Uniformy dla pracowników przedszkoli. Dobry pomysł czy ograniczanie praw?

Ubiór nauczycielek przedszkolnych czy opiekunek w żłobkach budzi kontrowersje. Z jednej strony każdy ma przecież prawo do swobody ubioru także w miejscu pracy. Z drugiej jednak strony nie brakuje rodziców rozczarowanych strojami pań pracujących w placówkach edukacyjnych. Obecnie w niektórych miejscach pracy stosowane są uniformy. Czy w przedszkolach i żłobkach wprowadzenie takiego rozwiązania miałoby sens?

Jak się ubrać do pracy w przedszkolu/żłobku?

Nauczycielki przedszkolne czy opiekunki w żłobkach zgodnie przyznają, że główną zasadą, jaką kierują się w codziennym wyborze ubrań do pracy jest wygoda. Ubrania wykorzystywane podczas zabaw z maluchami nie może w żaden sposób ograniczać nauczycielki z przedszkola. Co więcej, podczas zajęć mogą pojawić się na ubraniach trudne do usunięcia plamy. Nic więc dziwnego, że spora część kobiet pracujących w placówkach edukacyjnych wybiera na co dzień wygodne spodnie i koszulki. W tym zawodzie potrzebna jest więc przede wszystkim swoboda ruchu, szczególnie podczas zabaw na powietrzu i ćwiczeń fizycznych z dziećmi.

Z drugiej strony, nauczycielki wychowania przedszkolnego stanowią jeden z wielu przykładów dla dzieci, także w kwestii estetyki. Warto więc dbać o schludny wygląd pracowników, gdyż jest to doskonałym świadectwem profesjonalizmu kadry. Pomimo, że ubiór jest zwykle kwestią indywidualną nie brakuje ciekawych pomysłów także w tym zakresie. Jednym z nich jest ujednolicenie ubioru kadry przedszkolnej.

Uniformy – sposób na wygodny strój do pracy?

Pomysł jednakowych ubrań dla nauczycieli wychowania przedszkolnego to idea dość kontrowersyjna. Niejeden pracownik oświaty może odebrać to za przejaw ograniczania jego praw. Z drugiej strony, wiele zawodów korzysta obecnie z uniformów – wystarczy wspomnieć chociażby o policjantach czy pracownikach hotelowych recepcji. Czy taki pomysł sprawdziłby się w przypadku nauczycielek przedszkoli lub opiekunek w żłobkach?

Wiele zależy od tego, jak bardzo określony miałby to być strój. Trzeba zauważyć, że w tym zakresie istnieje naprawdę wiele możliwości: od kompletnych strojów do poszczególnych elementów ubioru, jak koszulki w jednakowym kolorze. Powstaje dodatkowo pytanie: kto miałby odpowiadać za wybór uniformów? Dyrekcja placówki czy może nauczyciele? Zdania na ten temat są dość podzielone.

Główne atuty jednakowych strojów pracowników przedszkoli

Nie da się ukryć, że jednakowe ubrania pracowników oświaty mogłyby nieść ze sobą takie zalety, jak:

• rozwiązanie problemu z wybraniem odpowiedniego ubioru do pracy,

• uniknięcie sporów z rodzicami na temat ubioru kadry przedszkolnej,

• uniformy mogłyby stać się znakiem rozpoznawczym placówki, a więc i sposobem na ciekawą reklamę, również poza murami przedszkola czy żłobka.

Wady uniformów pracowników przedszkoli

Ujednolicenie ubioru pracowników przedszkoli to rozwiązanie, które posiada również negatywne aspekty. Kwestie, które należałoby rozwiązać przed wprowadzeniem do obiegu jednolitych strojów dla pracowników przedszkoli to na przykład:

protesty kadry przedszkolnej,

konieczność częstych zmian uniformów – trzeba zapewnić kilka kompletów dla każdego nauczyciela przedszkolnego, gdyż mogą one szybko ulec ubrudzeniu/zniszczeniu. Nauka i wychowanie dzieci w przedszkolu czy żłobku to zajęcie pod tym względem bardzo wymagające. Nie można porównać go np. do pracy biurowej,

zaprojektowanie odpowiednich uniformów nie tylko dla pań pracujących w przedszkolu, ale także dla mężczyzn – coraz częściej do kadry przedszkolnej należą także panowie. Należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie jak dopasować uniformy dla pracowników jednostek oświatowych? Czy w grę wchodzi szycie na miarę czy może bardziej uniwersalne ubrania, na przykład kamizelki z logo przedszkola?

dzieci mogłyby być bardziej niezadowolone z jednakowych ubrań nauczycielek – kolorowe, różnorodne stroje stanowią zwykle atrakcję dla dzieci i budzą ich ciekawość. Dzięki zróżnicowanym ubraniom nauczycielek wychowania przedszkolnego dzieci uczą się kreatywności i akceptacji. Szczególnie dziewczynki okazują spore zainteresowanie paniom ubranym w kolorowe ubrania. Jednolite, stonowane barwy mogłyby zniechęcić najmłodszych. Potrzebny byłby zatem uniform, który nie tylko spodobałby się dorosłym, ale także i dzieciom. Powstaje więc pytanie: w jakim kolorze powinien być uniform dla pani z przedszkola?

konieczność dopasowania uniformów do warunków atmosferycznych czy pór roku a także do aktywności w przedszkolu – wyjście z dziećmi na piknik latem wymaga zupełnie innego stroju niż zajęcia wewnątrz budynku zimą.

Tak więc ten pomysł ma zarówno swoje pozytywne, jak i negatywne strony.
A Ty? Co sądzisz o ujednoliceniu ubrań kadry przedszkolnej? Czy jest to rozsądne rozwiązanie problemu nieodpowiednich ubrań do pracy w przedszkolu a może jednak ograniczanie swobody ubioru?
Zapraszamy do dyskusji!

 

____

Czy wiesz, że szkolne mundurki pojawiły się dopiero w XVI wieku w Anglii? Z początku wcale nie po to, żeby podkreślić prestiż szkoły, a raczej jej charytatywny charakter. Mundurki nosiły bowiem sieroty, synowie samotnych matek oraz dzieci z biedniejszych rodzin, którym długie granatowe płaszcze sponsorowały zamożne rody. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

 

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.