Problemy z mówieniem u najmłodszych. Gdy dziecko w Twoim przedszkolu się jąka…

Liczba osób na świcie mających problemy z zacinaniem się to 45 mln dorosłych i aż 180 mln dzieci. Problem ten dotyczy o wiele większej grupy osób niż mogłoby nam się wydawać. Kłopot z poprawnym wysławianiem się ma już co 20 osoba w Polsce. Jak wspomóc dziecko, które się jąka? Co zalecić jego rodzicom?

Jąkanie to przypadłość, która jest doskonale znana właściwie każdemu. Problem z wyrażaniem myśli i płynną wypowiedzią dotyczy osób właściwie w każdym wieku. Najczęściej jednak jąkanie się dorosłych jest efektem wielu lat zaniedbań i nieudzielenia wystarczającej pomocy w wieku dziecięcym. Zazwyczaj to właśnie w wieku przedszkolnym pojawiają się pierwsze kłopoty z mówieniem. Co ciekawe, przypadłość ta dotyka o wiele częściej chłopców niż dziewczynki. Czy dyrektor placówki oświatowej może pomóc w tej sytuacji? Jaką rolę w kształtowaniu poprawnego mówienia odgrywa nauczyciel wychowania przedszkolnego?

Przyczyny jąkania

Pomimo, że przyczyny problemów z mówieniem nie są jednoznacznie określone, naukowcy wskazują, że można wyróżnić kilka powodów warunkujących wystąpienie tej dysfunkcji. Do najczęściej wymienianych przyczyn jąkania należą m.in.:

  • osłabiona praca lewej półkuli mózgu,
  • dziedziczenie – wg badań, jeśli w rodzinie wystąpił ten problem, dziecko jest narażone na jąkanie trzykrotnie bardziej,
  • stres i silne emocje – jąkanie może pojawić się w sytuacji silnego stresu lub po traumatycznym przeżyciu,
  • nieprawidłowe oddychanie.

Skuteczna terapia jąkania, czyli o tym, jak pomóc dziecku mającemu problemy z mówieniem

Często pierwszą osobą, która zauważa problemy z wysławianiem się u kilkulatka jest nauczyciel wychowania przedszkolnego. Zauważasz podobny problem w swoim przedszkolu? Dowiedz się, jak postąpić.

Krok 1. Rozmowa z rodzicami

Jeśli dziecko w Twojej placówce zacina się lub kilkakrotnie powtarza niektóre sylaby, od razu skontaktuj się z rodzicami. Jąkanie, które pojawiło się u dziecka tydzień lub 2 wcześniej można bardzo szybko usunąć. W tym celu na początku będzie potrzebna pomoc rodzicom.

  • Uświadom im, że karcenie i krytykowanie dziecka, które się zacina nie pomoże. Wręcz przeciwnie – może to doprowadzić do pogłębienia zaburzenia. W przypadku jąkania cierpliwość rodziców i opiekunów ma wręcz kluczowe znaczenie.
  • Pamiętaj, aby zwrócić rodzicom uwagę na konieczność częstego ćwiczenia z kilkulatkiem. Rodzice powinni także spróbować dostosować swój sposób mówienia do potrzeb terapii – ważne jest, aby mówili wolniej i wyraźniej. Dzieci w tym wieku najczęściej naśladują najbliższych. Dzięki zmianie sposobu mówienia rodziców maluch o wiele szybciej oduczy się niepoprawnego wysławiania.

Krok 2. Specjalistyczna pomoc

Przedszkole to miejsce, które może pomóc kilkulatkom i ich rodzicom w rozwiązaniu problemu jąkania.

  • Organizuj spotkania z logopedą. Pomoc logopedyczna dla dzieci i spotkania rodziców ze specjalistą na pewno pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Z kolei dla dzieci będzie to skuteczne wsparcie terapii – np. poprzez odpowiednie ćwiczenia rozluźniające napięcie strun głosowych. Opieka logopedyczna w Twoim przedszkolu to także duży atut. Specjalista nie tylko pomoże jąkającym się dzieciom, ale zadba o odpowiednią artykulację u wszystkich podopiecznych. Może także zalecić rodzicom konsultację ortodontyczną czy wizytę u fizjoterapeuty.
  • Psychoterapia – sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy jąkanie ma miejsce na tle nerwowym.
  • Pamiętaj o docenianiu dziecka na tle grupy – jąkające się dzieci mają bardzo często o wiele niższą samoocenę. Staraj się koncentrować na treści wypowiedzi podopiecznego – nie poganiaj go, bądź cierpliwy a zwracając się do niego mów powoli.

Czasem warto pamiętać też o tym, że jąkanie może mieć charakter przejściowy. Taki rodzaj problemów z mówieniem powstaje szczególnie u dzieci, które dopiero zaczynają mówić. Kilkuletnie dziecko może mieć problem z wyrażeniem swoich myśli i stąd problem ze składną wypowiedzią. Jąkanie rozwojowe po pewnym czasie samo ustąpi, dlatego nie ma powodów do niepokoju.

Choć jąkanie nie znajduje się na liście chorób, dla niejednego malucha i jego rodziców może być naprawdę sporym problemem. Ważne jest, aby odpowiednio szybko zauważyć objawy niepłynności mowy i rozpocząć działania, które pomogą dziecku w pokonaniu tej dysfunkcji.

 

____

Czy wiesz, że wielu sławnych aktorów miało w przeszłości problemy z jąkaniem? Do takich osób należy m.in. Bruce Willis, Nicole Kidman, Samuel L. Jackson. Z tą wadą w dzieciństwie borykała się nawet Marylin Monroe. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.