Pomoc pani sprzątającej w przedszkolu. Co zrobić, gdy woźna wpływa na pracę nauczycieli?

Zatrudnienie woźnej w przedszkolu lub innej placówce dla najmłodszych to nie tylko sposób na rozdzielenie obowiązków. To przede wszystkim bardzo duże ułatwienie dla nauczycieli. Chociaż najczęściej nauczyciele i osoby skierowane do czynności pomocniczych wspierają się wzajemnie i darzą ogromną sympatią, czasem może pojawić się problem. Przyczyną może być nie tylko różnica charakterów, ale i niejasno sprecyzowany zakres obowiązków. Czy istnieje proste rozwiązanie tego problemu?

Woźna a pomoc nauczyciela

Obecność woźnych w przedszkolach to absolutnie niepodważalna kwestia. Nawet, jeśli w placówce zostaje zatrudniona tzw. pomoc nauczyciela to i tak zakres obowiązków tej osoby różni się nieco od pracy woźnej. Różnice dotyczą przede wszystkim pomocy w prowadzeniu zajęć – pomoc nauczyciela przede wszystkim pomaga mu w zapewnieniu bezpieczeństwa podopiecznych i sprawowaniu nad nimi właściwej opieki. Głównym zadaniem woźnych jest troska o zapewnienie czystości. To jednak nie koniec ich obowiązków. Za co tak właściwie są odpowiedzialne panie sprzątające? Ich zadaniem jest:

  • utrzymywanie czystości w salach – m.in. przez odkurzanie, zmywanie podłogi, podlewanie kwiatów, mycie ścian, drzwi i okien, wyrzucanie śmieci, wymianę firanek, dezynfekcję i mycie zabawek, wietrzenie sal;
  • utrzymywanie czystości w łazienkach – m.in. przez dezynfekcję toalet, zmywanie podłogi w ciągu dnia, pranie ręczników,
  • pomoc dzieciom – np. przy korzystaniu z toalety, rozbieraniu się i ubieraniu itd.,
  • obsługa posiłków – nakrywanie do stołu, komunikacja z kuchnią (np. w sprawie liczby dzieci), podawanie posiłków, sprzątanie ze stołu i zmywanie naczyń,
  • pomoc nauczycielowi – m.in. przez sprzątanie po zajęciach, porządkowanie rozrzuconych zabawek, w trakcie spaceru itd.

To dyrekcja ustala szczegółowy zakres obowiązków osób współpracujących z nauczycielami. Najlepiej tego typu decyzje podejmować przed rozpoczęciem nowego roku przedszkolnego – dobrym pomysłem jest dołączenie do statutu załącznika, w którym każdy z pracowników znajdzie interesujący go zakres obowiązków. To na pewno zmniejszy ryzyko konfliktów pomiędzy pracownikami.

 

Gdy pojawia się różnica zdań…

Przez lata utrwalił się nam w pamięci stereotyp woźnej, który dla współczesnych pracowników pomocniczych w przedszkolach może być naprawdę krzywdzący. Szczegółowy zakres obowiązków powoduje, że panie sprzątające w wielu placówkach mają naprawdę napięty plan dnia. Mimo to woźnym ciężko uciec od oskarżeń o „przesiadywanie w kanciapie” i „nicnierobienie”. Czasem nauczyciele i inni pracownicy przedszkola odnoszą się lekceważąco do pań sprzątających. To właśnie na tym polu mogą pojawić się konflikty w miejscu pracy. Co jeszcze jest źródłem różnicy zdań pomiędzy woźnymi a nauczycielami? Często spotykanym problemem jest zarzut ze strony woźnych, że nauczyciel za bardzo bałagani podczas zajęć – nie da się ukryć, że niektóre zajęcia (szczególnie plastyczne itp.) mogą doprowadzić do powstania niemałego zamieszania. Co zrobić?

  • 1. recepta dla nauczyciela:

Wszystkie aktywności planuj tak, aby zminimalizować to ryzyko. Zabezpiecz okna specjalnymi taśmami, parapet zasłoń odpowiednio dużym skrawkiem materiału. Podobnie postępuj w przypadku malowania na dużym arkuszu na podłodze i innych tego typu zajęciach.

  • 2. recepta dla nauczyciela:

Ustal z woźną, czy np. dekoracje, które chciał(a)byś przygotować, „wchodzą w grę”. Dotyczy to szczególnie okien i innych tego typu powierzchni, które coraz częściej stanowią element dekoracji, ale nie są w żaden sposób zabezpieczone. Postaw się w sytuacji drugiej strony – przed zrealizowaniem swojego planu zastanów się, czym i jak można byłoby usunąć zanieczyszczenia. Niepotrzebne postępowanie wbrew sobie może prowadzić do eskalacji konfliktu.

  • 3. recepta dla nauczyciela:

Jeśli trafisz na opór w tej sprawie, nie zniechęcaj się! Rezygnując ze swoich pomysłów dzieci mogą stracić kreatywne zajęcia a na pewno nie o to tutaj chodzi. Kluczem do sukcesu jest  komunikacja. Nauczyciele i woźne to jeden zespół, a nie dwie przeciwstawne drużyny…

Jeśli mimo wszystkich prób woźne nadal negują potrzebę urozmaicania zajęć w przedszkolu przez nauczycieli, dyrekcja powinna jak ustalić szczegółowy zakres obowiązków, o czym wspominaliśmy już wcześniej. To definitywnie pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości. A może… wystarczy zwykła rozmowa? Powodzenia!

___

Czy wiesz, że woźnym określano niegdyś pracownika sądowego w Polsce, na Litwie i Ukrainie do końca XIX w.? Do jego obowiązków należało m.in. dostarczanie korespondencji sądowej i ogłaszanie wyroków. Gdy woźny pracował na terenie całego województwa, stawał się generałem. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

 

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.