gdy Twoja placówka działa dłużej niż w stacjonarnych godzinach pracy przedszkoli/żłobków,
  • opłaty – kolejna informacja, o której chce wiedzieć każdy rodzic. Chociaż wysokość opłat czasem jest pilnie strzeżona przez placówki, na ogół jednak każdy ma dostęp do cennika. Pamiętaj, aby umieścić na stronie www nie tylko wysokość czesnego, ale także i opłaty za posiłki itd.,
  • oferta edukacyjna – zwróć na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy masz do zaoferowania niezwykłe zajęcia dodatkowe takie, jak np. warsztaty z ceramiki czy grę na bębnach,
  • informacja o zapisach – wiele placówek zapomina o umieszczeniu na stałe tej ważnej wiadomości w panelu głównym strony. Tymczasem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stworzenie zakładki „zapisy” z wszystkimi informacjami na temat przyjmowania nowych podopiecznych niż umieszczenie krótkiej wiadomości w aktualnościach.

Co jeszcze warto dodać do strony internetowej? Oto nasze propozycje:

 

  • sekcja „o nas” – w niej informacje na temat misji placówki a nawet kadry. W tej zakładce warto umieścić specjalną prezentację na temat pracy przedszkola. Na stronach www niektórych przedszkoli można też znaleźć zdjęcia nauczycielek przedszkola wraz z opisem ich głównych zadań w placówce. Rodzice, którzy powierzają opiekę nad swoim maluchem obcym osobom coraz częściej chcą wiedzieć naprawdę dużo. Jeśli sam(a) udostępnisz im te informacje, na pewno to docenią!
  • zdjęcia – galeria zdjęć, na których rodzice zobaczą doskonale urządzone i dostosowane do potrzeb dzieci wnętrza to świetny pomysł na zapadnięcie w pamięć rodziców. Niektóre placówki dodatkowo umieszczają na swojej stronie www zdjęcia związane z bieżącymi wydarzeniami w przedszkolu. Pamiętaj jednak, że do publikacji wizerunku podopiecznych konieczna jest zgoda ich rodziców. 
  • specjalna platforma do komunikacji z rodzicami – popularność portali społecznościowych sprawiła, że coraz więcej placówek zakłada własne profile np. na Facebooku. Dzięki aktualizowanym na bieżąco treściom na stronie www czy w social mediach można przekazywać rodzicom komunikaty dotyczące np. zbliżających się wycieczek czy planowanych na najbliższy tydzień posiłków. Nowocześni rodzice chcą ciągle być w kontakcie także z placówkami edukacyjnymi. Wykorzystaj to!

Podkreśl swoje atuty, czyli o tym, jak zwrócić na siebie uwagę rodzica

Chociaż niektórzy narzekają na problem ze znalezieniem wolnego miejsca w przedszkolu czy żłobku, z perspektywy dyrektora nowo powstałej placówki sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Wielu rodziców obawia się niesprawdzonych przedszkoli i żłobków. Czy za pomocą strony internetowej można szybko rozkręcić przedszkolną działalność?

  • Zwróć uwagę na estetykę – rodzice, którzy nie mają doświadczenia z przedszkolami i żłobkami najczęściej rozpoczynają poszukiwania placówki dla ich malucha właśnie poprzez sieć. Atrakcyjna i kolorowa strona www wzbudzi w potencjalnych odbiorcach miłe uczucia i zachęci do zapoznania się z Twoją ofertą. Pamiętaj, aby nazwa witryny była nie tylko dopasowana do Twojego przedszkola/żłobka, ale także łatwa do zapamiętania;
  • Podkreśl swoje atuty – na pewno jest coś, co odróżnia Twoją placówkę od innych przedszkoli w pobliżu. Z pewnością znajdziesz coś takiego nawet wtedy, gdy prowadzisz standardowe przedszkole i nie masz do zaoferowania nadzwyczajnych zajęć dodatkowych. Może atutem Twojej placówki jest lokalizacja przy lesie lub jeziorze? A może Twoje przedszkole posiada zupełnie wyjątkową nazwę? Albo masz ofertę dostosowaną do potrzeb dzieci ze specjalnymi wymogami żywieniowymi? Nie bój się wykorzystać tego na swojej stronie www!
  • Zaskocz rodzica – strony internetowe przedszkoli są zwykle całkowicie przewidywalne dla potencjalnego odbiorcy. Jeśli naprawdę chcesz zaintrygować – stosuj oryginalne rozwiązania. Ciekawym pomysłem jest np. nagranie kilkuminutowego filmu, w którym opowiesz o swojej placówce. Na niektórych stronach www można skorzystać także z wirtualnego spaceru – ta opcja na pewno zainteresuje tych rodziców, którzy chcą mieć pod kontrolą nawet najdrobniejsze szczegóły.

_____

 

Czy wiesz, że nadal można wejść na pierwszą w historii stronę www?  Jest to witryna szwajcarskiego ośrodka naukowo-badawczego CERN. Znajdziesz ją pod adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html . Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.